„In svecius pas dzūkucius“

Milda Kochanskienė
,
Alytaus Šaltinių prog-jos direktoriaus pavaduotoja ugdymui

Alytaus Šaltinių progimnazijoje lapkričio 21 d. vyko respublikinis etnokultūros festivalis „In svecius pas dzūkucius“. Mokykloje viešėjo Šaltinio (-ių) vardą turinčių progimnazijų mokinių ir mokytojų komandos iš Marijampolės, Panevėžio, Raseinių ir Tauragės. Penkios bendravardės progimnazijos draugauja jau nuo 2014 m. Per tuos metus mokytojų ir mokinių komandos periodiškai vyksta vieni pas kitus į pačius įvairiausius renginius: mokiniai – į olimpiadas, konkursus, varžytuves, festivalius, popietes, mokytojai – į seminarus, konferencijas, vakarones, bendras keliones. Labai įdomu, kad skirtinguose Lietuvos regionuose esančios progimnazijos turi daug bendra. Tai nuolat tobulinančios mokinių ugdymo procesą, edukacines aplinkas, siekiančios nuolatinės mokinių pažangos ir saviraiškaus dalyvavimo mokyklos gyvenime, dalyvaujančios įvairiuose tiek tarptautiniuose, tiek respublikiniuose projektuose ir besidalijančios savo patirtimi ugdymo įstaigos.

 

Tą lapkričio 21-osios popietę progimnazijų komandos susibūrė, kad prisimintų savo senelių ir prosenelių kalbą, porinimus, dainas, šokius. Festivalyje skambėjo dzūkiška, suvalkietiška, aukštaitiška ir žemaitiška šnekta.

Festivalį atidarė Alytaus Šaltinių progimnazijos direktorius Alfonsas Lietuvininkas, dainavimo studijos „Vokalis“ (vadovė muzikos mokytoja metodininkė Vaida Jarusevičienė) ir tautinių šokių būrelio (vadovė vyresnioji meninio ugdymo mokytoja Rūta Mekišaitė) mokiniai. Festivalį šauniai vedė penktokė Liepa Gudaitytė ir šeštokas Karolis Jančiukas (vadovė meninio ugdymo mokytoja metodininkė Asta Labutienė). Festivalio programoje buvo komandų prisistatymai ir savo vietovardžių pristatymai, porinimai ir dainos savo krašto tarme, lietuvių tautiniai šokiai, žaidimai. Čia nebuvo konkursinių užduočių, todėl festivalyje galėjo dalyvauti tiek pradinukai, tiek 5–8 klasių mokiniai.

 

Per pertrauką svečius vaišinome dzūkiškomis bandomis su daryciniu, grikių babka, o marijampoliečių atsivežtas saldus sūris tirpte ištirpo… Sočiai pavalgę svečiai, lydimi septintų klasių mokinių ir auklėtojų, turėjo galimybę pasidairyti po mokyklą, o mokinių tarybos nariai susitiko pasidalyti, kaip progimnazijose organizuojama mokinių tarybų veikla, apsikeisti idėjomis.

Festivalio pabaigoje visus suvienijo žaidimas „Karalius ir svita“, o baigiamoji daina „Už žalių miškelių“ visų širdis užliejo džiugesiu ir pasididžiavimu savo šalimi, jos praeitimi.

 

Smagu buvo save parodyc ir in kitus pasižiūrėc. Ir aš tį buvau, dzūkiškų bandų ragavau, su suvalkieciais, aukštaiciais ir žemaiciais pasirokavau…

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.