„Google” kvietimas mokytojams – nemokama skaitmeninio saugumo internete mokymų programa

Eglė Andriuškevičiūtė

Pasaulinės pandemijos kontekste internetas tapo nepamainomas daugybei žmonių. Todėl saugus naudojimasis internetu šiuolaikinėje visuomenėje yra itin svarbus – būtina žinoti, kaip saugiai elgtis, saugoti informaciją ir pagarbiai bendrauti.

 

Šių metų pradžioje kompanija „Google“ bendradarbiaudama su Nacionaline švietimo agentūra (NŠA), Lietuvoje pristatė moksleiviams ir pedagogams skirtą ugdymo programą „Būk interneto genijus: saugumas internete“, kuri padeda gilinti pradinių klasių moksleivių skaitmenines žinias bei ugdo kritinį jų mąstymą susidūrus su galimais apgaulės atvejais internete. Programa sulaukė didelio susidomėjimo – mokymuose jau dalyvavo daugiau kaip keturi šimtai mokytojų, o įvairiomis iniciatyvos veiklomis pasiekta daugiau nei 10 000 vaikų.

 

Į programą norint įtraukti daugiau pradinių klasių mokytojų bei siekiant dar didesnio poveikio, pradėta bendradarbiauti su tęstine informatikos ir technologinės kūrybos mokymo(si) programa „Vedliai“. „Vedliai“ suteiks galimybę pradinių klasių mokytojams įgyti žinių nuotoliniu būdu, prisijungiant prie patogios mokymosi platformos internete, kurios ugdymo programos turinys pritaikytas Lietuvos mokykloms.

 

„Jeigu norime naudotis internetu, turime mokėti saugiai elgtis – naudoti stiprius slaptažodžius, apdairiai dalintis asmenine informacija, mokėti atpažinti melagingą informaciją ir pan. Švietimas ir įpročių ugdymas šioje srityje yra būtinas. Tyrimai rodo, kad Lietuvoje mokiniai apie saugų elgesį internete sužino iš mokytojų. Internetu pradeda naudotis vis jaunesni vaikai, tad pradinių klasių mokytojų žinios apie saugumą internete, mokėjimas sudominti vaikus, juos padrąsinti diskutuoti, užduoti klausimus padeda pamatus saugiam elgesiui virtualioje erdvėje ir vyresniame amžiuje“, – sakė „Google” vadovas Baltijos šalims Vytautas Kubilius, kalbėdamas apie programos rezultatus.

Į nemokamą programa kviečiami visi pradinių klasių mokytojai

 

Mokymo programa natūraliai įsiliejo į „Vedlių“ programą, kadangi kompanija savo veikla siekia pradinių klasių mokytojams suteikti informatikos žinių ir įgūdžių. Programos vadovė Lietuvoje Viltautė Žvirzdinaitė pabrėžia, kad informatika ir technologinė kūryba – neišvengiama XXI amžiaus disciplina, kuri jau yra pradinukų klasėse. „Dėl šios priežasties mes būtinai turime kalbėti apie saugumą internete jau nuo mažų dienų. O būtent mokytojas, neretai vaiko autoritetas, gali padėti pamilti technologijas ir išmokti su jomis elgtis saugiai“, – sakė V. Žvirzdinaitė.

 

Nemokama „Būk interneto genijus: saugumas internete“ mokymo programa nuo šiol bus paprastai pasiekiama visiems Lietuvos mokytojams „Vedlių” platformoje. Joje mokytojai galės pasiekti filmuotą mokymo bei pamokoms skirtą medžiagą, konsultuotis su mokytojų bendruomene, pasiruošti pamokoms ir diskusijoms su moksleiviais ir dalyvauti praktiniuose užsiėmimuose su mentoriais.

Pokalbiai apie interneto saugumą – dialogo forma

 

Programa siekiama apie interneto saugumą kalbėti per dialogą ir diskusiją su moksleiviais, skatinant vaikus nebijoti klausti. Pamokų metu vaikai mokosi apdairiai kurti ir platinti informaciją, prisiimti atsakomybę dėl internete paskleistų žinučių, apgalvoti, kokia asmenine informacija jie nori dalytis, atsargiai vertinti pasiūlymus internete, atskirti apgaules, melagingus pranešimus bei naujienas. Be to, moksleiviai skatinami reaguoti ir pranešti, jei internete pastebėtų patyčių ar galimų sukčiavimo atvejų.

 

Taip pat moksleiviai savo žinias galės pritaikyti žaidime „Interland“, kurio dėka mokymasis apie skaitmeninį saugumą ir pilietiškumą tampa interaktyvus ir įdomus.

 

Tikimasi, kad ši ugdymo programa mokytojų dėka padės atvesti saugumo internete žinias į klases, o „Vedlių“ komanda pasirūpins nuolatiniu palaikymu ir bendravimu su pradinių klasių mokytojais.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.