Ikimokyklinis ir priešmokyklinis ugdymas nuotoliniu būdu. Patarimai mokytojams ir tėvams

Lietuvoje paskelbus karantiną dėl koronoviruso ir sustabdžius ugdymo procesą darželiuose, ikimokyklinio ugdymo mokytojams bei tėveliams rekomenduojame šiuo laikotarpiu ugdymo procesą tariantis ir tarpusavyje konsultuojantis organizuoti namuose. Kai kurios veiklos gali vykti ir nuotoliniu būdu.
Siūlome keletą idėjų vaikų ugdymui namie:
- 15–20 minučių teminiai video ar kita mokomoji medžiaga. Mokytojai gali parengti 15–20 minučių tematinius video vaikams su tam tikromis užduotėlėmis, atitinkančiomis vaikų amžių (piešimas, karpymas, raidelių apvedimai, dainelių dainavimas, fizinis ugdymas ir kt.). Video gali būti paskelbti įstaigos tinklalapyje ar tam tikroje įstaigos pasirinktinoje elektroninėje platformoje. Atliktų užduočių nuotraukas tėvai gali įkelti į nurodytą el. paštą, ar kitą programą, kad mokytojas matytų rezultatus.Tai pat ir kita ugdomoji medžiaga, atitinkanti įstaigos ikimokyklinio ugdymo programą, gali būti skelbiama mokyklos tinklalapyje ar įstaigos sutartoje vietoje (Moodle, Google Clouds, ir kt.), kad tėvai ar kiti vaikus prižiūrintys žmonės laisvai galėtų ja pasinaudoti.
- Konferenciniai skambučiai. Pasinaudojus skaitmeninių technologijų galimybėmis, galima organizuoti tam tikra tema iš anksto sutarus konferencinius skambučius (Skype, Messenger, Viber, Google ir kt.) visos grupėms vaikams – žinoma, talkinant tėveliams. Jų metu galima pasakoti istorijas, nagrinėti pasaulio žemėlapį ar daug kitų įvairių temų. Tai labai atraktyvu mažiesiems.
- Individualios logopedo pratybos vaikams. Esant poreikiui teikti švietimo pagalbą vaikams, galima suderinti su tėvais, kad pasitelkdamas įstaigai ir tėvams prieinamas vaizdo programas logopedas teiktų individualias konsultacijas vaikui. Vaikas sesijos metu gali matyti, kokius pratimus rodo logopedas, o logopedas fiksuoja, kaip sekasi pratimus atlikti vaikui, galimai pasitelkti ir tėvų pagalbą atliekant sunkesnius pratimus.
- Žaidimai vaidmenimis. Priešmokyklinio amžiaus vaikai mėgsta mėgdžioti suaugusius ir žaidžia vaidmenų žaidimus. Dažniausiai tokiais atvejais suaugusiajam reikia tik padrąsinti ir paskatinti, padėti ir kartu dalyvauti su vaiku veikloje.
Svarbu nepamiršti ugdyti ir tų įgūdžių, kuriems nereikia virtualios ugdymo aplinkos. Tai fizinis aktyvumas, kūrybiškumas, aplinkos pažinimas ir kasdieniai įgūdžiai, tokie kaip mokėjimas naudotis stalo įrankiais, tvarkos laikymasis, stalo serviravimas, asmeninė higiena ir pan.
Ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymui galima išnaudoti įvairias erdves ir daiktus, esančius ne tik ugdymo įstaigoje, bet ir namuose.
Namuose galima atlikti nesudėtingas mankšteles, taip pat įvairius darbelius, skirtus vystyti smulkiąją motoriką. Galima pažinti gyvūnus ir augalus tyrinėjant paveiksliukus knygelėse, žiūrint dokumentinius filmus, pavyzdžiui, http://www.sengire.lt/lt, ar stebint mieste gyvenančius paukščius – kad ir pro langą.
Viešai prieinamas skaitmeninis turinys:
- Gražiausios audio pasakos ir kiti skaitiniai vaikams: „Skaitymo metai“, „Pasakų kampelis“, „Rubinaitis“
- Sveikatos kompetencijos ugdymas: „Kaip taisyklingai plauti rankas?“, „Sveikatukai: pažadas sveikatai“, „Vaikiškos dainelės: higiena“
- Eksperimentai ir užduotėlių rinkiniai: „Pažinkime vaikystę: biblioteka“, „Pažinkime vaikystę: 16 eksperimentų ikimokyklinukams“.
- Idėjos kūrybiškumo ugdymo veikloms, o vakaro žaidimams puikiai tiks šešėlių teatras, kurį tėveliai gali pasigaminti kartu su vaikais
- Mokslo, pasakų, laidų įrašų, muzikos, žaidimų ir kitokio turinio informacijos lietuvių ir anglų kalbomis
- Žaidimas kalbai mokyti
- Edukaciniai žaidimai
Ikimokyklinis vaikų ugdymas remiasi Ikimokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų aprašu.
Priešmokyklinis ugdymas remiasi Priešmokyklinio ugdymo bendrąja programa.
Labai kviečiame švietimo bendruomenę šį sąrašą pildyti savo idėjomis ir patirtimis čia!
Dalijimasis idėjomis ir patarimais kaip ne tik smagiai ir įdomiai, bet ir prasmingai vaikams organizuoti veiklą namuose, šiuo laikotarpiu tampa ypatingai vertingas.
ŠMSM inf.
Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.
Mokytojas užduotį tėvams gali nusiųsti pasitelkęs informacines ir ryšio technologijas. Vaikai užduotį atlieka, fotografuoja/filmuoja ir tėvų padedami įkelia į virtualią skelbimų lentą, pavyzdžiui, https://padlet.com/vkpdfkonkursas/32l0yhc7xbyx.
Mielai priimsiu informaciją.
Ačiū
Pingback: Nuotolinis ugdymas ir darbas | Lopšelis darželis Pilaitukas
Pingback: » Ką veikti su vaikais namuose Kauno lopšelis-darželis "Dobilėlis"
Šauni svetainė. Tiek daug įdomios veiklos vaikams ir jų tėveliams. Ačiū.
https://www.facebook.com/EasyPeasyandFun/videos/2960415264076557/; https://www.facebook.com/1986DIY/videos/2780296902095733/;
https://pusemuses.lt/zaidimai-ir-uzsiemimai-karantino-metu/?fbclid=IwAR1vNYpdhZoJjLdMkKyGY-ggGfMYIkPtNlV4wFFhVN8_9bdf6lKJHB8qoQw;
https://www.facebook.com/ArtyCraftyKids/videos/2798003280294007/;
https://www.youtube.com/watch?v=UrhDoebxsiY&fbclid=IwAR3rEGnbv07tOZjqV0n-ZyTSEH1ArUvcnHkWZFvwjd6f2X4eI3yCmRc1i14;
Žemės dienai pagaminkite ką nors iš antrinių žaliavų(plastikinių butelių, iš tetrapakų, dėžučių, ričių, rulonėlių nuo popierinių rankšluosčių, dovanų popieriaus , plėvelės rulonėlių)kokį nors veikėją iš pasakos, animacinio filmuko(kempiniukas plačiakelnis, robotukas, dramblys, žirafa, gandras ar kt.), nufotografuokite
Kurkite pasakas, istorijas apie šį personažą, žaiskite…viską aprašykite, įrašykite, fotografuokite .
1️⃣ Ar žinote, kad jau pražydo žibutės? Suraskite jas miške, pakvėpuokite grynu oru, pasigrožėkite besiskleidžiančiu pavasariu. 🌷Leiskite vaikams patiems fotografuoti gamtoje vykstančius pakitimus.
2️⃣ Sukurkite paveikslą – pieškite, karpykite, klijuokite, lipdykite – pakabinkite jį virtuvėje ar vaikų kambaryje, o galbūt jis bus toks gražus, kad net pakabinsite vietoje televizoriaus? 😊 Darbui naudokite įvairias medžiagas:celofaną, švitrinį popierių, įvairią gamtinę medžiagą, audinius, o po to, kai paveikslas bus išdžiuvęs ir pakabintas, tai užrištomis akimis liesti ir komentuoti ką jaučia, koks daiktas, ką primena.
3️⃣ Pasidarykite generalinę tvarką, atrūšiuokite daiktus labdarai. 👏
4️⃣ Leiskite vaikams pagaminti jums pietus, net jei tai bus tik makaronai! 🍝 Skanaus! 🤤
maisto gamybos metu su vaiku skaičiuokite kiek sunaudojo vienų ar kitų produktų, juos sudėti, užrašyti receptą sutartiniais ženklais.
5️⃣ Pasileiskite mėgstamą dainą ir sukurkite šeimos šokį, kuriuo galėsite nustebinti draugus per jau ne už kalnų artėjančias Šv. Velykas. 🥚
Aš nusiunčiau tėveliams You Tube programėlę su gyvūnų balsais ir dainelėmis, ten galima ir mankštelę padaryti. Pasiūliau suvaidinti pasaką,,Pirštinė“. Vaikai pasaką išmoko darželyje, reikia kartu su tėveliais įsijausti ir vaidinti.
Gal galima nuorodą. Ačiū
Mielai priimsiu informaciją.