Kražantiškiai Portugalijoje

Kelmės „Kražantės“ progimnazijoje vykdomi keli tarptautiniai projektai. Vienas jų – „Erasmus+“ mokyklų mainų partnerysčių projektas „Natural Based Solutions“ (NBS, liet. „Natūralūs gamtiniai sprendimai“). Jam vadovauja ir koordinuoja anglų kalbos mokytoja metodininkė Ilona Sejūnienė. Tai jau antrasis šios mokytojos projektas, per kurį vyksta tarptautinis mokyklų bendradarbiavimas, sudaromos sąlygos mokiniams ir mokytojams tobulėti, dalytis informacija, bendrauti ir bendradarbiauti. Dalis numatytų vizitų dėl pandemijos ir karo Ukrainoje neįvyko, todėl džiaugiamės, kad atsirado galimybė vykti į Portugalijos Tores Vedraso mieste esančią Agrupamento se Escolas Henriques Nogueira (AEHN) mokyklą. Projekto partnerių susitikime taip pat dalyvavo Italijos, Graikijos, Šveicarijos atstovai.
Išvyka į kitos šalies mokyklą yra laukiamiausia dalis, bet iki to vyksta rimti paruošiamieji darbai. NBS projekto metu mokiniai rinko medžiagą apie gamtą, ekologiją, biologinę įvairovę, dalyvavo išvykoje į UAB „Tytuvėnų durpės“, ruošė filmuką kitų šalių atstovams apie tai, ką jiems pasakojo ekologė Deima Pranckūnienė, rengė šalies pristatymą, stipriau mokėsi anglų kalbos. Kelionė lėktuvu su persėdimais, orientavimasis svetimame mieste, reikiamos informacijos gavimas iš nepažįstamų žmonių, savo charakterio stiprumo pasitikrinimas, atsakingumas, gebėjimas būti komandos dalimi, pasirūpinimas savimi ir kitais – visa tai septyniems 5–8 klasių mokiniams irgi buvo ugdomasis iššūkis.
Visa savaitė, prabėgusi tarp svetimšalių mokinių ir mokytojų, buvo skirta NBS projekto temai nagrinėti ir pažinčiai su kitos šalies kultūra. Pradėta nuo susipažinimo, šalies ir projekto veiklų pristatymų, mišrių komandų žaidimų, mokyklos apžiūrėjimo. Tores Vedraso AEHN mokykloje mokosi maždaug 2 tūkst. mokinių, ji šiuolaikiškai įrengta, šviesi, jauki, netrūksta edukacinių erdvių, poilsio kampelių. Tikrai ėmė baltas pavydas matant tokią mokymosi aplinką. Aplankytas mieste esantis Aplinkosaugos mokymo centras, kuriame apžiūrėjome lietaus vandens, kompostavimo ir kt. sistemas, mokiniams vyko paskaita apie taršą, žaliąsias zonas, dirvožemio gerinimą ir kitas tvarumo dedamąsias. Stebėjome keletą pamokų, pietaudavome mokyklos valgykloje, kur maistas gaminamas iš ekologiškų produktų (kaip pasakojo vietiniai mokytojai, Portugalijoje vyriausybė mokinių maitinimo klausimu griežta). Miestą apžvelgėme užkopę į kalną nuo senovinės pilies griuvėsių, apžiūrėjome augalus, vandens nutekėjimo sistemą senoviniame grindinyje. Mokiniai eksperimentavo AEHN mokyklos gamtos mokslų laboratorijose, savaitės pabaigoje rengė pristatymus, kuo buvo naudingas NBS projektas, gavo tarptautinius sertifikatus. Žymiajame Santa Cruzo paplūdimyje esančiame turizmo informacijos centre sužinojome, kokias šiukšles išmeta Atlanto vandenynas, kokios jų perdirbimo galimybės, teko eiti paplūdimiu ir rinkti šiukšles (jų mažai, bet dažniausiai tai smulkios plastiko dalelės). Vietinis darnaus gyvenimo su gamta aktyvistas savo kieme pasakojo apie ekologinį gyvenimo būdą ir kompostavimo naudą, mokė norinčius tai daryti. Lisabonoje apžiūrėjome okeanariumą. Jo gidė, mokslininkė biologė vaizdžiai papasakojo apie pasaulio vandenynus, jų ekosistemų saugojimo svarbą planetai, gėrėjomės gyvybės formų įvairove. Šv. Jeronimo vienuolynas – įspūdingo grožio statinys Lisabonoje. Praeityje priešais jį buvo uostas, iš kurio išplaukė žymusis keliautojas Vasko da Gama. Jis palaidotas katedroje. Toliau vingiuotas vaizdingas kelias palei pat Atlantą atvedė iki Cabo da Roca – vakariausio Europos kyšulio!
Atlanto vandenyno purslai, naujos žinios, nauji draugai, su kuriais buvo sunku išsiskirti (kaip visada projektuose būna), vietinės augmenijos įvairovė, vėjai, tiesiog gaivališkas gamtos grožis aplink leido susimąstyti, kokia visa ko įvairovė aplink mus, kaip svarbu domėtis ekologija, gyventi darnoje su aplinka, su savimi ir kitų kultūrų žmonėmis. „Erasmus+“ programos „Natural Based Solutions“ projektas paskatino mokinius ne tik pamąstyti, kuo galime prisidėti saugodami planetos gamtą, bet ir ką galime konkrečiai nuveikti savo aplinkoje.
Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.