Esperanto kalba susidomėjo jaunimas

Danutė Kriščiūnienė
,
Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagr. m-klos direktorė, Panevėžio esperanto klubo „Revo“ pirmininkės pavaduotoja

Kovo 13 d. Panevėžio miesto savivaldybės pirmo aukšto fojė (Laisvės a. 20) iškilmingai atidaryta Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos pripažinta Lenkijos instituto Vilniuje ir Lietuvos esperantininkų sąjungos parengta paroda, skirta tarptautinės esperanto kalbos kūrėjo Liudviko Lazerio Zamenhofo mirties 100-osioms metinėms paminėti. Parodos atidarymą organizavo Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinė mokykla drauge su Panevėžio esperanto klubu „Revo“.

 

Tarptautinė esperanto kalba – unikalus reiškinys pasaulio mastu. Šios kalbos kūrėjas L. L. Zamenhofas turėjo tikslą, kad ši kalba, kuri egzistuoja jau 130 metų, suvienytų tautas, palengvintų bendradarbiavimą, įneštų į pasaulį taiką. Šiandien daugiau nei 100 pasaulio šalių keli milijonai žmonių kalba šia tarptautine kalba.

 

Smagu, kad į parodos atidarymą entuziastingai įsitraukė jaunimas – esperanto kalbos mylėtojai iš Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos: dešimtokai Skaistė Cibulskaitė, Erika Lunskytė, Jonas Švalbonas ir Povilas Meškelis drauge su lietuvių gestų kalbos mokytoju Viliumi Glušoku. Jie renginio dalyvius supažindino su esperanto kalbos pirštų abėcėle bei gestais. Dar apie 20 vyresniųjų klasių mokinių, vadovaujamų mokytojų Ritos Kasparienės ir Vijoletos Vanagienės, susidomėję stebėjo, klausėsi ir mokėsi. Gali būti, kad ir jie kada nors įsilies į Lietuvos 6000 aktyviausių esperantininkų gretas, o galbūt taps tik palaikančiais tarptautinės kalbos idėją asmenimis.

 

Renginį atliekamais kūriniais esperanto kalba praskaidrino smuikininkė Sigita Railaitė ir esperantininkas, sveikuolis bei poliglotas Vilius Šidlauskas. Šia proga Panevėžio esperanto klubo „Revo“ nariai pasipuošė esperanto vėliavą simbolizuojančios žalios spalvos šalikėliais, reklamuojančiais Lietuvą. Tokiu pat šalikėliu buvo apdovanotas ir iš Kauno atvykęs bei svarų, informatyvų žodį taręs Lietuvos esperantininkų sąjungos valdybos pirmininkas Povilas Jegorovas.

 

Parodos organizatoriai labai džiaugėsi, kad į renginį atvyko garbūs svečiai: Lenkijos instituto direktoriaus pavaduotojas, Lenkijos Respublikos ambasados pirmasis patarėjas Pavelas Krupka ir Panevėžio vyskupas emeritas, 2017 m. rajono savivaldybės Garbės pilietis Jonas Kauneckas. Pastarasis – vienas aktyviausių Panevėžyje žmonių, 2016 m. rugsėjį vykusio antrojo Lietuvos esperantininkų-katalikų kongreso dalyvis ir palaikytojas.

 

Panevėžio miesto esperantininkai be galo dėkingi Panevėžio miesto savivaldybei už suteiktą erdvę tokiai iškiliai parodai eksponuoti. Taip pat mero pavaduotojui (šiuo metu pavaduojančiam merą) Petrui Luomanui bei Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkei Loretai Masiliūnienei už išsakytas mintis, geranoriškumą ir palaikymą.

 

Reikia pripažinti, kad Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkas Gennady Kofmanas, atvykęs į parodos atidarymą, buvo pasiruošęs tarsi egzaminui. Puikiai išstudijavęs kai kuriuos istorijos faktus, su istorine nuotrauka ir išsamiais paaiškinimais, dėl kurių teko praverti net archyvo duris, susitikti su atsakingais asmenimis. Jis patikino, kad L. L. Zamenhofo – vieno žymiausių pasaulio litvakų – sukurta kalba tikrai paskatins tautas pažinti vienai kitą ir draugiškai bendradarbiauti, ko ir reikia šiandieniniam pasauliui.

 

Prasidėjus įtemptai pavasario sesijai LR Seimo nariai dėl didžiulio užimtumo atvykti negalėjo, bet į parodos atidarymą ranka nenumojo, o pažvelgė labai atsakingai. LR Seimo nariui Povilui Urbšiui atstovavo visur suspėjanti padėjėja Jūratė Kavaliauskienė, o LR Seimo narei Guodai Burokienei – padėjėja Vaida Pečeliūnaitė. Per pertraukėlę ponia Vaida ypač domėjosi esperanto kalba ir po pokalbio su Panevėžio esperanto klubo „Revo“ pirmininke Vida Kulikauskiene jau žinojo nemažai esperanto kalbos žodžių. Visus sudomino Panevėžio informacijos centro „Europe Direct“ vadovės Alinos Misiūnienės surastos sąsajos tarp Europoje garsių žmonių ir L. L. Zamenhofo bei Panevėžio švietimo centro suaugusiųjų neformaliojo švietimo koordinatorės Virginijos Juknienės džiugios prognozės. Pasak jos, gali atsirasti galimybė Panevėžio švietimo centre mokytis esperanto kalbos. Be jau minėtų svečių parodos atidaryme dalyvavo ir Panevėžio politikių klubo „Veiklios moterys“ narės bei specialiai į šventę atvykę svečiai iš Vilniaus – Visuotinės taikos federacijos nariai Jūratė, Augustinas ir Vladimiras Chocholskiai.

 

Per renginį akį traukė eksponuojama esperanto kalba leistų vadovėlių paroda. Iniciatorė ir vadovėlių bei knygų leidėja, nepraleidžianti nė vieno esperantininkų organizuojamo renginio, kongreso ar suvažiavimo, Panevėžio esperanto klubo „Revo“ narė Palmira Lukoševičienė vos spėjo atsakinėti ir paaiškinti visiems interesantams.

 

Paroda veiks iki š. m. balandžio 15 d. Jos organizatoriai maloniai kviečia visus neabejingus genialiam XIX a. lingvistiniam išradimui – esperanto kalbai – susipažinti su Lietuva susijusiu tarptautinės esperanto kalbos kūrėju L. L. Zamenhofu, pasirašinėjusiu pseudonimu „Doktoro Esperanto“ („Daktaras, turintis viltį“).

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.