Gyvoji istorijos pamoka Ventos miesto bibliotekoje

Janina Lakačauskienė
,
Ventos gimnazijos istorijos mokytoja metodininkė

Kuo gi skiriasi ta gyvoji istorijos pamoka nuo įprastų pamokų mokykloje? Visų pirma, tai buvo pamoka ne mokykloje, o kitoje edukacinėje erdvėje – miesto bibliotekoje. O svarbiausia tai, kad pamoką šįkart vedė ne mokyklos mokytojai, o Ventos gyventoja, Ukrainos pilietė Elena Zachesova. Elena Zachesova yra biologijos mokytoja iš Ukrainos miesto Mariupolio, kuriame vyksta aktyvūs karo veiksmai. Tarpininkaudami ir bendradarbiaudami su Ventos biblioteka, gavome pasiūlymą susipažinti su Elena ir iš pirmų lūpų išgirsti apie karą Ukrainoje: nuo ko viskas prasidėjo, kas vyksta dabar, kokie yra hibridinio karo bruožai ir kaip juos atpažinti? Kadangi ponia Elena Zachesova laisvai kalba rusiškai ir angliškai, mokytojams kilo mintis integruoti istorijos ir pilietiškumo pagrindų, anglų ir rusų kalbų pamokas. Ruošėmės šiai pamokai ilgai ir atsakingai: dirbome kartu – visi mokytojai ir viešnia iš Ukrainos. Dešimtokams buvo pasiūlytos dešimt temų apie šiuolaikinę Ukrainą, jos žmones, Maidano revoliuciją, karą, esamą padėtį, Vakarų pagalbą ir paramą ir t. t. Per istorijos, pilietiškumo pagrindų, rusų, anglų kalbų pamokas mokiniai pristatinėjo savo pasirinktas temas. Taigi į pamoką atėjome jau turėdami tam tikrą žinių bagažą.

Pasakoja Elena Zachesova, iš rusų k. verčia mokytoja metodininkė Bela Vasiliauskienė

 

Pamoka netradicinė, tad tęsėsi dvi akademines valandas. Išgirsti iš įvykių liudininkės tikrus faktus, kartu išgyventi pasakojimo jaudulį ir nesuvaidintas emocijas buvo jautru ir neįprasta. Skaidrėse ir viešnios pasakojime atsiskleidė visa šiuolaikinės Ukrainos istorija per asmeninį išgyvenimą, patirtis. Per pamoką mokiniai viešniai uždavė daug klausimų rusų ir anglų kalbomis. Verčiant iš rusų kalbos atskiroms mokinių grupelėms talkino visi mokytojai ir mūsų direktorė Daiva Gricienė. Ši pamoka parodė, kad šiuolaikinis jaunimas geriau moka anglų kalbą.

E. Zachesova papasakojo mokiniams, kokių veiksmų ėmėsi paprasti miesto žmonės, prasidėjus karui, kaip jie susivienijo ir taikiomis demonstracijomis, mitingais, tautinių simbolių išraiška, pasitelkdami meno priemones, savo tautos tradicijas, dėvėdami nacionalinius ukrainiečių drabužius skleidė žinią, kad jie yra Ukrainos patriotai. Toje žmonių vienybės jūroje mokiniai įžvelgė pasiryžimą nepasiduoti „žaliųjų žmogeliukų“ provokacijoms. Ir kai atrodo, kad esi bejėgis prieš ginkluotą kariuomenę, atsiranda nepaprasta jėga ir ryžtas kovoti už savo šalies laisvę.

 

Tai buvo ne tik gyva istorijos, bet ir pilietiškumo, patriotiškumo pamoka, tikrai reikalinga jaunajai kartai, kuri gyvena taikos sąlygomis ir nesusimąsto, koks pavojus gali grėsti iš nedraugiškų kaimynų.

Už galimybę turėti tokią pamoką Ventos gimnazijos mokytojai dėkoja miesto bibliotekos vedėjai Romai Miltinienei ir bibliotekininkei Daivai Balčiūnaitei.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.