Ilgalaikis ekologinis projektas „Mums rūpi Žemė“

Inga Šilaikienė
,
biologijos mokytoja metodininkė

Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centro ilgalaikis ekologinis projektas „Mums rūpi Žemė“, prasidėjęs dar 2019–2020 mokslo metais, balandžio 28 dieną baigėsi. Šį ekologinį renginį kuravo gamtos ir tiksliųjų mokslų mokytojų metodinė grupė. Idėja suburti visus mokyklos mokinius, darželio auklėtinius, pedagogus ir darbuotojus pasirodė labai patraukli, todėl sumanyta daug įvairių veiklų. Viso projekto metu reikėjo atlikti tam tikras užduotis: sukurti plakatą ekologine (aplinkosaugos, atsakingo vartojimo, rūšiavimo ar pan.) tema, iš antrinių žaliavų pagaminti daiktą, tinkamą naudoti, užauginti citrinmedį iš sėklytės (arba kitą augalą), rinkti panaudotas baterijas, kamštelius ir sagas.

 

Baterijas, kamštelius ir sagas rinko ne tik mokiniai, bet ir mokytojai, Centro darbuotojai, tokiu būdu prisidėdami prie pasirinktos klasės veiklos ir padėdami jiems laimėti prizų. Aktyviausios, daugiausiai kamštelių ar baterijų surinkusios, gražiausią plakatą nupiešusios, augalą išauginusios, darbelį iš antrinių žaliavų pagaminusios klasės ir darželio grupės dalyvavo konkurse ir buvo apdovanotos prizais.

 

Kadangi ypatinga situacija visų planus pakoregavo, tad ir projektas truko ilgiau nei planuota. 2020-ųjų pavasarį mokymasis vyko nuotoliniu būdu, todėl ir konkursą teko rengti virtualioje erdvėje. Konkurse dalyvavo pradinių klasių mokiniai ir darželio auklėtiniai. Jie fotografavo savo piešinius, darbelius, kuriuos sukūrė iš antrinių žaliavų, išaugintus augaliukus ir siuntė nuotraukas. Visos nuotraukos paskelbtos Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centro socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje. Visi šios didelės grupės nariai galėjo balsuoti ir tokiu būdu padėjo išrinkti nugalėtojus. Rugsėjo 1 dieną vyko ne tik Mokslo ir žinių diena, buvo apdovanoti visi nuotoliniu būdu vykusio konkurso nugalėtojai.

 

Projektą tęsėme kūrybingai, atsižvelgdami į susiklosčiusias aplinkybes: suplanuotos veiklos, dėl nuotolinio mokymosi negalėjo vykti, tad rinkome baterijas, kamštelius, gaminome darbelius, kūrėme plakatus, auginome augalus.

 

Ir štai atėjo suplanuota projekto baigiamoji diena. Viskas pavyko puikiai ir projekto užbaigimo dieną mokiniai džiaugėsi galėdami atlikti smagias veiklas, net septyniose skirtingose mokyklos erdvėse. Tą dieną mokiniai gamino piešinį iš surinktų kamštelių, klijavo didžiulius sparnus iš senų žurnalų ir naudoto spalvoto popieriaus, gamino inkilėlius paukšteliams, mokėsi teisingai rūšiuoti atliekas, ieškojo informacijos apie rūšiavimą ir aplinkosaugą internete, atliko įdomių užduočių, sportavo, pasitelkdami sportinę įrangą, pagamintą iš jau panaudotų plastikinių buteliukų, žaidė kamštelių šaškėmis. Netradicinių veiklų mokiniai buvo labai pasiilgę, tad visi dalyvavo labai aktyviai ir kūrybiškai.

 

Renginio organizatorės padėkojo visiems, kad aktyviai dalyvavo, kad rūpinasi gamta, kad pasitelkė visą įmanomą kūrybiškumą. Paskelbus konkurso rezultatus buvome maloniai nustebinti. Pasirodo, labiausiai įsitraukėme rinkdami kamštelius. Iš viso surinkta net 30 kg panaudotų įvairiaspalvių kamštelių. Pirmąją vietą laimėjo II gimnazijos klasės mokiniai, jie surinko net 11 kg kamštelių. Baterijų visos klasės bendrai surinko daugiau nei 3 kg. Savo kūrybiškumu ypač nustebino II gimnazijos klasės mokiniai, kurie kiekvienai pradinukų klasei pagamino po skirtingą žaidimą iš antrinių žaliavų. Pradinukai labai džiaugėsi gautomis mokinių rankomis pagamintomis dovanėlėmis.

 

Džiaugiamės puikiu projektu ir tikime, kad šios veiklos paskatins mokinius tinkamai rūšiuoti atliekas ar jas prikelti „antrajam gyvenimui“, tokiu būdu prisidedant prie atsakingo vartojimo ir Žemės išsaugojimo.

 

Mums rūpi Žemė!

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.