Iššūkis ankstyvajam ugdymui: ar esame pasirengę?

Eglė Marozaitė
,
priešmokyklinio ugdymo mokytoja

Panevėžio r. Smilgių gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyrius ir jo ugdytiniai džiaugiasi galėdami prisijungti prie Panevėžio rajono švietimo centro, kuris kartu su partneriais iš Ispanijos, Italijos ir Turkijos įgyvendina „Erasmus+“ KA2 programos tarptautinį projektą „Emocinės, empatinės proksimalinės mokymosi aplinkos kūrimas“.

 

Iškelti ambicingi tikslai sukurti tokias veiklas, kurios įgalintų gerinti 1–6 metų vaikų ne tik akademinius pasiekimus, bet ir plėtoti emocijų bei empatijos raišką, tokiu būdu skatinant novatorišką ir kokybišką ugdymą ankstyvoje vaikystėje. Be to, sukūrus veiklas skirtingoms tikslinėms grupėms, atliekamas tyrimas, kuriuo siekiama moksliškai ištirti šių veiklų poveikį ir teikiamą naudą.

Mokymosi veiklomis siekiama kurti emocinę, empatinę proksimalinę mokymosi aplinką, paremtą vaikų grupės veikla, o robotikos technologijų panaudojimas integruojamas ne tik kaip priemonė mokytis pirmųjų kodavimo ir programavimo pagrindų, bet ir kaip įrankis, leidžiantis plėtoti santykius ir emocijų raiškos įgūdžius.

 

Mokymosi veiklų kūrimo idėja grindžiama tuo, kad pasitelkus robotiką prosocialinėms vertybėms (bendradarbiavimas, empatija, savitarpio pagalba ir kt.) ugdyti tikėtinas teigiamas emocinis poveikis mokymosi ir ugdymo procesams. Naudojant robotus plėtojamas kompiuterinis mąstymas, skatinamas bendradarbiavimas skirstantis grupėmis, vaidmenimis, kuriami santykiai ir bendravimo įgūdžiai, savistaba, empatija, kūrybiškumas, saviraiška ir kt. Taip robotai naudojami siekiant ugdyti prosocialinius įgūdžius ir vertybes. Veiklų metu vaikai ne tik mokosi akademinių dalykų, bet ir skatinamas bendradarbiavimas, pavyzdžiui, kaip vaikai dalijasi vaidmenimis, juos atlieka, kaip elgiasi, kai pavyksta, kai nepavyksta, kaip reaguoja kiti vaikai ir pan.

 

,,Bitučių“ ir ,,Pelėdžiukų“ grupės vaikams labai patiko veiklos su robotukais, o galutiniai apibendrinti rezultatai planuojami pristatyti 2021 m. birželio mėnesį vyksiančioje tarptautinėje konferencijoje.

 

 

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.