Gimnazistai ekranizuoja lietuvių poeziją

Marius Janulevičius
,
lietuvių kalbos mokytojas, Kino klubo vadovas

Poezija, kaip ir kiekvienas dalykas, tikriausiai turi savo kilmę, apie kurią mąstydami galėtume spręsti, kokie šio meno bruožai yra pirminiai, tad gal ir esminiai, archetipiniai, o kokie taikomieji ar papildomi, atsiradę įvairiais laikotarpiais įvairiose visuomenėse naudojant poeziją įvairiais tikslais[1]. Pradžioje tik poetiniai tekstai buvo laikomi „tikrąja“ literatūra. Proziniai tekstai taip pat būdavo rašomi, bet, pasak Kornelijaus Platelio, jie buvo suprantami kaip „paprasta“ informacija, įskaitant religinę, arba kokių nors įvykių atpasakojimai, nereikalaujantys ypatingų gebėjimų, ar kažkas, kas priklauso retorikos menui. Tačiau šiais laikais poezija tapo nepopuliari, gimnazistai jos beveik neskaito, išskyrus privalomos literatūros sąraše esančius kūrinius. Ką bekalbėti apie poeziją, jeigu, 2015 m. tyrimo „Lietuvių skaitymo įpročiai“ duomenimis, 20 proc. 11–17 metų amžiaus paauglių apskritai neskaito knygų[2]. Dar kiti šaltiniai skelbia, kad Lietuvoje knygų visiškai neskaito 24 proc. vaikų[3].

 

Tad nors daugelis literatūros mokytojų linkę manyti, kad grožiniai kūriniai visų pirma skirti skaityti, o jų ekranizavimas gali pasirodyti ir paikas sumanymas, ir sunkus iššūkis, vis dėlto reikia pripažinti, kad ekranizavimas yra sudėtingas, bet įdomus kūrinio analizės ir interpretacijos būdas, skatinantis mokinius pamėgti literatūrą.

 

 

Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos Kino klubas rugsėjį ekranizavo tris lietuvių poetų eilėraščius: Violetos Palčinskaitės „Šį rytą“ (žiūrėkite čia) ir „Balionas“ (žiūrėkite čia) bei Vinco Mykolaičio-Putino „Jei aš tave sutikčiau“ (žiūrėkite čia). Kviečiu šiuos filmukus naudoti pamokų metu, o ekranizacijos ir jų kūrimo užkulisiai bus pristatyti Lietuvos mokinių konferencijoje „Knyga – būdas pažinti save“, kuri vyks spalio 27 d. Vilniaus „Laisvės“ gimnazijoje.

 

 

[1] Platelis K. Kodėl poezija? // Bernardinai.lt Interneto dienraštis. 2016-12-13. Prieiga internete: https://www.bernardinai.lt/2016-12-13-kodel-poezija/.

[2] Kaip paauglius sudominti knygomis? // Bernardinai.lt Interneto dienraštis, 2015 m. vasario 27 d. Prieiga internete: https://www.bernardinai.lt/2019-02-27-kaip-paauglius-sudominti-knygomis/.

[3] Kokių knygų reikia šiandieniniam vaikui? || Tavo vaikas. 2014-07-15. Prieiga internete: https://www.tavovaikas.lt/lt/pradinukas/g-13909-kokiu-knygu-reikia-siandieniniam-vaikui.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.