„Gintaro rūmų paslaptys“ – metodinė priemonė darželinukams

Jurga Riaubytė
,
Vilniaus l.-d. „Ozas“ auklėtoja

Visi ryškiausi atsiminimai kyla vaikystėje. Tada viskas nauja, ryšku ir kvepia stebuklais. Gyvenimas lyg pasakoje. Ugdymas per pasakas labai smagus metodas, kurį naudoja Vilniaus lopšelio-darželio „Ozas“ pedagogai. Planuodami savaitės temas, šventes, netgi įrenginėdami darželio aplinkas renkasi konkrečių pasakų siužetą.

Grupės „Boružėlės“, kurioje dirbu, vaikams labai patiko pasaka „Gintarinė pilis“, todėl apgyvendinome šią pasaką grupėje, pagal jos siužetą atlikome įvairių užduočių, eksperimentų.

Atėjus rudeniui, smagu vaikštant pajūriu gerti arbatą, todėl vienos savaitės tema buvo „Jūrų karalienė kviečia arbatos“. Kartu su vaikais piešėme arbatžolėmis. Iš juodosios arbatos pasigaminome rudą spalvą, raudoną – iš granatų, gelsvą – iš žaliosios arbatos arbatžolių. Žaidėme žaidimą „Arbatinukas“, vaikams patiko eksperimentas „Skraidantis arbatos maišelis“.

 

Kitos savaitės tema buvo „Gintaro rūmų matematika“, kartu skaičiavome gintarus ir kriaukles. Vaikams buvo įdomu tyrinėti jūros dugną, jo gyventojus. Skaičiuoti aštuonkojus, krabus, vėžius.

Pavasarį pasikvietėme tėvus į kūrybines dirbtuves, per kurias sekėme pasaką „Gintarinė pilis“, o vėliau vaikai kartu su tėveliais piešė mėgstamiausias jų šeimos vietas Palangoje.

Grupėje atsirado personažai – pasiūtos lėlės grafai Tiškevičiai Feliksas ir Antanina. Grafas Feliksas supažindino vaikus su pajūrio istorija. Papasakojo, kad jo tėtis Juozapas Tiškevičius pastatė jūros tiltą, pirmąjį viešbutį-kurhauzą.

Vaikai sužinojo, kad grafas Feliksas Tiškevičius buvo žinomas gintaro ir jo dirbinių kolekcininkas, kartu su juo diskutavo: „Ar galėjo jūros dugne stovėti gintaro pilis? Ar tikrai Perkūnas sugriovė gintaro rūmus? Kas iš tiesų yra gintaras? Kaip jis atsirado? Kiek gintarui metų? Ar gintaras skęsta?“

 

Pasaka „Gintarinė pilis“, jos veikėjai ir istorinės asmenybės – grafai Feliksas ir Antanina Tiškevičiai – grupėje gyveno dvejus metus. Vaikai baigė darželį ir iškeliavo į pirmą klasę, o man kilo mintis išleisti užduočių knygelę-ugdymosi priemonę „Gintaro rūmų paslaptys“.

 

Knygelę sudaro: pasaka „Gintarinė pilis“, šios pasakos veikėjai, kuriuos galima nuspalvinti ir išsikirpti, skaičiavimo, skaitymo užduotys, du kryžiažodžiai, septynios bandymų / eksperimentų užduotys, stalo žaidimas „Jūros dugnas“. Taip pat įdomybės apie gintarą, Palangą. Knygelės viršelyje – pasiūti personažai grafai Tiškevičiai Feliksas ir Antanina, galiniame viršelyje rasite atvirlaiškį, kurį išsikirpus galima išsiųsti seniai matytam draugui.

 

Knygelės personažus grafus Tiškevičius sukūrė tautodailininkė Ramunė Martinėnienė iš Kretingos: „Kurdama grafus Tiškevičius stengiausi, kad jie būtų patrauklūs vaikams, naudojau natūralias medžiagas: vilnos siūlus, lino audinius. Lėlės yra minkštos, kad vaikai galėtų jas niurkyti, apsikabinti nesibaimindami, kad sulaužys ar sudaužys. Felikso ir Antaninos Tiškevičių bruožus stengiausi atkartoti pagal išlikusias istorines nuotraukas. Norėjau, kad lėlės būtu draugiškos vaikams, bet kartu ir išlaikytų istorinį charakterį. Feliksas Tiškevičius dėvi kostiumą ir skrybėlę. Antanina Tiškevičienė dėvi suknelę su pasijoniu, būdingą ano meto moterų dvarininkių drabužį. Linkiu, kad šios lėlės įkvėptų vaikus domėtis Lietuvos pajūrio istorija. Juk istorija nėra vien apdulkėję, nuobodūs knygos puslapiai. Į istoriją galima pažvelgti žaismingai ir įdomiai. Linkiu, kad grafai sužadintų vaikų smalsumą peržengti gintaro rūmų slenkstį, praverti kurhauzo duris, pasivaikščioti Palangoje ir išgirsti, kaip ošia pajūrio pušys…“

 

Knygelės iliustracijas piešė dailininkė iš Panevėžio Astra Astravienė: „Piešdama stengiuosi, kad paveikslėliai būtų linksmi, vaikams butų įdomu. Ypatingą dėmesį skiriu paveikslėlio aiškumui. Vaikas turi aiškiai suprasti, kas pavaizduota, tik taip galės atlikti skaitymo ar skaičiavimo užduotis. Visada džiaugiuosi, kai knyga pažadina norą skaityti. Vaikučiams noriu palinkėti, kad knyga taptų geriausiu draugu.“

 

Lietuvos vaikų ir jaunimo centro neformalaus ugdymo mokytoja, neformalaus švietimo konsultantė, akredituota pradinio ugdymo sklaidos lektorė dr. Birutė Pernaravičiūtė rekomenduoja: „Jurgos Riaubytės autorinis leidinys „Gintaro rūmų paslaptys“ yra išradinga, pažintinė ugdymo priemonė, kurioje originaliai pateikta medžiaga, leidžianti vaikams savarankiškai atlikti teksto suvokimo, uždavinių sprendimo, kūrybiškumo užduotėles, pasitelkiant gintaro ir pajūrio istoriją. Vaikai ne tik prasmingai, bet ir smagiai leis laiką, nes nepamirštas žaidimo variantas. Be to, mažieji sužinos ir apie grafą Tiškevičių, Palangos įdomybes, susipažins su pasakomis ir tikrais istoriniais faktais. Leidinį rekomenduočiau 5–7 metų amžiaus vaikams.“

 

Mama Ramunė Počiūrienė dėkoja: „Labai patiko knygelė – tokia tikra lietuviška. Kaip tik Naujuosius metus sutikome Palangoje, kur sūnus fotografavosi prie grafo skulptūros, lipome į Birutės kalną. Dabar galės daugiau apie juos sužinoti. Ačiū.“

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.