Kovą vyks pirmasis Nacionalinis ekonomikos egzaminas

Nuolatos žiniasklaidoje linksniuojamas žodis „ekonomika“ daug kam vis dar siejasi su sausu mokslu, bet ne gyvenimo kasdienybe. Tačiau realybė visai kita – su ribotais ištekliais ir neribotais norais susiduriame kasdien. Ekonomikos išmanymas šioje realybėje padeda susiorientuoti, priimti pagrįstus sprendimus asmeninių ir valstybės išteklių klausimais.

 

Lietuvos laisvosios rinkos institutas su Švietimo ir mokslo ministerija kviečia pakeisti nusistovėjusį požiūrį ir pasitikrinti savo ekonomikos žinias. Visos mokyklos kviečiamos dalyvauti pirmą kartą šalies istorijoje organizuojamame Nacionaliniame ekonomikos egzamine.

„Tikimės, kad tai bus ypač naudinga pamoka, kai visi šalies mokiniai galės sėsti prie kompiuterio ir „pasimatuoti“ savo ir visos šalies žinias. Klausimus kurs partneriai – visų šalies universitetų ekonomikos fakultetai, geriausi ekonomikos mokytojai ir kiti. Klausime ne apie faktus ir datas, bet skatinsime susimąstyti apie kasdien priimamus ekonominius sprendimus“, – teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto Švietimo centro vadovė Marija Vyšniauskaitė.

 

Anot organizatorių, daug kalbama apie ekonomikos ir finansinio raštingumo spragas visuomenėje, bet nėra patogaus, objektyvaus būdo jas pasitikrinti, nustatyti tikrą ekonomikos žinių lygį šalyje. Džiugu, kad ekonomikos svarbą patys mokiniai puikiai supranta – 97 proc. jų mano, kad ekonomikos žinios yra reikalingos kasdieniame gyvenime (Lietuvos laisvosios rinkos instituto apklausa).

Deja, Lietuvos penkiolikmečių ir suaugusiųjų finansinės žinios prastesnės nei Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos šalių narių vidurkis. Situaciją pakeisti sunku ir dėl to, kad šalies mokyklose ekonomikos mokoma tik vienerius metus.

 

„Egzaminas yra vienas labiausiai mokinius ir mokytojus gąsdinančių žodžių. Bet šis egzaminas bus kitoks. Siekiame ne tik paskatinti pasitikrinti savo ekonomikos žinias, bet ir atkreipti dėmesį į ekonomikos išmanymo svarbą. Mokykloje ekonomikai dėmesio turėtų būti skiriama daugiau, nes ekonominis raštingumas yra viena svarbiausių šiandienos kompetencijų. Labai tikimės, kad mokyklos jungsis prie šios iniciatyvos ir pakvies mokinius vieną valandą per pamokas skirti ekonomikai – juk be jos žinių mes nesukursime nei asmeninės, nei šalies gerovės“, – konstatuoja M. Vyšniauskaitė.

 

Pirmasis Nacionalinis ekonomikos egzaminas vyks kovo 13 d. 11 val. internetu – svetainėje www.ekonomikosegzaminas.lt. Egzamino klausimai apims svarbiausias ekonomikos temas: pagrindinius principus, asmeninius finansus, verslumą, ekonominę politiką, tarptautines rinkas.

Dalyviai varžysis trijose kategorijose: ekonomiškai raštingiausias moksleivis, studentas ir pilietis. Mokiniai turi galimybė laimėti piniginį prizą – 500 eurų, daugiausiai dalyvių pritraukusi mokykla bus apdovanota papildomais prizais – vadovėliais „Ekonomika per 31 valandą“.

 

Apie egzaminą trumpai:

Data, laikas, vieta. 2018 m. kovo 13 d. nuo 11 iki 13 val. puslapyje www.ekonomikosegzaminas.lt.

Dalyviai. Dalyvauti gali visi norintys. Dalyviai varžysis trijose kategorijose: moksleivių, studentų ir piliečių.

Taisyklės. Egzaminą sudarys 29 uždari ir 1 atviras klausimas. Kiekvienas dalyvis egzaminą spręsti gali vieną kartą, sprendimo laikas negali būti ilgesnis nei dvi valandos.

Prizai. Kiekvienos kategorijos geriausiems bus įteiktas 500 eurų prizas, papildomus prizus skirs partneriai. Aktyviausiai mokyklai atiteks vadovėliai „Ekonomika per 31 valandą“.

Apdovanojimai. Laimėtojai bus apdovanoti Švietimo ir mokslo ministerijoje balandžio pradžioje.

Organizatorius. Lietuvos laisvosios rinkos institutas.

Globėjas. Švietimo ir mokslo ministerija.

Nacionalinio ekonomikos egzamino užduotis rengia: Lietuvos laisvosios rinkos institutas, Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultetas, Vytauto Didžiojo universiteto Ekonomikos ir vadybos fakultetas, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Verslo vadybos fakultetas, Mykolo Romerio universiteto Ekonomikos ir vadybos fakultetas, Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakultetas, ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas, Lietuvos Junior Achievement ir ekonomikos mokytojai Edmundas Kvederis, Donatas Vasiliauskas, Modestas Raudonis.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.