Ikimokyklinukai dalyvavo prevenciniame projekte „Be patyčių“

Kristina Ačė
,
Šilalės l.-d. „Žiogelis“ direktoriaus pavaduotoja ugdymui

I. Kerulienė ir A. Užpurvytė atliko tyrimą, kuriuo buvo siekiama atskleisti patyčių apraiškas 3–6 m. vaikų grupėse. Tyrimo metu paaiškėjo, kad dažniausiai draugus norėjo skriausti ketverių metų vaikai. Būtent 2-4 metų vaikai išgyvena agresyvumo piką, o po ketvirtojo gimtadienio, tinkamai auklėjant vaiką, fizinė agresija sumažėja, todėl nuo to, kokias ugdymo (-si) sąlygas sudarome ikimokyklinio amžiaus vaikams, labai priklauso visas tolesnis ugdytinio gyvenimas. Būtent dėl šios priežasties, siekiant sumažinti patyčių mastą, pirminė prevencija turėtų būti vykdoma jau ikimokyklinio ugdymo įstaigose.

 

Šilalės lopšelyje-darželyje „Žiogelis“ kovo mėnesį vyko patyčių prevencijos projektas „Be patyčių“. Projekto tikslas – skatinti draugiškus vaikų tarpusavio santykius bei kurti jaukią ir saugią aplinką.

 

Projekto uždaviniai:

  1. Suteikti ugdytiniams informacijos apie draugystės reikšmę kiekvienam žmogui;
  2. Mokyti įvardinti ir reikšti jausmus;
  3. Tobulinti ugdytinių emocinius ir socialinius įgūdžius.

Projekto metu mažieji lopšelio-darželio ugdytiniai dalyvavo 4 savaičių veiklose:

 

Pirmąją savaitę grupių ugdytiniai labai daug kalbėjosi, diskutavo, žiūrėjo pamokomąsias pasakas apie draugystę, vėrė draugystės apyrankes, žaidė žaidimus, susipažino su taisyklėmis, kurių rekomenduojama laikytis norint kažką pasakyti, tačiau daugiausiai teigiamų emocijų sukėlė „Draugystės siurprizas“, kurį vienos grupės ugdytiniai organizavo kitai grupei.

 

Antrą savaitę vaikai ieškojo atsakymų į klausimą „Ką daryti, kai man liūdna?“. Šią savaitę susipažinome su rekomendacijomis, kaip galime išmokyti ikimokyklinio ugdymo vaikučius geriau pažinti ir reikšti savo jausmus. Emocijų žaidimai paliko ugdytiniams daug malonių prisiminimų.

 

Trečia projekto „Be patyčių“ savaitė buvo kupina pačių įvairiausių ir netikėčiausių užduotėlių užduočių, o paskutiniąją savaitę užbaigėme su „Grupių emociukais“, kurie šiuo metu puošia lopšelio-darželio langus.

 

Dėkojame visiems lopšelio-darželio pedagogams, kurie projekto veiklomis sudomino grupių ugdytinius.

 

Naudota literatūra:

Kerulienė, Ieva; Užpurvytė, Aida. Patyčių apraiškos 3–6 metų vaikų grupėje = Bullying expressions of 3–6 years old children’s group // Pasaulis vaikui: ugdymo realijos ir perspektyvos: tęstinis mokslo straipsnių leidinys. Vilnius

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.