„Geriausia mokytoja – mus supanti gamta“

Lina Kanapinskaitė
,
Kauno l.-d. „Lakštutė“ vyresnioji meninio ugdymo mokytoja
Vilma Subačienė, Rimutė Kristutienė
,
vyresn. mokytojos

Kauno lopšelis-darželis „Lakštutė“ yra įsikūręs Palemono lakštingalų slėnio kampelyje, šalia Kauno regioninio parko, apsuptas gražaus gamtovaizdžio. Gamtos grožis darželiui suteikia palankias sąlygas organizuoti ugdymo veiklas lauke.

 

Vaikai auga skaitmeniniame pasaulyje, todėl reikia papildomos paskatos, kad jie norėtų žaisti, veikti lauke. Buvimas gryname ore ne tik naudingas sveikatai, bet ir padeda gerinti įvairius vaikų įgūdžius. Jie tyrinėja pasaulį, neformaliai bendrauja su savo draugais, pykstasi, derasi, sprendžia problemas. Žaisdami gryname ore vaikai išmoksta daugybę naujų dalykų – tiek pažintinių, tiek socialinių, tiek ir emocinių.

 

Lauke, gamtoje gali vykti integruotas, patyrimais grįstas ugdymas(is), glaudžiai susietas su mus supančiu pasauliu ir tarpusavio santykiais, ryšiu su gamta. Ugdymui siekiama pasitelkti kuo natūralesnes, gamtines priemones, prikelti nereikalingus ar išmetamus daiktus antram gyvenimui, juos paverčiant ugdymo priemonėmis. Organizuodami veiklas lauke stengiamės sudaryti sąlygas vaikams aktyviai veikti, žaisti, pažinti, kurti, jausti, išgyventi, siekiame, kad vaikas labiau pasitikėtų savimi, džiaugtųsi įgyta naująja patirtimi.

 

Žaidimai lauke yra būtini vaiko sveikatai ir gerovei. Svarbu lavinti ne tik judesius ir koordinaciją bėgiojant, šokinėjant, supantis, laipiojant, bet ir smulkiąją motoriką – ravint darželį, renkant vabzdžius ar žaidžiant su smėliu. Fizinė veikla lauko žaidimų metu stipriai susijusi ir su vaiko pažinimo raida. Lauko žaidimai yra natūrali tyrinėjimų laboratorija, kurioje vaikai tiesiogiai stebi ir tyrinėja gamtą.

 

Nuolat sportuojame…

Sportas, aktyvi veikla yra vykdoma visais metų laikais. Vaikai aktyviai žaidžia, sportuoja, atlieka pratimus, estafetes, daro mankštą, žaidžia futbolą. Kiekvienais metais yra organizuojama sporto šventė lauke, į kurią įtraukiama visa darželio bendruomenė.

 

 

Darome Kneipo taką

Sveikatingumo tako nauda: vaikščiojant basomis skirtingais paviršiais ir dirginant padus, masažuojamos kojos. Pėdose yra veikiamos nervų sistemos zonos – iš jų pasklidę impulsai pasiekia reikiamą organą ir aktyvina visą žmogaus organizmo imuninę sistemą.

 

 

Muzikiniai užsiėmimai

Šiltuoju metų laiku lauke vedami muzikiniai užsiėmimai ir organizuojami renginiai.

Darželis turi įsirengęs lauko muzikos instrumentus, su kuriais vaikai groja ir improvizuoja būdami lauke kasdienės veiklos metu.

 

Tyrinėjimai

Organizuojami žygiai gamtoje vaikštant po Kauno marių nacionalinį parką. Vaikai praplečia savo akiratį, stebi gamtą, medžius, augalus ir juos tyrinėja.

 

 

Stengiamės kuo geriau išnaudoti mus supančią gamtą, todėl dažnai veiklos vyksta prie Kauno marių. Vaikai renka akmenukus, dėlioja ornamentus, stato pilis, leidžia savo pagamintus laivelius į vandenį, žaidžia su smėliu ir vandeniu. Tyrimais įrodyta, kad vaikų veikla su smėliu ir vandeniu ramina susijaudinusius ir prislėgtus vaikus. Per šią veiklą jie išreiškia savo jausmus ir mintis. Vaikų emocinė būsena daro didelę įtaką jų bendravimui ir bendradarbiavimui, vadinasi, lauko veikla stipriai veikia socialinę kompetenciją.

 

 

Sodiname ir nuimame derlių

Vaikai patys sodina, prižiūri darželius, juos laisto, ravi, stebi, kaip auga daržovės, ir nuima savo užaugintą derlių.

 

 

Dienelė pas indėnus

 

Namelis su paslaptimi…

 

Laikas, kurį vaikai praleidžia kieme, yra taip pat naudingas, kaip ir praleistas grupėje, o gal net naudingesnis. Mokytojai lauko žaidimus gali panaudoti vaikų raidos ir pažinimo procesams skatinti.

 

Gamta – mūsų namai, todėl vaikas nuo mažų dienų turi būti mokomas saugoti ir rūpintis ja.

(R. A. Wilson)

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.