Kaip mes atšventėme Lietuvos gimtadienį…

Aušra Zarambienė
,
Klaipėdos l.-d. „Ąžuoliukas“ auklėtoja metodininkė

Siekdamos kuo įdomiau atšvęsti atkurtos Lietuvos valstybės šimtmetį, Klaipėdos lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ auklėtojos Inga Balsytė, Vilija Labašauskienė ir aš, Aušra Zarambienė, inicijavome tarptautinį pilietinį projektą „Su gimtadieniu, Lietuva“. Pagrindinis projekto tikslas buvo pasveikinti Lietuvą šimtmečio proga pasirinkta forma ir sveikinimu pasidalyti su projekto dalyviais. Per projektą siekėme ugdyti vaikų kūrybiškumą, originalumą švenčiant valstybines šventes, skatinti ugdymo įstaigų pilietinį aktyvumą, puoselėti lietuvybę.

 

Džiaugėmės, kad į projektą įsitraukė Telšių lopšelis-darželis „Mastis“, Kauno lopšelis-darželis „Spindulys“, Alytaus lopšelis-darželis „Du gaideliai“. Buvome be galo laimingos, kai prie projekto prisijungė užsienio lietuvių bendruomenės: San Paulo lituanistinė mokykla „Vilnis“, Čikagos lituanistinis mokymosi centras „International Day Care Center“, Kalifornijos lituanistinė mokykla „Genys“ ir Vienos lituanistinis darželis „Ąžuoliukas“. Buvo smagu susipažinti su lietuvaičiais, kurie gyvena ne Lietuvoje, o yra išsibarstę po visą pasaulį, bet Lietuvą myli taip pat stipriai, kaip ir mes. Projekto dalyviai pristatė savo bendruomenę, ugdymo įstaigą ir net šalį. Vieni su kitais „eTwinning“ portale ir socialiniame tinkle „Facebook“ sukurtoje grupėje dalijomės idėjomis, kaip ruošiamės švęsti Lietuvos šimtmetį. Per projektą džiaugėmės patriotiškais vaikų darbeliais, grožėjomės atliekamomis dainomis, šokiais ir eilėraščiais, skirtais Lietuvai. Visus projekto dalyvius nuo mažiausio iki didžiausio vienijo siekis išreikšti savo meilę Lietuvai per įvairias veiklas.

 

Klaipėdos lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ vyko šventinis minėjimas, per kurį skambėjo dainos, eilėraščiai, vaikai šoko šokius. Kitą dieną trečios ir ketvirtos grupės auklėtiniai keliavo prie artimiausio prekybos centro „Rimi“ sveikinti klaipėdiečių Lietuvos gimtadienio proga, dovanojo su meile savo pačių pagamintas trispalves vėliavėles, širdeles ir dainas bei eilėraščius. Likome sužavėti šio prekybos centro darbuotojais, kurie norėdami atsidėkoti vaikams už gražius sveikinimus staiga suruošė didelį vaišių stalą su dovanėlėmis, balionais. Džiugu, kad ketvirtos grupės tėveliai prisijungė prie sveikinimų Lietuvai ir kartu su savo vaikučiais namuose sukūrė trispalves, kurias eksponavo parodoje „Mano trispalvė“. Svarbiausia, kad kurdami kartu tėvai kalbėjosi su vaikais, ką kiekvienam iš mūsų reiškia Lietuva, kaip reikia mylėti savo šalį ir ja didžiuotis.

 

Projekte dalyvavusios ugdymo įstaigos taip pat įspūdingai šventė Lietuvos gimtadienį. Daugelyje jų vyko šventiniai koncertai, buvo rašomi palinkėjimai Lietuvai, piešiami gražiausi piešiniai ir gaminami kūrybiniai darbeliai, statomos pilys, ugdymo įstaigos puošiamos tautinėmis spalvomis, organizuojamos viktorinos. Brazilijoje buvo iškepta 300 lietuviškų grybukų, išeiviai klausėsi paskaitos apie Lietuvos istoriją. Čikagoje per šventę vaikams buvo inscenizuotas skrydis į Lietuvą.

Visos projekte dalyvavusios ugdymo įstaigos vykdė daugybę gražių iniciatyvų, per kurias meilė Lietuvai tik stiprėjo. Tautiška giesmė skambėjo visose šventėse. Pasidžiaugėme, kad Kalifornijos lituanistinė mokykla „Genys“ kiekvieną šeštadienį pradeda pamokas Lietuvos vėliavos pakėlimu ir himnu. Projekte dalyvavusios užsienio lietuvių bendruomenės didžiavosi, kad mokosi ne tik skaityti, rašyti ir kalbėti lietuviškai, bet domisi Lietuvos istorija, papročiais, tradicijomis.

 

Per projektą vykusios veiklos paliko neišdildomus įspūdžius visiems dalyviams. Be galo džiaugiamės susiradę daug naujų draugų, kurie myli Lietuvą ir didžiuojasi, kad yra lietuviai, nors ir gyvena svetur. Svarbu visiems pedagogams ir tėvams nepamiršti, kad meilę Lietuvai reikia skiepyti nuo mažens, nes mažieji projekto dalyviai tik ir klausia, kada vėl švęsime Lietuvos gimtadienį, kada vėl galėsime giedoti himną ir jausti tą neapsakomą jausmą, kad esi dalelė Lietuvos. Nors mūsų šalis yra maža, bet meilė tėvynei lietuvių širdyse yra begalinė…

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.