Jubiliejinis konservatorijos koncertas

Solgita Vaitiekūnienė
,
mokytoja

Paskutinę pavasario dieną Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos konservatorija į Vilniaus miesto rotušę sukvietė savo bendruomenę ir bičiulius. 80-ųjų mokyklos metinių proga paminėta gražiu mokinių ir mokytojų koncertu. Šis koncertas – ypatingas įvykis ne tik dėl jubiliejaus – paskutiniai metai juk neleido nei burtis, nei – juo labiau – mėgautis gyvai atliekama muzika nei klausytojams, nei atlikėjams. Todėl koncertas ypač lauktas ir nuostabu, jog karantino išbandymai ruošiant pasirodymus mokytojams ir jų mokiniams nesutrukdė šventinį vakarą scenoje atskleisti gražiausių muzikos spalvų.

 

Koncertas tapo puikia proga dar kartą prisiminti turtingą konservatorijos istoriją. Vakaro vedėja Rita Auksoriūtė priminė: mokykla nuėjo nelengvą, bet kartu ir labai gražų kelią nuo 1940 metų muzikos mokyklos iki Juozo Tallat-Kelpšos vardo konservatorijos šiandien. Besikeičiantis mokyklos statusas, pavadinimas ir pastatų vieta nepakeitė vieno – visus gyvavimo metus tarp jos sienų sklando kūrybinė dvasia, mokykloje renkasi vaikai, mylintys muziką ir siekiantys su ja sieti savo ateitį. Per 80 metų konservatorija į Lietuvos kultūros gyvenimą atvedė daug asmenybių ir tapo gražia muzikinio kelio pradžia daugybei iškiliausių solistų, simfoninių, pučiamųjų orkestrų, choro, estrados artistų, kultūros pasaulio asmenybių, kurių pasiekimais Lietuvoje ir už jos ribų džiaugiasi ir didžiuojasi.

 

Turtinga šio vakaro koncertinė programa mokytojų ir mokinių ruošta su meile, ji atskleidė ir muzikos grožį, ir atlikėjų talentą. Skambėjo lietuvių ir pasaulio autorių kūriniai, atliekami konservatorijos kolektyvų ir solistų. Koncertą pradėjo birbynių duetas Rojus Kovalkovas ir Simas Miklovis (mokytojas Nerijus Martinaitis), atlikdamas Viktoro Budrevičiaus barkarolę. Juozo Tallat-Kelpšos konservatorijos choras (vadovė Renata Gilienė), kurio pasirodymą įspūdingai papuošė mokytojo Jan Maksimovič saksofono improvizacijos, atliko Juozo Tallat-Kelpšos harmonizuotą lietuvių liaudies dainą ir Gintauto Venislovo dainą. Choro pasirodymo specifiką lėmė neišvengiama karantino situacija – įrašyti nuotoliniu būdu atliekami kūriniai tapo kūrybinga garso ir vaizdo kompozicija. Koncertą tęsė A. Vivaldi muzika, atliekama klasikine gitara Žygimanto Ivanausko (mokytojas Zigmas Čepulėnas). Tarptautinių ir respublikinių fortepijoninės muzikos konkursų laureatas Mindaugas Baliukevičius užbūrė F. Šopeno muzika (mokytojas Jurgis Aleknavičius). Respublikinio konkurso laureatė, vokalistė Gabrielė Andrulytė artistiškai atliko J. V. Mocarto kūrinį. Tarptautinių konkursų laureatas Aleksas Filipenkovas (mokytoja Elene Šešelgienė) padovanojo klausytojams užburiantį Jean Sibelius koncertą smuikui. Respublikinių konkursų laureačių Vakarės Banuškevičiūtės ir  Gabrielės Andrulytės vokalinis duetas (mokytoja Natalja Krauter) atliko J. Brahmso kūrinį. Birbyne G. Ranki kūrinį atliko Rojus Kovalkovas (mokytojas Nerijus Martinaitis). Neįmanoma įsivaizduoti konservatorijos koncerto be akordeono muzikos. Energingi ir ryškūs akordeono atlikėjų pasirodymai parengti ir šiam vakarui: respublikinių konkursų laureatas Aistis Tamulevičius grojo Vl. Runčak kūrinį, akordeonų kvintetas (mokytoja Rita Auksoriūtė) dovanojo kompozitoriaus A. Piazzolla argentinietiško skambesio muziką. Ypač šiltai publikos sutiktas tarptautinių konkursų laimėtojas, obojininkas Pijus Paškevičius (mokytojas Robertas Beinaris), atlikęs R. Shumanno romansą.

 

Jurgos Urbonaitės nuotr.

Į vakarą gražiai įsipynė ir džiazo muzika. Scenoje įspūdingai pasirodė daugkartinė tarptautinių vokalo konkursų laimėtoja Gabriela Ždanovičiūtė (mokytoja Vita Sasnauskienė) ir tarptautinių konkursų laimėtoja ir prizininkė Karolina Lyndo (mokytoja Indrė Launikonytė). Merginų atliekama muzika pristatė ir kitą konservatorijos pusę – greta klasikinės muzikos atlikėjų tarp jos sienų skamba ir stiprių džiazo atlikėjų muzika.

 

Didžiausia koncertinio vakaro puošmena – konservatorijos absolventės, vienos garsiausių Lietuvos operos solisčių, mecosoprano Justinos Gringytės pasirodymas. Solistė balso galia kerėjo atlikdama G. Donizetti Leonoros ariją iš operos „Favoritė“ ir garsiąja „Habanera“ iš G. Bizet operos „Karmen“. Atlikėjams profesionaliai talkino konservatorijos konsertmeisteriai: Elle Raaliste, Saulė Lapėnaitė, Elina Maslakova, Leonidas Mieldažis, Kęstutis Pavalkis, Kristina Tuinylienė, chormeisterė Valerija Skapienė.

 

Jubiliejaus proga konservatoriją šiltai sveikino Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovai, Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos bendruomenė,  svečiai iš kitų Lietuvos menų ir muzikos gimnazijų. Jubiliejų švenčiančia bendruomene džiaugėsi ir už sveikinimus dėkojo konservatorijos direktorė Doleroza Pilikauskienė.

 

Koncerto pabaiga – tradicinė. Neatsiejama iškilmingų konservatorijos švenčių dalis – Juozo Tallat-Kelpšos daina pagal poeto Balio Sruogos eiles „Mano sieloj šiandien šventė“, kurią atliko vokalo mokytoja Natalja Krauter. Šventinis koncertas ne tik gražiai įprasmino skaičiuojamus mokyklos metus, bet ir viltingai paženklino muzikuojančių žmonių darbą: bėgantis laikas kuria brandą, o sunkesni etapai įveikiami atkaklumu ir meile muzikai.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.