Kaunas – ne tik kultūros, bet ir verslumo sostinė

„Lietuvos Junior Achievement“ (toliau – LJA) organizacija jau beveik 30 metų sėkmingai užsiima jaunų žmonių ekonominiu švietimu, finansinio raštingumo ir verslumo ugdymu visoje Lietuvoje. Kasmet prie mokinių mokomųjų bendrovių programos prisijungia vis daugiau moksleivių, o programų įgyvendinimą stiprina platus partnerių būrys. Pastaraisiais metais ypač sparti pažanga matyti Kaune, kuriame LJA programų plėtrą inicijuoja ir vieni iš „Lietuvos Junior Achievement“ partnerių – „Kauno grūdai“.

Mokyklose siekia diegti progresinį verslumo ugdymo modelį

 

Paskutinieji dveji metai „Lietuvos Junior Achievement“ organizacijoje žymi sparčią plėtrą – mokinių mokomųjų bendrovių „accelerator_x“ skaičius išaugo nuo dviejų iki aštuonių šimtų, taip pat išaugo ir programose dalyvaujančių mokytojų bei mokyklų skaičius. „Siekdami plėsti švietimo inovacijas ir stiprinti finansinio švietimo, antreprenerystės kompetencijas Lietuvoje, siekiame, jog programose dalyvautų ne tik vyresnių klasių moksleiviai, tačiau finansinio raštingumo, verslumo žinios, įgūdžiai būtų pradedami ugdyti dar pradinėse klasėse. Taip kartu su Lietuvos mokytojais galime užtikrinti tęstinį mokymąsi nuo 1 iki 12 klasės siekiant, kad mūsų šalies vaikams susiformuotų įpročiai, pritaikomi realiose gyvenimo situacijose“, – pasakoja LJA vadovė Andželika Rusteikienė.

„Šiemet jau apmokėme daugiau nei 300 naujų pradinių klasių mokytojų, kurie pasklidę po visą Lietuvą per praktinę patirtį mokys pradinukus. Integruotų pamokų metu mokiniai susipažįsta su jų artimiausioje aplinkoje vykstančiais socialiniais ir ekonominiais procesais: žmonių priimamais sprendimais, įvairiomis profesijomis, įmonių ir institucijų teikiamomis paslaugomis, mokesčių mokėjimu, pinigų apytakos ratu. Džiugu, jog prie programų plėtros prisideda ir mūsų partneriai – jų investicijos užtikrina, jog mokytojų vedamos verslumo pamokos būtų inovatyvios, praktiškos ir sudomintų moksleivius“, – partnerių indėlį į organizacijos veiklą apibūdina A. Rusteikienė.

Kaunas – verslumo lyderis Lietuvoje

 

„Pastebime, jog Kaunas ne tik kultūros sostinė, bet ir verslumo centras Lietuvoje. Pavyzdžiui, Kauno Saulės ar Kauno Veršvų gimnazijose kasmet mūsų programas baigia keli šimtai moksleivių. Taip pat Kaune aktyviai pradeda veikti ir mūsų šešėliavimo programa, kurios metu moksleiviai lankosi skirtingose įmonėse ir susipažįsta su savo sričių profesionalais. Be to, šiais metais šiame mieste vyko ir tarptautinė mokinių bendrovių „eXpo 2023“, kurioje dalyvavo 69 mokinių verslai net iš Ispanijos, Bulgarijos, Latvijos, Ukrainos, Lietuvos. Matydami tokį poveikį ir mokinių įsitraukimą vyresnėse klasėse, siekiame jog moksleiviai į gimnazijas ateitų pasiruošę ir jau su finansinių žinių, antreprenerystės pagrindais, todėl inicijuojame pradinių klasių programų plėtrą kartu su „Kauno grūdai“. „Kauno grūdai“ skatina ne tik gimnazijų programos  „accelerator_x“ tęstinumą, bet ir pradinių klasių moksleivių programų plėtrą Kaune.

Ateityje mato ne tik finansiškai raštingą, bet ir darbo rinkai pasirengusią kartą

 

Partneriai teigia, jog investuodami gali prisidėti prie verslios ir kritiškai mąstančios kartos ugdymo. „Suprantame, jog šiandien pasaulis turi neribotą skaičių įvairiausių galimybių – nuo kelionių po pasaulį iki startuolių kūrimo. Jaunosios kartos konkurencingumo ugdymas, lyderystės įgūdžių stiprinimas – misija, prie kurios nori prisidėti ir „Kauno grūdai“. Tam, kad pavyktų ateitį planuoti kryptingai, labai svarbu jau ankstyvame amžiuje mokiniams suteikti galimybių ugdyti tokias kompetencijas, kaip kritinis mąstymas, kūrybiškumas, komandinis darbas, logika, finansinis raštingumas“, – teigia „Kauno grūdų“ Generalinis direktorius Andrius Pranckevičius. Pasak A. Pranckevičiaus, bendradarbiavimo vertė abipusė tiek moksleiviams, tiek partneriams, kuriems svarbu, jog tarp ateities lyderių būtų ir potencialių darbuotojų, inovatyvių sprendimų kūrėjų, kurie spręs įmonėms kylančias technologines ar kitas problemas.

 

„Anksčiau minėtos kompetencijos palengvina moksleivių pirmuosius karjeros žingsnius ir paruošia dinamiškai darbo rinkai. Šiandien tik teorijos neužtenka, o praktinės patirtys, kuriant savo verslą, – stiprus privalumas tarp bendraamžių. Palaikydami „Lietuvos Junior Achievement“ įgyvendinamas programas, jaučiame, jog būtent to moksleiviai ir išmoksta jau pradinėse klasėse per integruotas pasaulio pažinimo pamokas diskutuodami apie pinigų vertę ar vėliau kurdami savo pirmuosius verslus“, – bendradarbiavimo vertę nurodo „Kauno grūdai“ A. Pranckevičius.

 

Verslo bendruomenės indėlį pastebi ir mokytojai. Pasak jų, verslo bendruomenė aktyviai įsitraukia į moksleivių kuriamų verslų veiklą ir padeda jaunuoliams tobulinti kuriamus produktus, spręsti problemas, dalindamiesi jau sukaupta savo patirtimi. „Mentoriai, kurie turi didelę sukauptą patirtį versle, padeda moksleiviams mokytis verslumo ne teoriškai, o praktiškai suprasti, kaip veikia reali rinka. Jų užduodami klausimai ne visada yra lengvi, o ir versle neturi būti lengva, tad smagu, jog moksleiviai iš karto supranta, kokių iššūkių gali tikėtis ir susidaro neiškreiptą įspūdį, kokia gi ta verslo kelionė laukia priešaky“, – pasakoja Kauno Veršvų gimnazijos mokytojas Naglis Jonuška.

 

„Lietuvos Junior Achievement“ inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.