Kaune įteikti „Krištoliniai objektyvai“

Jolanta Liubeckaitė

Kauno moksleivių techninės kūrybos centras kasmet rengia respublikinį jaunimo fotoreportažų konkursą „Krištolinis objektyvas“, skatinantį jaunimo kūrybiškumo, iniciatyvumo ir individualių meninių gebėjimų raišką. Jo tikslas – jaunimo veiklos propagavimas, naudojant reportažinę fotografiją. Fotoreportažuose turėjo atspindėti jaunų žmonių veikla: darbai, džiaugsmai, konfliktai, nuotaika ir viskas, kas tikra. Kiekvienas autorius galėjo pateikti iki trijų serijų nuotraukų laisva jaunimo veiklos tema. Kiekvienoje serijoje galėjo būti nuo vieno iki septynių fotografijos darbų. Šiemet vertinimo komisijai, kurią sudarė Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, fotomenininkas Romualdas Požerskis, Lietuvos fotomenininkų sąjungos narė, fotografijos kritikė Milda Kiaušaitė ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, vizualinių menų mokytojas ekspertas, edukologas Jonas Kuzminas, savo nuotraukas pateikė jaunimo kolektyvų, mokymo įstaigų, nevyriausybinių organizacijų nariai, nepriklausomi jaunieji fotografai iš Kauno, Vilkaviškio, Mažeikių, Molėtų, Tauragės ir Vilniaus. Konkurse dalyvavo ir grupė fotografuojančio Molėtų jaunimo su manimi, jų vadove Jolanta Liubeckaite.

 

Buvome pakviesti į iškilmingą laureatų apdovanojimų šventę, kuri vyko Kauno rotušėje. Renginį pradėjo organizatorius Jonas Kuzminas, susirinkusiuosius pasveikino Kauno moksleivių techninės kūrybos centro direktorė Laimutė Vaitiekūnienė. Fotografijos kritikė Milda Kiaušaitė fotografiją palygino su poezija ir, aptardama jaunųjų kūrėjų darbus, pabrėžė, kad reikia taip fotografuoti, kad kasdienybė nebūtų kaip rutina, būtina ieškoti ko nors netikėto, kas turi išliekamąją vertę (kaip pavyzdį pateikė gerai žinomą fotomenininko Antano Sutkaus fotografiją „Triušiai rūbinėje“). M. Kiaušaitė apdovanojo konkurso laureatus ir prizininkus. Džiugu, kad šis konkursas buvo sėkmingas visiems jame dalyvavusiems Molėtų gimnazijos mokiniams. Abiturientas Dominykas Repečka laimėjo antrąją vietą ir buvo apdovanotas „Krištolinio objektyvo“ statulėle, diplomu bei rėmėjų dovanomis. Gimnazijos antrokui Motiejui Laurinavičiui atiteko nominacija už kūrybinius ieškojimus, o abiturientei Juditai Rameikaitei – padėka. Konkurso dalyviai dovanų gavo geriausių nuotraukų katalogą su specialistų komentarais. Leidinyje skelbiami du Dominyko fotoreportažai: „Rankinis“ ir „Miesto šventė“. Autorius pagirtas už nuotaikingą varžybų akimirkų įamžinimą, gerą vaizdo kompoziciją, kokybiškus portretus. Motiejui apdovanojimą pelnė dinamiškas reportažas „Driftas Molėtai“. Kataloge išspausdintos Juditos nuotraukos „Lietuvai – 100. Molėtai“, užfiksavusios svarbų renginį su lietuviškos atributikos detalėmis.

 

Jolantos Liubeckaitės, Dominyko Repečkos ir Motiejaus Laurinavičiaus nuotraukos

Rotušėje apdovanoti dar dviejų respublikinių konkursų – trumpametražių filmų „Gatvės ir asmenybės“ bei respublikinio jaunimo vaizdo reportažų „Kadro nominacijos 2018“ – nugalėtojai. Trumpametražių filmų vertinimo komisijos narys Vaidotas Valavičius, karo istorijos rekonstruktorius, aptarė filmus, nurodė kūrėjų sėkmes ir klaidas.

Per šventę, peržiūrėjus jaunųjų kūrėjų filmų ištraukas, buvo suorganizuota viktorina apie Lietuvą ir apdovanoti jos laimėtojai.

 

Mes, molėtiškiai, ne tik dalyvavome apdovanojimų šventėje, bet ir Kauno fotografijos galerijoje aplankėme parodą „Albinas Stubra. Fotografijos“, kurioje eksponuojamos klaipėdiečio Albino Endriaus Stubros (1929–2007 m.) nuotraukos, sukurtos 1964–1999 m. ir pasakojančios apie uostamiestį bei jo žmones. Jaunieji fotografai tradiciškai kūrė fotoreportažą Rotušės aikštėje prie Kalėdų eglutės, lankėmės Kauno arkikatedroje bazilikoje.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.