Kaip atsiranda kompleksai ir kaip jų atsikratyti?

Marius Janulevičius
,
lietuvių kalbos mokytojas, Kino klubo vadovas

Turbūt sutiksite, kad beveik visi žmonės turi didesnių ar mažesnių kompleksų, trukdančių harmoningai vystytis asmenybei ir neleidžiančių visavertiškai realizuoti savęs visuomenėje. Kompleksus dažniausiai sukelia įvairios nemalonios patirtys, kurių turi ir suaugusieji, ir vaikai. Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos Kino klubas sukūrė žaismingą lenkų rašytojo Jano Bžechvos (tikr. Jan Wiktor Lesman, 1898–1966) novelės „Ausys“ ekranizaciją, kurioje per 10 minučių įtaigiai parodoma, kaip nemaloni patirtis, atsitiktinis įvykis gali sukelti rimtų psichologinių padarinių ir sugriauti žmonių santykius.

 

 

Lenkų poetas ir prozininkas Janas Bžechva Lenkijoje ir svetur labiau žinomas kaip pasakų ir eilėraščių vaikams autorius, tačiau dėmesio verti ir jo satyriniai apsakymai. Nacių okupacijos metais Janas Bžechva įsimylėjo Janiną Magajewską – moteris tuomet buvo ištekėjusi už kito vyro ir nuolat rašytoją atstumdavo. Viename iš plačiai paplitusių anekdotų apie Janą Bžechvą pasakojama, kad eilinį kartą pasipiršęs ir gavęs neigiamą atsakymą Bžechva nuėjo į gestapą ir paprašė jį sušaudyti, tačiau, nepaisant net rašytojo žydiškos kilmės, gestapo pareigūnai atsisakė. Išėjęs iš kabineto poetas prisiminė paliktą pyragą, tad grįžo jo pasiimti. Tai įtikino gestapininkus jo beprotybe[1]. Kaip rašo A. Szóstak, Jano Bžechvos gyvenimo metai – tai epocha, kupina daugybės istorinių įvykių, tačiau ne istorija yra pagrindinė Bžechvos kūrinių veikėja, o žmonės, kuriuos rašytojas vaizduoja kaip patyręs psichologas[2]. Jo novelės „Ausys“ personažas – jaunas vyras, kuriam atsitiktinė nemaloni patirtis sukelia kompleksą dėl, jo manymu, bjaurių ausų; jis nutaria, kad dėl ausų jo nekenčia mergina ir daugelis pažįstamų, todėl sugalvoja beprotišką planą, kuris sugriauna judviejų santykius – galų gale paaiškėja, kad mergina personažo ausų apskritai nėra mačiusi.

 

Istorija ne tik pamokanti, bet ir psichologiškai įtikinama, todėl galėtų būti naudojama psichologijos pamokose ir klasės valandėlėse, su paaugliais nagrinėjant kompleksų atsiradimo priežastis ir būdus jų atsikratyti. Novelės tekstas lietuvių kalba paskelbtas rinkinyje „Lenkų novelės“[3].

 

Novelės „Ausys“ ekranizaciją kūrė Matas Kančauskas, Gabija Vaitonytė, Joana Jokubonytė, Daniel Kitkovskij, Darius Kimsevičius. Filmą galima pasižiūrėti čia.

 

 

[1] Jan Brzechwa // Poezja.org. Prieiga internete: https://poezja.org/wz/Jan_Brzechwa/.

[2] Jan Brzechwa – pisarz uwielbiany przez dzieci // Gminna Biblioteka Publiczna w Strzegowie, 2021. Prieiga internete: http://www.strzegowo.naszabiblioteka.com/n,jan-brzechwa-pisarz-uwielbiany-przez-dzieci.

[3] Bžechva J. Ausys / Lenkų novelės, Vilnius, 1989. P. 84–88.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.