Koncertas, skirtas patyčių prevencijai „Aš neskriaudžiu kitų, prisijunk ir Tu“

Brigita Jurkonytė

Vilniaus Algirdo muzikos mokykla ir toliau tęsia patyčių prevencines savaites. Kovo 23 dieną mokyklos Didžiojoje salėje įvyko koncertas „Aš neskriaudžiu kitų, prisijunk ir Tu“. Šį kartą mokykla sulaukė svečių – „Vaikų linijos“ atstovės Eglės Tamulionytės bei dainininko ir dainų autoriaus Donato Montvydo. Jų pasisakymai patyčių mokykloje tema, įvairiaspalvė muzikinė programa, atspindinti patyčias kitos rasės, kitokio mąstymo žmonėms ir dabarties aktualijas – karo metu ukrainiečių išgyvenamą skausmą, tapo puikiu, aukštas moralines vertybes iškeliančiu edukaciniu projektu mokyklos moksleiviams. Koncerto transliaciją buvo galima stebėti ir mokyklos Facebook paskyroje.

 

Vilniaus Algirdo muzikos mokyklos jaunių chorui „Gaida“, atlikus pirmąjį pasirodymą, kurio metu švelniai ir darniai nuskambėjo Indros Mažuikaitės „Muzika“ (vadovė Lina Tomkevičienė, chormeisterė Miglė Uleckienė, koncertmeisterė Nerutė Šiliūtė), koncerto vedėja, mokytoja Viktorija Jakštienė pakvietė į sceną „Vaikų linijos“ atstovę Eglę Tamulionytę ir dainininką Donatą Montvydą, su kuriais įgyvendino gyvąjį interviu. Donatas Montvydas prisiminė savuosius mokyklos laikus ir pabrėžė, kad būdamas vaiku, muzikos mokykloje jis atrasdavo užuovėją nuo matytų patyčių kitose aplinkose. Eglė Tamulionytė padrąsino visus vaikus ir jaunuolius iki 18 metų kreiptis į „Vaikų linijos“ konsultantus, įvykus bet kokiai juos socialiai paveikusiai situacijai, norint atrasti atsakymus į sudėtingus tarpusavio santykių su draugais, tėvais ar mokytojais klausimus. Mokiniai džiaugėsi dovanomis – „Vaikų linijos“ pieštukais, kurie buvo išdalinti solfedžio pamokose bei atvirutėmis su Donato Montvydo autografu.

Mokytojus, tėvelius ir jų vaikučius toliau džiugino patyčių prevenciją skatinanti koncertinė programa. Spiričiuelių dainų dvasią ir sudėtingą afrikiečių vergovės periodą atspindėjo choro „Gaida“ interpretuotas Wallace‘o Willio kūrinys „Swing Low“. Juodaodžių kovą už savo laisvę į Amerikos kultūros scenas įprasmino George‘o Gershwino „Summertime“, kurį improvizuojant atliko mokytojų Nerutės Šiliūtės ir Tado Česnausko auklėtiniai Lukrecija Šiaulytė (vokalas), Benediktas Padolskis (trimitas) ir koncertmeisterė Viktorija Švedavičienė. II pasaulinio karo išgyvenimus, holokaustą ir režisieriaus Romano Polanski kino juostą „Pianistas“, kurioje pagrindiniu personažu tapo nuolat Frederiko Šopeno muziką skambinęs žydų kilmės pianistas Wladyslawas Szpilmanas, priminė Jono Liutkaus (mokytoja Nijolė Marcinkevičiūtė) išraiškingai ir užtikrintai atliktas Šopeno „Preliudas h-moll“. Siekiant iš moralinės pusės apžvelgti šiuo metu Ukrainoje vykstančius kraupius įvykius, mokytojos Tatjanos Alymovos mokinė Greta Labul fortepijonu jautriai atliko ukrainiečių kilmės kompozitorės Liudmilos Shukailo „Intermezzo“. Koncerte įtraukta dar vieno ukrainiečio Grigorijaus Ponomarenko „Ievelė“ (atl. Vytautas Stundžia – akordeonas, mokytojas Aidas Kvetkauskas), Prisimenant Mikalojaus Konstantino Čiurlionio asmenybės žeminimą ir kūrybos niekinimą sovietų okupacijos metais, mokytojos Daivos Tareilytės-Juškienės fortepijono klasės auklėtinė Marija Prevlockytė išraiškingai paskambino Čiurlionio Preliudą h-moll.

 

Koncerto metu buvo galima išgirsti ir kitų lietuvių kompozitorių opusus ar liaudies dainas, taip skatinant vaikus dar labiau vertinti ir aukštinti mūsų šalies meną. Puikiai interpretuoti kūriniai: Laimio Vilkončiaus „Dėl tos dainos“ (atl. Nojus Skorupskas – violončelė, mokytoja Neringa Augustauskienė, koncertmeisterė Daiva Tareilytė-Juškienė), Prano Tamošaičio „Gaideliai gieda ryliuoja“ (atl. Meda Gutauskaitė – vokalas, Mokytoja Vida Taurinskaitė-Rukšienė, koncertmeisterė Viktorija Švedavičienė). Koncerto programą papildė ir Arseni Gladkovsky „Buffon“, kurį fortepijonu paskambino Auksė Petrauskaitė (mokytoja Svetlana Bulygo). Renginio pabaigoje interpretuota Monikos Pundziūtės ir Vytauto Bikaus sukurta daina „Ne gėda jaust“, kurią atliko mokytojos Jolantos Stumbrienės mokinė Ona Mingė Slušnytė (vokalas). Monika Pundziūtė yra ne tik šios dainos muzikos, bet ir teksto autorė. Pati Pundziūtė ne kartą interviu yra kalbėjusi apie pačios patirtas patyčias vaikystėje.

 

Klausantis muzikinių numerių, juos lydėjo ekrane rodomi dailės darbai, vaizduojantys patyčias ir smurtą. Juos sukūrė Vilniaus moksleivių kūrybos ir mokymo centro mokytojų mokiniai (mokytojai: Gražina Aleksandra Škikūnaitė, Kristina Daniūnaitė, Lina Ringelienė, Arūnė Ščiupokaitė, Aušra Griškonytė-Kavaliauskienė, Svetlana Baglikova), Marijampolės menų mokyklos dailės skyriaus mokytojų mokiniai (mokytojai: Asta Strašauskienė, Aušra Staugaitytė-Tekorienė, Vaclovas Vekerotas, Neringa Krivičienė, Aušra Šuliokienė, Remigijus Kupčikas) ir Vilniaus Algirdo muzikos mokyklos mokytojos Rūtos Bernatonytės mokiniai. Sujungdamas skirtingas meno šakas ir aktualijas patyčių tema, projektas įgavo itin reikšmingą potekstę šiuolaikinių moksleivių edukaciniame ugdyme.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.