Gerbi kitą – gerbi save

Irena Liebienė
,
socialinė pedagogė
Neringa Gerdauskytė
,
psichologė

Lapkričio 16 d. – Tarptautinė Tolerancijos diena, kurios simbolis šiais metais – Tolerancijos dėlionė. Mes, Klaipėdos r. Vėžaičių pagrindinės mokyklos psichologė Neringa Gerdauskytė, socialinė pedagogė Irena Liebienė, ir bibliotekininkė Kristina Pleikienė mokyklos bibliotekoje 4A ir 4B klasių mokiniams organizavo užsiėmimus, skirtus Tolerancijos dienai paminėti.

 

Pirmoje užsiėmimo dalyje aš, psichologė N. Gerdauskytė, skatinau mokinius įsijausti į kito žmogaus būseną. Kiekvienas dalyvis išsitraukė po kortelę su abėcėlės raide ir klausėsi pasakojimo „Kitokie žmonės“. Išgirdę gautą raidę su apibūdintu veikėju mokiniai turėjo pasitraukti iš bendruomenės rato. Su mokiniais aptarėme dalyvių jausmus, kurie kilo sužinojus, kokie žmonės „slepiasi“ po jų ištraukta raide ir dėl kokių požymių buvo „išmesti“ iš rato. Mokiniai, remdamiesi išgirstu pasakojimu, diskutavo apie tai, kokius žmonių tarpusavio skirtumus galima pakeisti arba ne, ar yra gerų, tinkamų priežasčių, ką nors išmesti už bendruomenės rato. Ketvirtokai buvo kviečiami ieškoti panašumų tarp išgirstos istorijos ir tikrų situacijų, pastebimų kieme, mokykloje ir kitur.

 

Antroje užsiėmimo dalyje su mani, socialine pedagoge I. Liebiene, mokiniai aptarė žodžio „Tolerancija“ reikšmę, pagrindines tolerancijos rūšis, t. y.: lyčių, rasinę, religinę, amžiaus bei žmonių su negalia. Taip pat akcentavo, kam reikalinga tolerancija, kur jos ribos ir tai, kad toleravimas negali virsti abejingumu. Diskutavo, kokią mato mūsų visuomenę, ar pastebi nepakantumo, netolerancijos atvejų artimoje aplinkoje. Mokiniai atliko praktinę užduotį – ant dėlionės detalių užrašė vertybes, kurios yra svarbios ne tik jiems, bet ir visai klasei ir suklijavo į bendrą klasės Tolerancijos dėlionę.

 

Manome, jog ketvirtokai apie tolerancijos svarbą sužinojo tikrai daug ir suprato, jog turi teisę būti skirtingi, gerbiami. Jie yra bendruomenės dalis, tačiau privalo gerbti kitus, stengtis suprasti, atjausti.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.