Gyvenkime be patyčių!

Daiva Nakrošienė, Roma Jasaitienė
,
logopedės 

Lietuvoje kovas skelbiamas mėnesiu BE PATYČIŲ, todėl Panevėžio lopšelyje-darželyje „Aušra“ kovo 20–24 dienomis vyko projektas „Be patyčių“. Darželio logopedės parengė prevencinį projektą, prie kurio prisijungė visa bendruomenė.

 

Kiekvieną dieną vyko skirtingos veiklos. Visose grupėse buvo organizuojami patyčių prevencijai skirti pokalbiai ir užsiėmimai. Mokytojos pristatė vaikams edukacinius filmukus apie patyčias ir jų sprendimo būdus. Vaikai, naudodami įvairią techniką, kūrė emocijų – gėlių pievą. Kūrybos metu vaikai suprato, kad kilus emocijai, pavyzdžiui, pykčiui, nusivylimui, gali kilti noras įžeisti, įskaudinti kitą žmogų. Taip atsitikus svarbu laiku sustoti. Žvelgdami į savo sukurtą pievą, priešmokyklinės grupės vaikai su mokytojomis diskutavo, kad nusiraminus ir atpažinus savo jausmus, galima nesityčioti.

 

Vykstant muzikos terapijos dienai „Muzika gali man padėti“ vaikai buvo mokomi susikoncentruoti į save, į savo kvėpavimą, emocijas, mintis. Muzikos užsiėmimai padėjo vaikams suprasti, kaip išvengti kitus žeminančio elgesio.

 

 

Kitą dieną vaikai žiūrėjo filmą „Draugystės pynė“. Jiems buvo pasiūlyta įvairia piešimo technika nupiešti vieną labiausiai patikusį filmo kadrą. Šie filmo kadrai buvo sujungti į filmą, kurį pavadinome „Draugaukime“.

 

Projekte dalyvavo ne tik vaikai, mokytojai, bet ir tėvai. Tėvai su vaikais kūrė trumpus  siužetus „Kas yra patyčios“. Filmukuose atsispindėjo patyčios ir jų sprendimo būdai. Iš visų siužetų buvo sukurtas bendras filmas „BE PATYČIŲ“.

 

Savaitės „BE PATYČIŲ“ pabaigoje vaikai susirinkę į interaktyvią erdvę apžiūrėjo parodą „Emocijų ir gėlių pieva“, pieštos filmo juostos „Draugaukime“ demonstravimą. Pamatė jų pačių ir tėvų kurtus siužetus. Filmo peržiūra sukėlė daug įvairių emocijų. Aptariant peržiūrėtą filmą, vaikai sakė, kad vaidinant tyčiotis iš savo brolio, sesers, draugo yra labai sunku. Tik supratus kito žmogaus jausmus, gali atskleisti įvairi jausmų paletė ir tik gražūs žodžiai sušildo kiekvieną.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.