Kultūros paso veiklos Vilniaus apskrities A. Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje

Jau kurį laiką Lietuvos mokiniai džiaugiasi Kultūros pasu – galimybe nemokamai pasinaudoti įvairiomis kultūros ir meno edukacijomis. Kiekvienam mokiniui skiriamas pinigų krepšelis šioms veikloms, kurių sąrašą galima rasti https://kulturospasas.emokykla.lt/. Be galo džiaugiamės, kad ir Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka aktyviai dalyvauja siūlydama vis naujas Kultūros paso edukacijas. Mokinių jau pamėgtos mūsų bibliotekoje vykdomos edukacijos nuolat atnaujinamos ir papildomos naujomis iniciatyvomis. Veiklos mūsų bibliotekoje skirtos įvairiausio amžiaus mokiniams – nuo pirmokėlių iki gimnazistų. Kiekvienos Kultūros paso edukacijos aprašyme nurodytas rekomenduojamas dalyvių amžius. Vienos mūsų sukurtos veiklos vyksta Vaikų bibliotekos patalpose, kitos – Kūrybos laboratorijoje.

 

Šį rudenį pasitinkame turėdami net 7 Kultūros paso edukacijas! Mielai jas pristatome:

Prisijaukinkime pasaką

Skirta: 1–4 klasėms.

Galimas dalyvių skaičius: 5–26.

Kad prisijaukintumėte pasaką, pirmiausia, turėsite būti labai kantrūs – reikės įsiklausyti ir išgirsti (tiesa, žodžiai tam nereikalingi), kitaip pasaka gali išsigąsti ir pabėgti. Antra, pasaką reikės iliustruoti. Čia kartu su draugais galėsite pasitelkti visą savo kūrybiškumą. Trečia, galėsite stebėti savo gražius piešinius Kamishibai teatre ir džiaugtis visa širdimi. Susidraugavus su pasaka Jūsų lauks ne mažiau magiška ekskursija po biblioteką. Prisijaukinti galėsite vieną iš šių pasakų: „Kaip vilkas užsimanė duonos išsikepti“, „Debesėlis ieško vardo“ ir „Jaučio trobelė“. Užsiėmimo trukmė iki 1 val.

 

Knygų lobis

Skirta: 2–4 klasėms.

Galimas dalyvių skaičius: 8–30.

Jei mėgstate nuotykius ir knygas – dalyvaukite žaidime „Knygų lobis“! Kad surastumėte bibliotekoje paslėptas pirato brangenybes, tereikia kantrybės, gudrumo ir narsos! Nusiteikite aktyviai ir smagiai praleisti laiką, įveikti 7 užduotis ir knygų jūroje rasti kelią į pergalę! Tai orientacinis komandinis žaidimas, per kurį vaikai įtraukiami į aktyvią veiklą, lavinama vaizduotė, gebėjimas bendradarbiauti ir spręsti tiek atidumo, tiek vikrumo reikalaujančias užduotis. Pirmiausia vaikai supažindinami su biblioteka, per ekskursiją papasakojama apie erdves ir funkcijas. Visos edukacijos trukmė – iki 40 min. Vienoje komandoje žaidžia bent 3 vaikai.

 

Šnipai bibliotekoje

Skirta: 2–4 klasėms.

Galimas dalyvių skaičius: 8–30.

Sekliui Kviatkovskiui mestas iššūkis. Kodėl iš kiosko staiga dingsta būtent jo mėgstamiausia kramtomoji guma? Jūsų kaip šnipų darbas – padėti Kviatkovskiui atskleisti dingusios kramtomosios gumos sąmokslą. Kiekviena šnipų komanda gaus itin slaptas bylas su skirtingomis užduotimis, o bibliotekoje paslėpti įkalčiai padės išsiaiškinti nusikaltimą. Tai bent detektyvas laukia! Trukmė iki 45 min. Tai komandinis, loginis ir orientacinis žaidimas. Vienoje komandoje žaidžia mažiausiai 3 vaikai.

 

Atpažink ženklus

Skirta: 5–10 klasėms.

Galimas dalyvių skaičius: 15– 20.

Mus nuolat supa ženklai ir simboliai: kelio, žinomi prekių ženklai, valstybiniai ir tautiniai simboliai, sutartiniai ženklai, kurie mums padeda orientuotis parduotuvėse, kine ar oro uoste. Bet ar susimąstome, iš kur jie kilo, ką jie reiškia, kaip jie išsirutuliojo iki dabartinių mums puikiai atpažįstamų simbolių? Ženklai ir simboliai šiuolaikinėje visuomenėje mums padeda atpažinti bendruomenes, tautas, žmonių vertybes, pomėgius ir dar daugelį kitų gyvenimo aspektų. Edukacija trunka 90 min. ir per ją diskutuojama apie įvairių ženklų prasmę ir paplitimą šiandien, prisimenama, kokius tautinius ženklus per pastarąjį šimtmetį nešiojo lietuviai. Pasitelkdami modernią įsegamų ženkliukų gaminimo techniką, dalyviai turi galimybę pasigaminti savo unikalų ženklą.

 

Atnaujink mane

Skirta: 5–10 klasėms.

Galimas dalyvių skaičius: 5– 15.

Edukacijos dalyviams reikia su savimi turėti nebenaudojamą ar menkai suteptą, įplyšusį drabužį arba kokį kitą daiktą iš medvilnės pluošto, kuris per užsiėmimą dekoruojamas. Daug išmetamų daiktų gali pratęsti savo gyvavimą. Palaidinė su dėme gali būti prikelta naujam gyvenimui ir sulaukti daugiau komplimentų nei ką tik nuo spindinčios vitrinos nužengęs gaminys. Tam reikia šiek tiek kūrybiškumo ir, žinoma, priemonių. Naudodami modernią šiluminio preso technologiją ir aplikacijas kartu prikelsime pabodusią, o gal suteptą mylimą palaidinę ar kitus medvilninius gaminius naujam gyvenimui. Užsiėmimo trukmė – 90 min. Per jį diskutuosime apie vartojimo kultūrą ir apie kiekvieno asmens sąmoningumo reikšmę mūsų aplinkai.

 

EGODOKUMENTAI: lobių skrynia, kuri pradeda atsiverti

Skirta: 10–12 klasėms.

Galimas dalyvių skaičius: 15–20.

Egodokumentai suprantami kaip autobiografinė raštija pirmuoju asmeniu. Jos ryškiausi žanrai yra dienoraščiai, atsiminimai, laiškai, atminimų albumai, o senojoje Lietuvoje – dar ir silva rerum tipo knygos. Per 45 minučių trukmės renginį aptarsime, kas yra egodokumentai, bus rodomi asmeninių raštų pavyzdžiai, pateikiamos interneto svetainių, kuriose galima jų pamatyti ir juos paskelbti, nuorodos. Su mokiniais diskutuosime ne tik apie asmeninių raštų svarbą jų artimiesiems, bet ir apie dokumentų istorinę išliekamąją vertę: jie yra svarbūs šalies, giminės ir šeimos istorijos liudijimai. Edukacijos dalyviai galės patys sukurti savo egodokumentą: apie savo interesus, asmenines patirtis ir visa, kas jiems tuo metu rūpi, neatmetant ir savo džiaugsmų, rūpesčių, net tą akimirką užvaldžiusių emocijų.

 

Tapk kompozitoriumi!

Skirta: 1–4 klasėms.

Galimas dalyvių skaičius: 3–7.

Ar kada nors svajojote būti kompozitoriumi ir sukurti originalią melodiją? O galbūt visada norėjote sužinoti, kaip technologijų padedama kuriama muzika? Tokią galimybę nori suteikti Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, kurioje kviečiame išbandyti populiarią muzikos kūrimo programą „Magix Music Maker“. Užsiėmimo tikslas – padėti pažinti muzikos kūrimo technologijas ir remiantis jomis ugdyti vaikų kūrybiškumą. Programa tinkama tiek pradedantiesiems, tiek pažengusiems vaikams. Viskas priklausys nuo jūsų noro ir entuziazmo! Galėsite naudotis jau sumontuotais neilgais įvairių stilių ir instrumentų bei vokalo garso takeliais ir kurti visiškai naują muziką. Kviečiame pasinerti į 1 val. kūrybines dirbtuves, kurios papildys jūsų muzikos žinias, ugdys kūrybiškumą ir vaizduotę. Dėmesio! Kiekvienas dalyvis į edukaciją turi atsinešti savo ausines.

 

Užsisakyti šias Kultūros paso veiklas mokinių klasėms galima čia.

 

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.