Kelionė į Borneo salą: nykstantys orangutanai

Aurelija Dirginčienė
,
pradinių klasių mokytoja

Pagaliau! Iš trečio karto mums, Šiaulių „Juventos“ progimnazijos 2a klasės mokinukams ir mokytojai, pavyko susijungti su Birutės Galdikas fondo OFI organizacijos savanore Alvyda. Su ja drauge „nukeliavome” į Indonezijos Borneo salą. Nemažai sužinojome apie pačią fondo įkūrėją Birutę Galdikas – lietuvių kilmės pasaulio garso antropologę, gamtosaugininkę, žymiausią orangutanų tyrinėtoją, fizinės antropologijos ir biologijos daktarę.

 

Alvyda papasakojo vaikams apie savo gyvenimą su orangutanais Borneo saloje, apie tai, kokios didžiulės problemos kyla orangutangų išgyvenimui. Orangutanas – miško žmogus. Labai didelis, protingas gyvūnas, kuriam gresia išnykimas, jei ir toliau intensyvės atogrąžų miškų kirtimas. Tada labai greitai nebeliks ne tik miškų, bet ir šių nuostabių gyvūnų. Orangutanai, netekę gyvenamųjų vietų, traukiasi ir glaudžiasi arčiau žmonių.

 

Antrokai sužinojo, kas yra orangutanų darželiai. Tai organizacijos savanorių sukurti darželiai orangutanų mažyliams, praradusiems tėvus, namus, kartais – net norą gyventi. Čia savanoriai rūpinasi jaunaisiais orangutanais, moko juos išgyventi.

 

Pirmiausiai atogrąžų miškai intensyviai kertami, naikinami gyvūnai, tada viskas išdeginama, kad būtų galima sodinti palmes ir auginti jas palmių aliejui. Palmių plantacijose naudojama labai daug trąšų. Plantacijose dirba vaikai, kurie turėtų eiti į mokyklą ar žaisti. Darbas sunkus. Vietiniai gyventojai dajakai, kurie yra labai patiklūs, geraširdžiai, dažnai yra apgaudinėjami turtingų verslininkų.

 

Prieš 30 metų palmių aliejus buvo naudojamas tik batų valiklių gamyboje. Šiandien vargiai rasime patiekalą, kurio sudėtyje nėra palmių aliejaus (jo gamyba labai pigi ir žmogaus organizmui nėra labai naudinga). Birutės Galdikas fondas siūlo skaityti, kas yra produkto sudėtyje ir nenaudoti jo savo mityboje.

 

Kadaise B. Galdikas nupirko 1 hektarą miško, kurį savanoriai įrengė ir apgyvendino sužalotą orangutaną. Antrokai graudinosi žiūrėdami liūdnus filmukus apie orangutanų išgyvenimą. O Gabija net išreiškė nuomonę, kad pamoka labai liūdna ir jai labai skauda širdelę. Vaikai suskubo tikrinti savo namų šaldytuvus ir virtuvines spinteles, norėdami įsitikinti, kad nenaudoja palmių aliejaus.

 

Ruošdamiesi susitikimui, antrokai piešė orangutanus, DofE programoje dalyvaujančių aštuntokų padedami tikrino savo žinias apie atogrąžų miškus. O Adelė su broliuku Adomu net nulipdė iš sniego orangutaną, kuris pateko tarp nugalėtojų (konkursą organizavo B. Galdikas fondas, organgutanas iš sniego – laikinumo simbolis). Dabar Adelė su broliuku laukia prizo – menininkės Jolitos Vaitkutės kurtų marškinėlių su orangutanu.

Pamoka-susitikimas parodė, kad antrokai neabejingi gamtai ir jos išsaugojimui.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.