Holokausto tragedijai abejingi neliko ir kurtieji

Danutė Kriščiūnienė
,
Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos direktorė

Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos (PKNPM) renginių nuolatinis svečias – Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkas Genadijus Kofmanas (Gennady Kofman). Sausio 27-ąją PKNPM mokiniai ir mokytojai vyko prie memorialo „Liūdinti žydų motina“, buvusiose žydų kapinėse Panevėžyje paminėti Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, padėti gėlių ir akmenukų, uždegti atminimo žvakutes. Buvo prisimintos pačios žiauriausios Aušvico-Birkenau mirties stovyklos 75-osios išvadavimo metinės. Nuo 2005 m. ši diena yra paskelbta atminimo diena.

 

Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkas G. Kofmanas išsamiai apžvelgė prieš 75 metus įvykusią tragediją. Nuo primintų kraupių įvykių net ir dabar stingo kraujas, drėko akys. Buvo akcentuota, kad nacių užpultoje Europoje buvo pralietas milijonų žydų tautybės žmonių kraujas. XX a. pradžioje Panevėžyje žydai sudarė vieną gausiausių vietos bendruomenių, miestui suteikusią unikalų atspalvį.

Apie 1945 m. išlaisvintą Aušvico (Osvencimo) koncentracijos stovyklą kalbėjo LR Seimo nariai, Panevėžio miesto ir rajono vadovai, politikai, švietimo įstaigų vadovai. Paminėta, kad Panevėžyje buvo sušaudyta daugiau nei 13 tūkst. nekaltų žmonių, tarp jų būta ir vaikų.

Po minėjimo aplankyta žudynių vieta Kurganavos miške, kur 1941 m. rugpjūčio 17-ąją buvo sušaudyti 8 tūkst. žmonių. Mokiniai uždegė atminimo žvakutes, tylos minute pagerbė mirusiuosius.

 

Tai – gyvos pamokos, kurių net geriausi vadovėliai nepapasakos, filmai neparodys. Įsitikinome, kad Holokausto tragedijai klausos negalią turintys mokiniai tikrai neliko abejingi. Jiems kilo daug klausimų „kodėl“ ir „už ką“, į kuriuos ir mes, suaugusieji, negalėjome atsakyti. Grįžome namo pritilę ir susikaupę, mintyse kartodami, jog niekada negali pasikartoti tokia baisi tragedija, palikusi kraujuojantį randą žmonių atmintyje amžiams.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.