Europos jaunieji automechanikai varžėsi dėl geriausiojo vardo

Edita Rumbutė
,
Vilniaus automechanikos ir verslo m-klos projektų koordinatorė

Vilniaus automechanikos ir verslo mokykloje (VAVM) vyko tarptautinis meistriškumo konkursas „Jaunasis automechanikas 2018“. VAVM dalyvauti konkurse pradėjo prieš keturiolika metų – 2004-aisiais. Tie metai Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos istorijoje įsimintini dėl dviejų priežasčių: mūsų valstybė tapo Europos Sąjungos nare, o mokykla – tarptautinio, 9 šalis jungiančio „Jaunojo automechaniko“ (angl. „Car Mechanic Junior“) konkurso dalyve. Atsivėrusi Europos erdvė labai pakeitė profesinį mokymą Lietuvoje ir Vilniaus automechanikai nėrė į naujų galimybių sūkurį siekdami meistriškumo ir Europos standartų.

 

Konkurso vieta migruoja iš šalies į šalį. Šių metų pavasario ir vasaros sankirtoje VAVM organizavo „Jaunojo automechaniko 2018“ konkursą Lietuvoje. Tokia atsakomybė ir garbė mokyklai suteikiama antrą kartą. Pirmasis šalių vizitas Vilniuje vyko prieš dešimt metų. 2018 m. konkurso delegacijos priimtos dar labiau pritaikytoje mokymo erdvėje. Nuo 2008 m. mokykloje įvyko dideli pokyčiai – įkurtas naujas Sektorinis praktinio mokymo centras. Jame naudojama naujausia technologinė įranga, naujų praktinio mokymo dirbtuvių aplinka panaši į būsimą automechaniko darbo vietą.

 

Gegužės 30 d. Austrijos, Slovėnijos, Slovakijos, Lenkijos, Čekijos, Prancūzijos, Makedonijos ir Turkijos automechanikų mokyklų delegacijos sugužėjo į Vilnių. Jos atsivežė po du geriausius mokinius, kad susirungtų dėl labiausiai įgudusio mechaniko vardo. VAVM mokiniai Mykolas Vabolys ir Edgaras Kairys dalyvavo konkurse, bet kaip priimančios šalies dalyviai negalėjo pretenduoti į prizus.

 

Pirmąją dieną konkurso dalyviai laikė automobilių mechanikos kompiuterinį teorinių žinių testą, o antrąją – buvo atliekamos 9 (transmisijos, variklio, važiuoklės, stabdžių sistemos bei elektronikos ir elektrotechnikos) praktinės užduotys, kuriose buvo tikrinami jaunuolių praktiniai įgūdžiai ir meistriškumas automechanikos srityje. Kiekvienoje praktinėje užduotyje teisėjavo Lietuvos ir užsienio mokyklos profesijos mokytojai. Troškimas parodyti geriausius įgūdžius skatino jaunuosius automechanikus pasitelkti visą įgytų žinių ir įgūdžių arsenalą, o mokytojus – atidžiai stebėti procesą ir tiksliai fiksuoti rezultatus.

 

Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos nuotraukos

 

Ne viskas konkurse yra tik darbas. Kai konkurso užduotys buvo baigtos, dalyviams liko laiko išbandyti jėgas VAVM autodromo ekstremalaus vairavimo trasose. Trečioji diena buvo skirta kultūrinei pažintinei veiklai. Vilniaus automechanikai parodė svečiams žymiausias Vilniaus senamiesčio vietas ir suteikė galimybę pabuvoti istorinėje Lietuvos sostinėje – Trakuose, susipažįstant su jos ežerais ir didinga pilimi. Kiekvienas svečias parsivežė namo dalelę Lietuvos – gintaro ašarą.

 

Konkurso esmė – išsiaiškinti geriausius, taigi labiausiai laukiama renginio dalis, be abejonės, buvo „Jaunojo automechaniko 2018“ konkurso nugalėtojų paskelbimas. Tai vyko per iškilmingą renginio uždarymo ceremoniją. I vietos laimėtoju paskelbtas austras Thomas Vogleris, II vietos – austras Thomas Noedlis, III vieta atiteko čekui Janui Pražakui. Specialiaisiais prizais buvo įvertinti ir kiti jaunuoliai, surinkę maksimalų teorinio testo ar konkrečios praktinės užduoties balų skaičių.

 

Konkursas „Jaunasis automechanikas“ turi itin didelį poveikį profesinio rengimo mokykloms, dalyviams, siekiantiems bendrų Europos standartų. Konkurse jaunieji automechanikai gali „pasimatuoti“ save, įvertinti įgūdžius, būti pripažinti. Profesijos mokytojai per bendras profesines diskusijas, užduočių aptarimus gali įgyti žinių iš užsienio kolegų. Dalyvaujančių mokyklų vadovai gali aptarti profesinio mokymo sektoriaus aktualijas, formuoti ateities „Jaunojo automechaniko“ konkurso viziją, numatyti kitus bendrus projektus. Europos kontekstas, tarptautiniai ryšiai, meistriškumo propagavimas suteikia profesionalumo pridėtinę vertę kiekvienai dalyvaujančiai mokyklai, jos socialiniams partneriams, valstybei.

Per renginį Vilniuje „Jaunojo automechaniko“ konkurso vėliava perduota Poznanės Tadeušo Tanskio automechanikų mokyklai, kurioje šis konkursas vyks 2019 m.

 

Renginio organizatorių ir dalyvių mintys:

„Dalyvavimas „Jaunojo automechaniko“ konkurse yra puiki galimybė išbandyti savo gebėjimus tarptautiniame kontekste. Varžybos tokio lygio konkurse skatina jaunuolius nesustoti mokytis ir tobulėti visą gyvenimą.“ (Vitalijus Kabelis, vyriausias „Jaunojo automechaniko 2018“ konkurso teisėjas, Lietuva)

 

„Norėčiau išreikšti susižavėjimą dėl tobulai suorganizuoto „Jaunojo automechaniko 2018“ konkurso. Jūs pakėlėte konkurso standartus į dar aukštesnį lygį.“ (Dobromila Vargrova, Slovakija)

 

„Buvo visiškas malonumas! Mūsų komandai šios kelios dienos Vilniuje labai patiko. Susiradome naujų savo profesinio sektoriaus draugų! Ačiū už aukštą organizavimo kokybę.“ (Žiga Vuk, Slovėnija)

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.