Esė „Kaip švietimo sistema veria tiesiai į širdį“

Ema Stonytė
,
Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazija, 3 GC kl.

 

Visi rėkėme: „Reikia pokyčių, norim pokyčių!“ Štai ir sulaukėme gyvenimo lūžio. Dirbame iš namų, ilgi rytai lovoje, „atostogos“ ištisus mėnesius. Parduotuvių nereikia, pramogos irgi čia pat, namuose, per TV, kompiuterį, telefoną. Dabar viskas taip absurdiškai pasikeitę, kad tik laukiame, kol gyvenimas sugrįš į savo vietas. Nors sakoma, mums niekada neįtiksi, tačiau ši situacija – viso pasaulio problema, nes į Žemę atėjo nekviestas svečias. Jis užsibuvo ir užmiršo išeiti. Jo viešnagė taip visiems įkyrėjo, kad nuo jo esame priversti slėptis namuose, kad tik nesusitiktume. Taip, taip, tas garbusis svečias – Virusas, su savimi atsivedęs dar ir poną Karantiną. Juokinga, ar ne? Sakyčiau, labiau jau – graudu. Dejuojame, kad sveikatos sistema lūžta. Ne tik sveikatos, bet ir švietimo sistema šiuo metu paguldyta į lovą: ji čiaudi ir karščiuoja. O mūsų mokykliniu suolu namuose tapo lova, mokyklinė uniforma irgi sumodernėjo – pižama, chalatas ir šlepetės. Net darbo stalą sumaniai pritaikėme valgymo poreikiams viduryje matematikos, anglų kalbos ar kokios kitos pamokos. Juk kam tai rūpi, tiesa? Niekas nemato, ką tu veiki už ekrano, todėl užtenka nutildyti mikrofoną, išjungti kamerą ir visi keliai atviri savęs ir mokytojų apgaulei. Jokio efektyvaus rezultato nesulaukia nei Mokytojas, nei Tu. O mes, neprisijungę į pamoką, pono Karantino globojami, išmokome teisintis. Aiškiname, kad sugedo kompiuteris, dingo elektra, atjungtas internetas, išsikrovė telefonas. Tik tiesa skaudžiai nusmelkia mūsų šoną: miegame be žadintuvo, be to, klausydamiesi melancholiško mokytojo balso skaniai nusnaudžiame dar vieną posmelį. Kontroliniai ir savarankiški darbai, užsisvečiavus ponui Karantinui, irgi virtę dar vienu apgailėtinu darbu, dėl kurio stengiasi mokytojai, o mokiniai per 5 minutes susiranda atsakymus ir pasidalija jais klasėje demonstruodami savo bendrystę ir bendradarbiavimą. Kitaip tariant, nugali draugystė. Taip visi 25 moksleiviai kažkokiu stebuklingu būdu toje pačioje vietoje įvelia klaidą arba visi neįtikėtinai tobulai atlieka užduotis ir laukia grįžtamojo ryšio – dešimtuko. Kraupu pagalvoti, kaip laikysime egzaminus ir kokiais būsime sugrįžę į mokyklas. „Ar ir vėl reikės keltis 7 val., ruoštis, puoštis, atlikinėti namų darbus – juokaujat???“, – taip sako daugelis. Neabejoju, kai kas gal ir mitinguos, kad namie buvo geriau. Žinoma! Kur tau nebus geriau, jei nuotolinis mokymas – tai dar vienos ilgos ir „turiningos“ atostogos! Niekas nemato, niekas negirdi, o švietimo sistema veria tiesiai į širdį. Nežinau, kiek dar visa tai tęsis, kada sugrįšime į savo vietas, bet sukontroliuoti kiekvieno namuose – neįmanoma.

 

Jei Tu esi tas, kuris sąžiningai keliesi ryte, kaip pridera pradedi dieną, apsivelki uniformą (ne pižamą), susišukuoji, laiku papusryčiauji ir atlieki visus darbus savarankiškai – gerbiu tave ir žemai lenkiuosi. Netgi tau truputį pavydžiu, nes aš nesu tobula mokinė. Todėl nekantriai laukiu grįžimo ten, kur jauku ir gera. Laukiu grįžimo į mokytojų glėbį, apgaubiantį mus ne tik šiluma, palaikymo žvilgsniu, bet ir nuoširdžiais pokalbiais bei žiniomis. Šiandien, kaip niekada, dėkoju visiems mokytojams už begalines pastangas dirbti nuotoliniu būdu. Žinau, kad tai labai sunkus darbas. Tikiuosi, kad ateis laikas, kada ir mokytojai pagaliau atsikvėps, pailsins akis, perštinčias nuo kompiuterių ekranų, nugarą, maudžiančią nuo ilgo sėdėjimo, ir tą galvos skausmą, kuris niekada nesibaigia… Traukiu Jums (kaip tas Kalėdų senelis) žadėtas dovanas iš savo mokinio maišo – sveikatą, valdžios dėmesį, dingusius kuponus sveikatos atstatymui – ir linkiu sulaukti spalvotos vasaros džiaugsmo šypsnių, lauko gėlių žiedų, saulės, šypsenos, vitaminų, šilto vėjelio, visko, kas šviesu ir gera! O mes, mokiniai, atsigriebsime sugrįžę į mokyklas, kai parodysime, kad nuotolinio mokymosi metu žinių mūsų galvytėse nedaug, o ir nugulėti raumenys mažai befunkcionuoja. Kadangi šiuo metu švietimo sistema snūduriuoja lovoje, atbuskime mes, mokiniai, atlikdami užduotus darbus, įkvėpdami į savo krūtines gaivaus miškų ir laukų kvapo. Gal šįkart vieni, nesibūriuodami, bet svarbiausia judėdami, kvėpuodami, tikėdami geresne pabaiga ir visa ko pradžia! Tik kiekvieno mūsų pastangomis švietimo sistemą pažadinsime ir išjudinsime, kad ši galėtų išvaryti tą nelemtą Karantiną su visu Nuotoliniu mokymu.

 

Būkime sveiki ir aktyvūs! Būkime sąžiningi!

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

Komentarai (10)

 • Auksė Narvilienė, daktarė

  Nuoširdžiai dėkoju už puikias mintis iš Taikos mokyklos. Kuo daugiau meilės ir taikos turėsime savo širdyse, tuo greičiau išprašysime iš Lietuvos ir visos Žemės tuos nelemtus svečius – virusus ir karantinus…

 • Edita

  „Veria tiesiai į širdį”-skambu ir skausminga, bet tokia realybė.Nėra kur bėgt, trauktis…Džiugina , kad tokių raštingų, situaciją suvokiančių, dar esama.

 • Aušra

  Taikliai pasakyta, Emut.

 • Nida

  Ema, dėkoju už labai gražias mintis. O svarbiausia, už tokias teisingas. Kaip smagu būtų klasėje turėti didesnę dalį taip mąstančių gimnazistų. Vieną taip protingai mąstantį jauną žmogų tikrai turiu. Tikiuosi, jog yra ir daugiau. Sėkmės!

 • Dana

  Kaip gražiai ir taikliai…. tu nuostabi Ema!

 • mokytoja Gintarė

  Ema, ačiū už atvirumą ir nuoširdumą. Šis sudėtingas visiems laikotarpis kaip tik ir parodė, kokių įgūdžių kas turi ir kokių kam trūksta. Pasimatė, kiek kas turi atsakomybės, pagarbos sau ir kitiems, savidrausmės, noro tobulėti ir siekti savo didesnių ar mažesnių tikslų. AČIŪ tau už dovanas iš tavo mokinio maišo. Jos ypatingos 🙂 . Sėkmės tau, Ema, didžiuojuosi tavimi. Mokytoja Gintarė

 • Dalia

  Iš širdies į širdis… Taikliai ir gražiai. Šaunuolė!

 • Romualdas Juodis

  Ačiū, Ema. Tokį tavo straipsnį lietuvių kalbos ( ir ne tik) mokytojai galėtų įskaityti kaip baigiamąjį metų darbą. Puikios mintys ir pastebėjimai. Bet šiuo metu yra tokia situacija…. kuri kažkada tikrai baigsis. Tikėkimės greitai.

  • Ema Stonytė

   Labai dėkoju už įvertinimą! Visi tikime geresne pabaiga – ji ateis!

 • Mėgėjas

  Super mintys…balsu. Ačiū Emai.