Lietuvos aklųjų biblioteka kviečia kurti liečiamąją knygą nematančiam vaikui

Audronė Gendvilienė
,
Lietuvos aklųjų bibliotekos vyresn. bibliotekininkė tiflotyrai ir konkurso organizatorė Lietuvoje

Liečiamosios, arba taktilinės, knygelės – unikalus rankų darbo kūrinys, padedantis nereginčiam ar kompleksinę negalią turinčiam vaikui pažinti pasaulį. Lietuvos aklųjų biblioteka (LAB) yra sukaupusi didelę šių knygų kolekciją – nuo šių metų mažieji skaitytojai jas gali užsisakyti ir skaityti namuose.

 

Tarptautinį taktilinių knygelių kūrimo konkursą „Typhlo & Tactus“ organizuoja Prancūzijos ne pelno organizacija Les Doights qui Revent, nuo 2000 m. Įgaliotasis konkurso atstovas mūsų šalyje – Lietuvos aklųjų biblioteka (LAB), kuri šiais metais renginyje dalyvauja jau devintą kartą.

Didžiausias prizas – vaikui suteiktas džiaugsmas

 

Kodėl menininkai, mokytojai, bibliotekininkai kuria taktilines knygas? Kad suteiktų pažinimo džiaugsmą silpnai matančiam mažam žmogui. Nematantys vaikai turi labai mažai jiems tinkančių knygelių, ypač – tokių, kad darbo pakaktų ir smalsiems pirštukams, ir lakiai vaizduotei.

„Ir ikimokyklinukai, ir pradinukai labai domisi tokiomis knygutėmis, nes šio amžiaus vaikai yra labai smalsūs, – pasakoja Giedrė Rečiūnienė, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro (LASUC) darbų ir technologijų mokytoja bei konkurso komisijos narė. – Turime taktilinių knygelių su žaidybiniais elementais, pavyzdžiui, mišrainės gaminimas, kai reikia sudėlioti įvairias daržoves, bulves, morkas… Šios knygelės labai lavina nereginčių vaikų vizualizaciją ir vaizduotę, pasaulio pažinimą ir net savarankiškumą. Tarkime, gėlę matantis vaikas mato ją visokią: augančią pievoje, nulipdytą iš modelino, nupieštą, pasiūtą, išlankstytą ar iškirptą iš popieriaus. Tuo tarpu nereginčiam vaikui reikia suteikti galimybę visas šias gėles paliesti, kad jis pajaustų pasaulio įvairovę.“

Konkursui teikiamas knygas reikia pristatyti iki rugsėjo 15 d.

 

„Konkurse gali dalyvauti ir kurti knygas tėvai ir šeimos, auklėtojai, mokytojai, menų studentai, profesionalūs dailininkai ir visi kiti, kam tik pakanka kūrybiškumo ir kantrybės, – informuoja LAB vyresnioji bibliotekininkė tiflotyrai ir šio konkurso organizatorė Lietuvoje Audronė Gendvilienė. – Konkursui pristatytos knygos turi būti sukurtos taip, kad tiktų nematantiems ar prastai matantiems vaikams – nuo pačių mažiausių iki maždaug 12 metų. Skiriamos trys prizinės vietos, apdovanojamos piniginiais ir daiktiniais prizais. Knyga, pelniusi pirmąją vietą, pateks į Prancūzijos Dižono mieste įsikūrusį Tarptautinį liečiamųjų iliustruotų knygų muziejų (iMoTiB). Konkursui teikiamas knygas reikia pristatyti į Lietuvos aklųjų biblioteką iki 2021 m. rugsėjo 15 d.“

Liečiamosioms knygelėms taikomi aukšti reikalavimai

 

Prieš čiupdami adatas, žirkles ir audinius, rimtai pasiruoškite. Taktilinėms knygelėms taikomi aukšti reikalavimai – ir saugos, ir autorystės, ir medžiagiškumo ar spalviškumo. Teks ir kūrybinių išeičių ieškoti. „Viena įdomiausių idėjų – panaudoti… krakmolą: knygelėje liečiant jį, paslėptą po baltos medžiagos sluoksniu, girdėti sniegui būdingas girgždėjimas, kai juo einama. Smagu pirštukais keliauti per pusnis!“ – sako konkurso Lietuvoje organizatorė A. Gendvilienė.

 

Kur ieškoti informacijos apie tai, kaip gaminti liečiamąsias knygeles?

Mokomasis filmas „Liečiamosios (taktilinės) knygelės ir jų kūrimas“.

Elektroninis leidinys „Kaip kurti taktilines knygas“ (PDF formatu).

Konkurso sąlygos, dalyvio anketa ir daugiau informacijos LAB svetainėje.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.