„Kosmoso menas“ vaikų akimis

Edita Navardauskienė
,
Vilniaus l.-d. „Pasakaitė” mokytoja metodininkė

Artėjant Žemės dienai, Vilniaus lopšelio-darželio „Pasakaitė“ mokytoja Edita Navardauskienė ir direktorės pavaduotoja ugdymui Sandra Keršienė prisijungė prie tarptautinio konkurso „Space Art“, kurį organizavo Europos astronomijos švietimo asociacija (EAAE). Priešmokyklinės grupės „Čiulbuonėliai“ ugdytiniai buvo skatinami plėsti astronomines žinias, stiprinti kūrybiškumą ir savarankišką darbą.

 

Konkurso idėja paskatino inicijuoti projektinę savaitę „Kosmoso paslaptys“. Drauge su vaikais buvo aptarta projekto idėja, jo pavadinimas, vaikų pasiūlytų idėjų, veiklų pasirinkimo planas bei numatomas grupės aplinkos ir kūrybinių erdvių išdėstymas, meninės raiškos priemonių pasirinkimo galimybės.

 

Visą savaitę vaikai tyrinėjo įvairius dangaus objektus ir reiškinius, ieškojo informacijos apie juos knygose bei internete. Taip pat, pasirinkdami savitus išraiškos būdus, piešė, lipdė, siuvinėjo grupės aplinkoje įkurtose kūrybinėse dirbtuvėse, veikdami tiek individualiai, tiek grupelėmis ar visi kartu. Vaikai turėjo galimybę fantazuoti, kurti esamus ar savo išgalvotus kosminius objektus: planetas, mėnulį, žvaigždynus. Iš vaikams skaitomos knygos „Dizainas“, jie turėjo atkartoti dizainerio Mikelės De Lukis sukurtą Tolomeo „kosminę lempą“. Darbas kūrybinėse dirbtuvėse vyko panaudojant akrilinius dažus, maistinę plėvelę, blizgučius, siūlus, miltus, kavos tirščius, spalvotą popierių, makaronų lazdeles, cukraus gabalėlius, cukraus pudrą, tušą. Darželio sporto ir atradimų erdvėje, tyrimų kambaryje, panaudodami spalvotus kamuoliukus, lankus, erdvines figūras, vaikai dėliojo „kosminius“ daiktus, Saulę, Žemės planetą.

 

Pristatydami grupės meno galerijoje eksponuojamus darbus, vaikai pasidalino mintimis, kas paskatino juos rinktis vieną ar kitą kūrybinio darbo idėją, kūrinio pavadinimą. Projektas buvo tęsiamas muzikos salėje, klausant C. Debussy kūrinio „Mėnesiena“. Be to, vaikai savo sukurtu „kosminiu erdvėlaiviu“ keliavo po darželio teritoriją, lyg po skirtingas planetas.

Visi ugdytinių sukurti darbai eksponuojami darželio parodoje „Kosmoso menas“, kurią galėjo aplankyti kitų grupių vaikai, bendruomenės nariai. Projekto veiklos buvo fiksuojamos ir sudėtos į filmuką „Kosmoso menas“. Jis parodytas tėvams, jaunesniems draugams.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.