Įsimintiniausi Vilniaus miesto architektūros siluetai vitražuose ir karpiniuose

Siekdamas pasitikti jubiliejinius Vilniaus miesto metus, Vilniaus lopšelis-darželis „Gabijėlė“ suorganizavo bendruomenės projektą „Įsimintiniausi Vilniaus miesto architektūros siluetai vitražuose ir karpiniuose“. Tai buvo ne tik galimybė pamąstyti apie artėjantį Vilniaus 700 metų jubiliejų, apžvelgti jo ilgametę istoriją, bet ir puiki proga puoselėti vieną archajiškiausių liaudies meno rūšių – popieriaus karpymo meną, išbandyti naują dekoratyvinės dailės rūšį – vitražo kūrimą.

 

Karpiniai – iš praeities atėjęs kruopštus popieriaus karpymo menas šiandienėje meno terpėje dažniausiai išlaiko tą pačią archajišką ir natūralią plastikos išraišką, geometrinę liaudies meno ornamentiką. Itin populiarūs namų interjero puošybai popieriaus karpiniai buvo XIX a. pabaigoje – XX a. pirmaisiais dešimtmečiais. Miesto, o ypač kaimo, žmonės karpiniais gražindavo žibalinių lempų gaubtus, lentynas, paveikslų, veidrodžių rėmus. Sudėtingesnio ornamento karpiniais – užuolaidėlėmis – puošdavo namų langus, indaujas. Specialūs karpiniai su paukščių, arklių, obuolių, varpų ir kitais siluetais būdavo kuriami vestuvėms, jaunavedžių sėdimai vietai papuošti. Išgirdus žodį „vitražas“, prieš akis iškyla didingos gotikinės katedros. Saulėtą dieną bažnyčia skęsta raudonuose, mėlynuose, žaliuose saulės spinduliuose, atrodo tarsi panyri į vaivorykštę. Vitražas yra dekoratyvinės dailės rūšis, dailės kūrinys iš spalvoto stiklo, įstatomas į langą, duris arba įtaisomas eksterjero ar interjero sienoje ir apšviečiamas natūralia arba dirbtina šviesa. Vaikams prieinama vitražo kūrimo priemonė yra vitražinis popierius arba vitražiniai dažai, kuriuos pasitelkus galima išbandyti naują meno rūšį, atrasti naują pomėgį, patirti kūrybos džiaugsmą, praplėsti pasaulio pažinimo ribas.

Projekto metu grupėse Vilniaus miesto istorija buvo apžvelgiama per architektūros prizmę, įvairių laikotarpių statinius: buvo stebimi miesto vaizdai, paveikslai, iliustracijos, filmuoti siužetai, objektų prezentacijos ir kt. Šeimas su vaikais kvietėme tiesiogiai pasidairyti po mūsų miestą Vilnių, atkreipiant dėmesį į miesto architektūrą, žymesnius pastatus, aptarti juos, pagalvoti, kurį iš jų norėtų pavaizduoti.

 

Nepaisant to, kad tai buvo gana sudėtingas projektas, įstaigos bendruomenė jame dalyvavo labai aktyviai. Savo karpinius ir vitražus kūrė priešmokyklinio ir vyresnio ikimokyklinio amžiaus vaikai, įvairaus amžiaus vaikų tėvai, pedagogai, švietimo pagalbos specialistai ir kiti bendruomenės nariai. Neabejotinai tai buvo puiki galimybė ugdyti vaikų pilietiškumą ir bendruomeniškumą, skatinti pažintinę raidą, techninį mąstymą, sudaryti galimybę atsiskleisti jų kūrybiškumui, iniciatyvumui, tobulinti bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius, aktyvinti vaikų vaizduotę, turtinti kalbą, plėsti žodyną. Kadangi visi darbai eksponuojami viešose mūsų įstaigos erdvėse, jais galima pasinaudoti analizuojant ir kitas temas, taip išlaikant ugdymo tęstinumą ir ilgalaikiškumą.

 

Božena Zimblienė

Vilniaus l.-d. „Gabijėlė“ direktorė

Sigita Žusinienė

pavaduotoja ugdymui

Valerija Vinciūnienė, Virginija Gudmonienė

mokytojos metodininkės

Renata Jankauskienė

vyresn. mokytoja

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.