„Ieškau. Tyrinėju. Saugau“

Indrė Gyrienė
,
ikimokyklinio ugdymo mokytoja

Ikimokyklinio amžiaus vaikų ekologinio ugdymo gairėse nurodytos įvairios veiklos: stebėti savo aplinkos augalus ir gyvūnus, jų įvairovę; grožėtis jais, tvarkyti aplinką, stebėti įvairius gamtos reiškinius. Vaikų teigiamas santykis su gamta formuojasi ir per pažintinę tiriamąją veiklą: tyrinėjant, eksperimentuojant, dalijantis patyrimu.

 

Mažeikių lopšelis-darželis „Žilvitis“ daug dėmesio skiria gamtosauginiam vaikų ugdymui. Šiais metais dalyvavome aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos projekte „Ieškau. Tyrinėju. Saugau“ . Už skirtas lėšas įsigijome paukščių girdyklas, du monoklius paukščiams ir gyvajai gamtai stebėti. Didžiausia dovana vaikams – išvyka į Šiaulių jaunųjų gamtininkų centro organizuotas edukacijas. Edukacijose dalyvavo 100 mūsų įstaigos ugdytinių. Dalyvauta Talkšos pažintinio tako augalijos ir gyvūnijos tyrinėjime, aplankytas Kačių muziejus, Vilniaus universiteto (VU) Šiaulių akademijos botanikos sodas.

 

 

Ugdant vaikų ekologinį raštingumą svarbu, kad ugdymas būtų įdomus savo tematika ir forma. Šiaulių jaunųjų gamtininkų centro mokytojos supažindino vaikus su rudenėjančia gamta. Talkšos pažintinis takas gausus įvairių augalų, pagrindinė ugdytinių užduotis – surasti pažymėtus augalus. Pažinus biologė plačiau apie juos papasakojo: kuo šie augalai naudingi žmogui, kokiose vietovėse auga, priminė, kad augalas gyvas ir norint jį užauginti reikia tiesiog mylėti gamtą.

 

Vaikai gamtoje virto mažaisiais sekliais, todėl pro jų akis neprasprūdo ne tik gležnučiai augalai, bet ir įvairūs vabalai, sraigės, maži gyvūnėliai. Mokytojos turėjo galimybę vaikus pakviesti stebėti Talkšos ežere nutūpusius paukščius. Mums pasisekė – pavyko pamatyti, kaip antys gaudo žuveles.

 

Šiaulių jaunųjų gamtininkų centre įsikūręs ir V. Kavaliauskienės katinų muziejus, kuris garsėja ne tik didele eksponatų kolekcija, bet ir muziejuje gyvenančiais šešiais katinais, o šalia katinų karalystės įkurtas ir egzotinių gyvūnų sodas. Užsiėmimo metu ugdytiniai susipažino su pagrindiniais kačių ir įvairių egzotinių gyvūnų laikymo ir priežiūros principais, jų gyvenamąja aplinka, taip pat su jų laukiančiais iššūkiais ir atsakomybe prieš įsigyjant augintinį ir rūpinantis juo vėliau.

 

Šiaulių miestas gali pasigirti ne tik natūralia gamta, bet ir žmogaus išpuoselėta augmenija. „Žilvitukai“ turėjo galimybę apsilankyti VU Šiaulių akademijos botanikos sode. Išpuoselėtas žmogaus ir natūraliai įsiliejęs į aplinką sodas traukė savo spalvomis ir kvapais. Ugdytiniai stebėjosi, kiek daug gėlių auga vienoje vietoje.

 

Ekologinis ugdymas ir darželyje yra neatsiejamas nuo vaikų kasdienybės, džiaugiamės, kad laimėtas projektas suteikė galimybę papildyti ugdymo veiklas metodinėmis priemonėmis. „Žilvitį“ juosia natūrali gamta – daug žalumos, medžių, į kuriuos kasdien atskrenda paukščiai. Šaltuoju laikotarpiu kabiname lesyklas, o dabar turime ir girdyklas, kurios palengvina paukštelių dalią. Monokliai suteikia galimybę paukščius stebėti iš arčiau. O kokios būna vaikų emocijos, kai atpažįsta medyje tupintį skraiduolį.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.