Lietuvių kalbos viktorina „Žodis iš širdies“

Irutė Lapinskienė

Šalyje minint lietuvių kalbos dienas, Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje IIIa klasės mokinė Erika Giedraitė I klasių mokiniams pristatė savo projektinį darbą – vedė lietuvių kalbos ir literatūros viktoriną „Žodis iš širdies“. Užgavėnių rytą viktorinoje dalyvavo po penkis mokinius iš pirmų gimnazijos klasių ir sirgaliai. Pirmiausia klasių atstovai išsitraukė komandų pavadinimus – „Kanapinis“ (Ia klasė), „Morė“ (Ie klasė), „Blynas“ (Ic klasė), „Lašininis“ (Ib klasė), „Mėsėdas“ (Id klasė) – ir paaiškino, kaip šie žodžiai susiję su Užgavėnėmis. Supažindinus su taisyklėmis, viktorina vyko trimis etapais.

 

Pirmiausia pateikti klausimai, į kuriuos per 20 sekundžių reikėjo atsakyti „Taip“ arba „Ne“. Pavyzdžiui, Ignas Šeinius ir Etmonas. Ar teisingai „suporuotas“ rašytojas ir veikėjas? (Atsakymus rasite straipsnio pabaigoje.)

Antro turo „Atpažink“ užduotys sudėtingesnės, todėl komandoms leista tartis ilgėliau. Antro turo užduoties pavyzdys: „Lietuvių kalba tiesiog dabino _____. Gimta kalba turbūt dabina kiekvieną. Ji sušvelnina žmogaus sielą, pagražina mintį, sulygina patį būdą, net išvaizdą pagražina.“ Kokio veikėjo vardas praleistas? Nurodykite kūrinio autorių ir pavadinimą.

O trečio turo „Pratęsk mintį“ užduotys dar keblesnės. Pavyzdžiui, „Užbaik palyginimus“: … kaip lapė, … kaip avis, … kaip kiškis, … kaip ožka, … kaip meška. Daugiausia diskusijų sukėlė klausimai, kiek Lietuvoje tarmių, ką reiškia žemaitiški žodžiai „abraks“ (riekė), „ciongs“ (skersvėjis), „dėkts“ (stiprus), „budinks“ (namas).

 

Sirgaliai taip pat galėjo komandai pelnyti taškų už įmintą mįslę, pasakytą patarlę… Paskui buvo parodyti visų klausimų atsakymai. Vertinimo komisija suskaičiavo, kad daugiausia taškų surinko „Kanapinis“, jį vejasi „Lašininis“, vos vos atsilieka „Morė“, iš paskos bėga „Blynas“ ir „Mėsėdas“.

Mokinių nuomone, viktorina suteikė progą žaismingai mokytis, padėjo įtvirtinti ir apibendrinti lietuvių kalbos ir literatūros žinias.

 

PASITIKRINKITE ATSAKYMUS

 

I turas

Ne. Etmonas – tai Ievos Simonaitytės romano „Aukštųjų Šimonių likimas“ veikėjas.

 

II turas

„Lietuvių kalba tiesiog dabino Gundę. Gimta kalba turbūt dabina kiekvieną. Ji sušvelnina žmogaus sielą, pagražina mintį, sulygina patį būdą, net išvaizdą pagražina.“

Ignas Šeinius „Kuprelis“

 

III turas

gudrus kaip lapė, nuolankus kaip avis, bailus kaip kiškis, užsispyrusi kaip ožka, nerangus kaip meška.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.