Fizinį vaikų aktyvumą skatinantys projektai lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“

Neringa Mikaločienė
,
priešmokyklinio ugdymo mokytoja 

Augančiam vaikui labai svarbi aktyvi fizinė veikla, judėjimas. Vaikui judant formuojasi jo raumenys, tvirtėja laikysena, skatinamas motorikos vystymasis, koordinacija, gerėja erdvinis mąstymas, protinis ir fizinis darbingumas, stiprėja imunitetas ir atsparumas ligoms. Siekiant patenkinti vaikų judėjimo poreikį, sudaryti sąlygas aktyviai veiklai, Kretingos lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ didelis dėmesys skiriamas fizinį aktyvumą skatinantiems projektams: visi ugdytiniai dalyvavo įstaigos projekte „Su krepšinio kamuoliu“, respublikiniame projekte „Lietuvos mažųjų žaidynės 2023“, o priešmokyklinio amžiaus vaikai visus metus galėjo po truputį jaukintis futbolo kamuolį, dalyvaudami respublikiniame projekte „Futboliukas 2023“.

 

Jau antrus metus įstaigoje įgyvendinant projektą ,,Su krepšinio kamuoliu“, visą balandžio mėnesį vaikams siūloma įvairių smagių, su krepšinio kamuoliu susijusių veiklų, estafečių, rungčių. Visų pirma, krepšinio aikštelėje šventiškai ir žaismingai buvo paskelbta fizinio aktyvumo mėnesio pradžia. Atidarymo metu Kretingos sporto mokyklos vyresnysis krepšinio treneris Arimantas Mikaločius kartu su vaikais atliko mankštą „Būkim stiprūs“ ir paaiškino krepšinio taisykles.

 

Vykdant projektą, vaikai mokėsi valdyti krepšinio kamuolį, varyti kamuolį dešine bei kaire rankomis, einant permesti kamuolį per kliūtis, apsivaryti jį aplink kliūtis ir mesti į krepšį, žaisti krepšinį komandomis. Patys mažiausieji su krepšiniu, krepšinio kamuoliu susipažino žaisdami judriuosius žaidimus. Išskirtinė projekto diena buvo, kada krepšinio aikštelėje susirinko ankstyvojo amžiaus vaikai į „Taikliosios rankos“ varžybas. Atlikę „Piratų mankštą“, mažieji išsiskirstė į paruoštas erdves, mėtė krepšinio kamuolius ir įvairius kamuoliukus iš skirtingų atstumų į krepšį, į dėžes. Ypač daug gerų emocijų vaikams sukėlė dar viena projekto veikla – varžytuvės „Aš ir mano šeimos narys“. Estafetėse, krepšinio metimo varžybose dalyvavo vaikas ir jo tėtis arba mama. Juk taip smagu draugams matant krepšinio kamuoliu žaisti kartu su brangiausiu šeimos nariu.

 

Paskutinę projekto dieną metimo į krepšį varžytuvėse dalyvavo visi lopšelio-darželio darbuotojai ir administracija. Stebint vaikams, kamuolio metimo į krepšį taiklumą galėjo išbandyti mokytojai, vaikų priežiūros darbuotojos. Baigiantis projektui, lopšelio-darželio erdvėse buvo surengta piešinių ir foto nuotraukų paroda, kuri priminė smagias krepšinio žaidimo, varžytuvių akimirkas.

 

Aktyvus vaikų judėjimas skatinamas ne tik mokantis žaisti krepšinį, bet ir jau ne pirmus metus dalyvaujant respublikiniame projekte „Lietuvos mažųjų žaidynės 2023“, kurį organizuoja Lietuvos tautinis olimpinis komitetas ir Respublikinė ikimokyklinio ugdymo kūno kultūros pedagogų asociacija. Projektas, kuris vykdomas keliais etapais, įtraukė visus lopšelio-darželio ugdytinius. Pirmajame etape, aštuonias savaites vaikai patogiu laiku dalyvavo virtualiuose užsiėmimuose, kuriuos vedė aukščiausios kvalifikacijos fizinio ugdymo mokytojai. Užsiėmimų metu, atlikdami įvairius pratimus, vaikai lavino skirtingas fizines ypatybes (lankstumą, koordinaciją, pusiausvyrą, ištvermę), formavo judėjimo įgūdžius bei patyrė judėjimo džiaugsmą: kiekvienos savaitės užsiėmimas buvo žaismingas, linksmas, skatinantis vaikus smagiai pajudėti. Antrojo projekto etapo metu įstaigos lauko erdvėse vyko fizinio aktyvumo festivalis, kurio tikslas – lavinti fizines vaikų ypatybes, judesius pritaikant skirtingas sporto šakas. Tai smagi pramoginė sporto šventė su mankštos elementais, judriaisiais žaidimais, estafetėmis. Joje dalyvavo visi lopšelio-darželio vaikai ir bendruomenės nariai. Vaikai buvo suskirstyti į komandas, kurios apsilankė šešiose stotelėse, įveikė įvairias kliūtis, atliko fizinius pratimus: bėgo, šuoliavo, laipiojo, metė, lindo tuneliu, šliaužė…

 

Laukia trečiasis projekto „Lietuvos mažųjų žaidynės 2023“ etapas, respublikinis festivalis, kuriame mūsų įstaigai atstovaus 3 berniukų ir 3 mergaičių komanda.

Projektas „Lietuvos mažųjų žaidynės 2023“ – puiki priemonė skatinti vaikų fizinį aktyvumą bei pozityvų požiūrį į kūno kultūrą ir sportą, supažindinti su garbingo varžymosi idėjomis, bendravimo ir bendradarbiavimo galimybėmis. Jo veiklos paremtos Lietuvos tautinio olimpinio komiteto kartu su partneriais iš Didžiosios Britanijos sukurtu unikaliu Lietuvos fizinio raštingumo modeliu.

 

Lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ priešmokyklinio amžiaus vaikai antrus metus aktyviai dalyvauja ir respublikiniame projekte „Futboliukas 2023“, kuris vyksta visus mokslo metus. Jo organizatoriai, Lietuvos futbolo federacija (LFF) kartu su Lietuvos masinio futbolo asociacija (MaFA), kas mėnesį vaikams pasiūlo įdomių, kūrybinių, interaktyvių, sportinių užduočių, mokančių pažinti futbolą. Šiuo projektu siekiama ne tik populiarinti futbolo žaidimą, bet ir sudominti vaikus sportu ir sveika gyvensena, suteikti galimybę vaikams žaisti futbolą ikimokyklinio ugdymo įstaigose, sudaryti palankias sąlygas vaikams ne tik ugdyti savo fizinius gebėjimus žaidžiant, bet ir skatinti smalsumą pažinti futbolą per kūrybinę pusę, pateikti futbolą kaip patrauklią ir veiksmingą ugdymo priemonę.

 

Dalyvaudami šiame projekte, vaikai kuria logotipus, futbolo taisykles, dalyvauja skelbiamuose konkursuose, žaidžia interaktyvius žaidimus, bet daugiausiai mokosi įvairių futbolo žaidimo elementų: po vieną ir po du varytis bei perduoti kamuolį, mušti įvartį, varyti kamuolį, įveikiant kliūtis, pasiskirsčius poromis įvairiomis kryptimis judėti po visą salę ir vienas kitam perduoti kamuolį… Pramokę futbolo žaidimo elementų, vaikai pasiskirstę komandomis sužaidžia draugiškas futbolo rungtynes. Smagu, kad jas galės žaisti ir naujai įrengtoje įstaigos futbolo aikštelėje. Projektas „Futboliukas 2023“, puiki ir smagi priemonė, kuri prisideda prie vaikų ugdymo proceso darželiuose ir lavina daugelį vaikų gebėjimų: bendravimą, skaičiavimą, piešimą, socialinius įgūdžius, motoriką, koordinaciją ir kitus, su fizine veikla susijusius gebėjimus.

 

Ikimokyklinis amžius – palankiausias metas formuoti vaikų vertybines nuostatas ir požiūrį į kūno kultūrą, sportą, sveiką gyvenseną. Fizinį aktyvumą skatinantys projektai – vienas būdų sukurti palankią vaikų sveikatai aplinką, formuoti sveikos ir saugios gyvensenos įpročius, kad jie augtų sveiki, žvalūs, stiprūs.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.