Gamtos apsaugos projektas Telšių lopšelyje-darželyje „Žemaitukas“

Ramutė Gruzbarzdienė
,
Telšių lopšelio-darželio „Žemaitukas“ direktorės pavaduotoja ugdymui

Manoma, kad Žemėje yra iki aštuonių milijonų skirtingų vabzdžių rūšių, ir tik penki procentai rūšių priskiriami kenkėjams. Mes, Gamtosauginės krypties darželis, todėl manome, kad vaikams pravartu pažinti vabzdžius ir vabalus, kurie gyvena mūsų pievose, laukuose, darželio kieme.

 

Vaikai labai smalsūs, jiems patinka stebėti vabalus ir vabzdžius, o vasara – pats geriausias laikas tokiems tyrinėjimams ir pažinimui. Su vabzdžių ir vabalų pasauliu vaikus supažindinti nutarėme imdamiesi projektinės veiklos. Kūrėme projektą „Vabalų viešbučiai ir jų gyventojai“. „Vabalų viešbutis“ – prieglobstis įvairiems vabalėliams, tarp jų daug naudingų medžiams ir sodams, kovojančių su amarais.

Prie mūsų sumanymo aktyviai prisidėjo tėveliai, juk „vabalų viešbučio“ statyba – smagus užsiėmimas kartu – vaikams ir tėveliams. Sunešėme visus „viešbučius“ į darželio kiemą: apžiūrėjome, ištyrėme iš kokių medžiagų jie padaryti, suradome vietas, kur vabalams įsikurti būtų patogiausia…

„Viešbučių“ buvo įvairių – maži nameliai, iš medienos, iš kartono dėžučių, iš plastikinių butelių, iš gėlių vazonėlių ir t. t. Kiekvienas sprendimas geras, kad tik vabalams būtų patogu apsigyventi. Šie maži „statiniai“ puošia darželio kiemą, kiti kabo ant medžių šakų. Kiekvieną rytą vaikai aplanko vabalų buveines, žiūri, ar yra ten „gyventojų“ ir labai apsidžiaugia jų pamatę.

Plečiant vaikų žinių bagažą apie vabalų ir vabzdžių gyvenimą, studijavome enciklopedijas, žiūrėjome mokomuosius filmukus, išmokome „vabalų mankštos“ pratimų, vabaliukus piešėme ir lipdėme. Vaikai net vabalais ar vabzdžiais „pavirto“ – imituodami jų judesius, mėgdžiodami garsus…

 

Baigiantis projektui, iš mažų ir didesnių akmenukų mokytojos su vaikais sukūrė daug gražių „vabaliukų“, papuošusių darželio gėlynus.

„Vabalų viešbučiai“ suteikia galimybę iš arčiau pažvelgti į vabalų gyvenimą, tai puiki edukacinė priemonė. Tokiu būdu ugdome vaikų dėmesingumą gamtai, nuo mažų dienų skiepijame aplinką tausojantį požiūrį.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.