Kas yra eilėraštis?

Aurelija Dirginčienė

Kas yra eilėraštis? Nedidelės apimties eiliuotas kūrinys. Kodėl jį reikia mokytis? Kaip jį deklamuoti? Tokie klausimai iškilo Šiaulių „Juventos“ progimnazijos antrokams.

 

Kad ir kaip būtų gaila, tačiau antrokams – tai ne pati smagiausia pamoka… iki šiandien. Kas pasikeitė? Ogi šiandien pamoką vedė Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė Giedrė Kederytė, kuri į eilėraštį žvelgė savaip, originaliai. Pirmiausiai aktorė prisistatė, tada užsiminė vaikams, kad kuria eilėraščius ir svajoja išleisti poezijos knygelę. Giedrė priminė antrokams, kad vieni eilėraščiai rašomi pirmuoju asmeniu (aš…), kiti – apie ką nors.

 

Vaikai išklausė pora aktorės pasirinktų eilėraščių. Išgirdę pradžią apie rainių mokyklą, antrokai nenustygo vietoje. Juk tai Almos Karosaitės „Rainių mokykla“, šį eilėraštį dainuojame nuo pirmos klasės. Vaikai mielai dainavo ir aktorei Giedrei.

O štai gerai žinomą Salomėjos Nėries „Senelės pasaką“ aktorė pasiūlė išklausyti dviem variantais. Pirmasis – skaito „senelė“, antrasis – skaito kibiras (šį personažą pasiūlė antrokai, prisiminę klasėje šiuo metu skaitomą ir iliustruojamą „eTwinning“ projekto „Kūrybinio skaitymo laboratorija: knyga+LEGO“ Eidvilės Viktorijos Buožytės eilėraštį „Kibiras Čarlis ir pelė Pupelė“).

Na, ir barškėjo tas kibiras, nes „močiutės“ sekama pasaka visai kitaip skambėjo. Jeigu ne multimedijos ekranas, kuriame matėme aktorę, vaikai sunkiai būtų ją pažinę. Tačiau vien skaitymu pamoka nesibaigė… Ramiai ėmėmės eilėraščio kūrimo. Daug aistrų, emocijų, drąsos ir varžymosi buvo šioje pamokos dalyje.

Aktorė pasiūlė tris temas: žiema, vaikystė, draugystė. Dauguma balsavo už žiemą.

Tada prasidėjo! Kaip pradėti? Kaip tęsti? Vaikai neskubėjo išeiti net nuskambėjus skambučiui. Taip norėjosi pabaigti kurti eilėraštį apie žiemą.

 

Padėkoję aktorei Giedrei Kederytei ir šiek tiek atsikvėpę, antrokai, kurie lanko etikos grupę, eilėraštį rašė ant didelių lapų ir kiekvienas savitai iliustravo.

Puiku, kad net tokiomis sąlygomis, Lietuvos nacionalinis dramos teatras kviečia į edukacijas, susitinka su mokiniais, su jais bendrauja, o pamokoms tai suteikia prasmingumo ir  įvairovės. Ačiū.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.