Karjeros konsultantė atskleidžia 5 asmenines savybes, padedančias ieškant darbo

Kad darbo paieškos būtų sėkmingos, reikia tam pasiruošti. Nuo šiandien, vasario 21 d., Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) prasideda didžiausias ir ilgiausiai trunkantis universiteto renginys „Karjeros dienos 2019“. Kovo 1–31 d. vyks atviros paskaitos, kuriose savo istorijomis ir gyvenimo patirtimi dalysis žurnalistas Andrius Tapinas, nuomonės formuotojas Paulius Mikolaitis (Paul de Miko), verslininkas Benediktas Gylys ir kiti, o kovo 14 d. studentai laukiami didžiausioje sostinėje vykstančioje kontaktų mugėje, kur vienoje vietoje susiburs per 100 organizacijų.

 

„Darbo paieškos sėkmė priklauso ne tik nuo ieškančiojo turimų kompetencijų. Nepaisydami kandidato titulų, pasiekimų ar intelektinių gebėjimų, darbdaviai dažnai pirmenybę teiks supratingam, empatiškam, draugiškam ir bendraujančiam kandidatui, turinčiam stiprius tarpasmeninius įgūdžius (angl. soft skills)“, – neabejoja Vilniaus Gedimino technikos universiteto karjeros konsultantė Gabija ČELEDINAITĖ. Specialistė dalijasi įžvalgomis, kurios gali padėti siekti sėkmingesnės karjeros.

VGTU nuotr.

Kodėl darbdaviai vertina tarpasmeninius įgūdžius?

Šios savybės yra svarbios net ir tokiose darbo pozicijose, kuriose tiesiogiai nesusiduriama su klientais, nes samdomas darbuotojas niekada nedirba vienas. Tokie darbuotojai geba aiškiai išreikšti mintis, perteikti idėjas, išklausyti kitus. Jie dažniau rodo pozityvų nusiteikimą darbe, o tai padeda kurti sveiką atmosferą kompanijos viduje.

Darbdavys vertina tarpasmeninius įgūdžius įvaldžiusius kandidatus, nes jie ne tik puikiai susitvarko su užduotimis, bet ir paverčia biurą malonesne vieta darbui. Žinoma, tai prisideda ir prie kompanijos sėkmės – atsakingi žmonės gali vieni kitais pasikliauti ir bet kada prašyti pagalbos, laikosi terminų ir laiku įvykdo užduotis. Sulaukiant palaikymo kolektyve, didėja darbo motyvacija ir pasitenkinimas juo, o tai taip pat prisideda prie sėkmės.

 

Kaip atskleisti savo tarpasmenines savybes?

Pademonstruoti įgytus tarpasmeninius įgūdžius galima per visą darbo paieškos procesą. Pirmiausia, jie surašomi gyvenimo aprašyme. Čia nereikėtų išsiplėsti, galima paminėti 3–5 savo turimas savybes, kurios labiausiai susijusios su siekiamomis pareigomis. Įmonei rašomame motyvaciniame laiške gali keletu sakinių paminėti, kaip tarpasmeniniai įgūdžiai atsispindi tavo veikloje (pvz., „lengvai prisitaikau prie kintančių aplinkybių, atlikdamas praktiką įmonėje x, dirbau net trijose skirtingose komandose su įvairiais projektais ir visuose savo dalį atlikau laiku“).

Jei pasakosi, koks esi komunikabilus, tačiau vengsi pašnekovo žvilgsnio, į klausimus atsakinėsi itin trumpai ir neplėtosi pokalbio, taps aišku, kad visgi komunikabilumu nepasižymi.

 

Pagaliau savo tarpasmeninius įgūdžius galėsi atskleisti per darbo pokalbį. Jei paminėjai juos savo gyvenimo aprašyme, tada labai didelė tikimybė, kad sulauksi klausimo apie tai. Pasiruošk trumpą istoriją, kaip tavo išvardyti tarpasmeniniai įgūdžiai atsiskleidžia kasdieniame gyvenime. Nepamiršk, kad viena yra tai, ką pasakoji (turinys), visai kita – kaip tą darai. Darbdavys vertina ne tik tavo žodžius. Jei pasakosi, koks esi komunikabilus, tačiau vengsi pašnekovo žvilgsnio, į klausimus atsakinėsi itin trumpai ir neplėtosi pokalbio, taps aišku, kad visgi komunikabilumu nepasižymi. Kita naudinga savybė – savikritiškumas, savo kompetencijos ribų suvokimas. Bet jei tokią savybę įvardysi, o per darbo pokalbį be sustojimo girsiesi savo pasiekimais, tik sukelsi darbdavio pašaipą.

 

Žinoma, kiekvienai darbo vietai reikalingi įgūdžiai šiek tiek skiriasi, tad įsitikink, kad nuosekliai perskaitei skelbimą prieš akcentuodamas savo geriausias savybes.

Pateiksiu 5 pagrindines tarpasmenines savybes kartu su įgūdžiais, kuriuos gali naudoti prisistatydamas ir kurių galima pasitreniravus įgyti.

 

Ką daryti, jei nujauti, kad neturi darbui reikalingų savybių?

Jei jauti, kad nepasižymi savybėmis, kurias norėtum turėti, neverta nusiminti – nemažą dalį jų galima įgyti: ugdyti pasitikėjimą savimi, komunikacijos įgūdžius, mokytis planuoti laiką ir dirbti veiksmingai, semtis žinių apie komandinio darbo organizavimą ir vadovavimą, mokytis aktyvaus klausymo, logikos pagrindų. Tai daryti verta, kuo anksčiau pradėsi – tuo geriau integruosis naujosios savybės į tavo asmenybę. Rajus Chetty Jungtinėse Amerikos Valstijose atliko tyrimą, kuriuo įrodyta, kad vaikai, kurie darželyje daugiau laiko mokėsi socialinių įgūdžių, geriau sutarė su bendraamžiais, baigę aukštąją mokyklą, uždirbo gerokai daugiau.

Kartais norėdami gauti darbą taip susikoncentruojame į jį ir į darbdavio norus, kad pamirštame savuosius, pradedame save apgaudinėti – to daryti nevalia.

 

Mokytis naujų dalykų visada yra gerai. Tik prieš pradedant tai daryti, kad mokymasis duotų naudos, svarbu sau aiškiai atsakyti į 2 klausimus:

  • Kaip šie įgūdžiai man padės, kur aš juos naudosiu? Tik darbe, o galbūt pravers ir kasdienėse situacijose?
  • Jei tai reikalinga tik vienai darbo pozicijai, ar aš noriu dėl jos keistis? Pavyzdžiui, jei nemėgstu bendrauti su žmonėmis, ar, pasimokęs bazinių komunikacijos įgūdžių, tikrai norėsiu kasdien susidurti su daug skirtingų žmonių?

Kartais norėdami gauti darbą taip susikoncentruojame į jį ir į darbdavio norus, kad pamirštame savuosius, pradedame save apgaudinėti – to daryti nevalia.

 

***

Vilniaus Gedimino technikos universitetas – inovatyvi aukštoji mokykla, ugdanti kūrybiškus ir kvalifikuotus specialistus. Naujausiuose „QS World University Rankings 2019“ reitinguose VGTU patenka tarp 2,1 proc. geriausių pasaulio universitetų ir yra techniškųjų universitetų lyderis Baltijos šalyse. VGTU užtikrina šiuolaikines, į darbo rinką orientuotas studijas ir atlieka daugybę įvairių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbų – jie vykdomi 13 institutų, 3 mokslo centruose, 23 laboratorijose. Universitete veikia moderniausias Rytų Europoje Civilinės inžinerijos mokslo centras ir didžiausia Lietuvoje Mobiliųjų programėlių laboratorija. Turėdamas daugiau kaip 480 partnerių tarp užsienio aukštųjų mokyklų, VGTU suteikia plačias tarptautinių studijų ir praktikų galimybes.

 

Daugiau informacijos: Kristina Lazickienė, Viešosios komunikacijos direkcija, el. p. kristina.lazickiene@vgtu.lt.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.