Kauno darželinukų tėvai pasipriešino merijai

Vilma Kasperavičienė
,
www.lzinios.lt

Kauno darželinukų tėvai pasiekė pirmą pergalę – miesto savivaldybė nutraukė maisto produktų vaikų darželiams centralizuoto pirkimo konkursą. Naują žadama skelbti maždaug po dviejų savaičių.

 

„Galime išskirti kelias pagrindines priežastis, paskatinusias stabdyti konkursą. Kauno apygardos teismui buvo pateikti ieškiniai dėl nepakankamo pirkimo suskaidymo į dalis. Atsižvelgėme į šias pastabas ir esame pasirengę imtis pakeitimų. Tikime, kad tai užtikrins lygias konkurencines sąlygas smulkioms ir vidutinėms įmonėms bei ūkininkams“, – „Lietuvos žinioms“ teigė Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Nijolė Putrienė.

 

Be to, anot jos, neseniai įsigaliojo naujos sveikatos apsaugos ministro patvirtintos rekomendacijos dėl paros maistinių medžiagų ir energijos normų. „Atsižvelgiant į tai, bus koreguojami vaikų darželių valgiaraščiai, kad ant mūsų mažųjų stalo patektų dar sveikesnių ir naudingesnių patiekalų. Taigi artimiausiu metu bus iš naujo peržiūrėtas perkamų maisto produktų asortimentas ir atitinkamai papildytos bei pakoreguotos naujojo pirkimo specifikacijos“, – pabrėžė administracijos direktoriaus pavaduotoja.

 

Sudomino VPT

 

Gruodžio pabaigoje N. Putrienė tikino, kad savivaldybė nesvarsto galimybės stabdyti minėto viešųjų pirkimų konkurso. Toks sprendimas atsirado po Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT), Kauno miesto savivaldybės administracijos ir Lietuvos tėvų forumo (LTF) atstovų susitikimo.

 

VPT susidomėjo, kodėl laikinosios sostinės savivaldybė nusprendė centralizuotai pirkti maisto produktų vaikų darželiams. Atsakymo į klausimą, kodėl norima žūtbūt sugriauti esamą sistemą, o ne ją tobulinti, merijos atstovai tuomet nepateikė.

 

„Lietuvos žinioms“ pasiteiravus, kuo bloga dabartinė tvarka, N. Putrienė atsakė: „Darželių atliekami pirkimai neskelbiami viešai. Mūsų vienas pagrindinių tikslų – viešumas ir skaidrumas. Be to, norime, kad konkurse dalyvautų ir savo produkciją tiektų daugiau įmonių, nes iki šiol visame mieste dominavo vos kelios stambios bendrovės. Tikimės pritraukti smulkųjį verslą, ūkininkus. Tai padės užtikrinti ne tik geresnę produktų kokybę, bet ir palankesnes bei vienodas kainas.“ Anot jos, pagaliau darželių darbuotojai neturės organizuoti pirkimų konkursų, jiems teliks sudaryti sutartis su konkurso laimėtojais.

 

Tėvai pateikė pasiūlymų

 

LTF vadovas Audrius Murauskas pabrėžė, kad organizuojant vaikų maitinimą Kauno darželiuose dabar vykdomi mažos vertės pirkimai, į kuriuos pakanka pakviesti tris įmones. „Būtent tai Kaunui ir padėjo apsisaugoti nuo kelių įmonių, dominuojančių visoje Lietuvoje, dažniausiai laiminčių centralizuotus konkursus ir tiekiančių apgailėtinos kokybės maisto produktus“, – teigė jis.

 

LTF pasiūlė kelias priemones, kaip stiprinti kokybės priežiūrą ir garantuoti pirkimų skaidrumą. Viena jų – kiekvieno darželio bendruomenei skirti reikiamą pinigų limitą maisto produktų kokybės tyrimams, kad, kilus įtarimams, būtų galima patikrinti ne tik maisto produktų kokybę, bet ir atlikti patiekalų cheminę analizę bei nustatyti, ar jie atitinka gaminimo reikalavimus.

 

Taip pat siūloma į viešųjų pirkimų organizavimą įtraukti tėvų atstovų bei sudaryti tėvų atstovų ir darželio administracijos darbuotojų nuolatinę komisiją, kuri vykdytų maisto kokybės priežiūrą.

 

Rengiantis organizuoti kitus maisto produktų vaikų darželiams pirkimo konkursus, VPT Kauno merijai rekomendavo tartis su LTF ir atsižvelgti į tėvų poreikius bei pageidavimus.

 

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.