Gamta moko stebėti ir rūpintis

Audronė Markevičienė
,
Vilniaus l.-d. „Žibutė“ direktorės pavaduotoja ugdymui

Ieškodami ypatingos aplinkos vaikams ugdyti(s), dažnai pamirštame, kad vienas turtingiausių ir įvairiapusiškiausių šaltinių yra visai šalia mūsų ir nereikalauja specialaus paruošimo. Tai – lauko aplinka, kuri natūraliai skatina vaiką tyrinėti, ieškoti, atrasti, eksperimentuoti. Svarbu pedagogui būti dėmesingam ir nepraleisti tinkamo momento.

Vilniaus lopšelio-darželio „Žibutė“ pedagogai įtraukdami vaikus ir tėvus jau antrus metus iš eilės vykdo Vilniaus miesto savivaldybės remiamą aplinkosauginį ir ekologinį projektą „Gamtos namų duris pravėrus“, kurio veikloms idėjų kyla stebint vaikus, įvertinant pačios aplinkos siūlomus momentus.

 

Kokie tai momentai? Patys įvairiausi. Pernai pastebėję vaikų poreikį tyrinėti aplinką su lupomis, žiūronais įrengėme „Vabalų viešbutukus“, kuriuose vaikai stebėjo skruzdes, museles, o vėliau apgyvendino ir sraigių šeimyną.

Šiemet vaikai lauko aikštelės pavėsinėje aptiko netikėtą, bet labai mielą svečią ežiuką. Džiugias akimirkas keitė diskusijos apie ežiuko mitybą, gyvenamąją vietą, žiemos miegą, kilo mintis įrengti ežiui namą. Tad vieną gražią dieną „Bitučių“ grupės vaikai įgyvendino idėją. Visu kartu su auklėtoja tarėsi, kaip tas namas turėtų būti papuoštas, vėliau labai atsakingai rinko vietą, kur namą pastatyti, kad ir vaikai galėtų aplankyti ir pačiam gyventojui netrukdytų.

 

Įstaigos vaikai dažnai mato ir dar vieną kiemo gyventoją – paprastąją voverę, kuri smagiai liuoksi nuo šakos ant šakos arba kartais nusileidžia žemėn, kad pasiimtų atneštas vaišes. Iš pradžių buvo mintis, kad ir jai reikėtų įrengti namelį, bet voverė gyveno įsikūrusi inkile, tad nuspręsta, kad įrengsime maitinimo stotelę, į kurią įstaigos vaikai padedami pedagogų sudės atneštas vaišes. Šiuo „statiniu“, kaip ir pirmosiomis vaišėmis, pasirūpino „Kregždučių“ grupės vaikai. Stotelė padeda apsaugoti voverėms skirtą maistą nuo varnų, kurios mėgsta vagiliauti. O ir be galo smagu vaikams stebėti, kaip pūstauodegė mėgaujasi vaišėmis.

 

Stebėkime gamtą drauge su vaikais, girdėkime jų mintis ir idėjas. Kartais tai, kas paprasta, yra genealu!

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.