„Erasmus+” programos projekto „Gyvenimas yra menas, menas yra gyvenimas“ mobilumas Rygoje

Lija Tavdgiridze
,
lietuvių kalbos vyr. mokytoja

Rugsėjo 26–30 dienomis Vilniaus Aleksandro Puškino gimnazijos mokytojai Anastasija Kodzisova ir Lija Tavdgiridze su mokiniais Arina Šurpikaite, Aleksa Čerkašina, Nikita Butylovu ir Kirilu Kadočnikovu dalyvavo „Erasmus+“ projekto „Gyvenimas yra menas, menas yra gyvenimas“ (angl. „Art is Life; Life is Art“) partnerių susitikime Latvijoje.

 

Rugsėjo 26 dieną projekto partneriai iš Turkijos, Italijos, Kroatijos, Graikijos, Lietuvos ir Latvijos susitiko Rygos miesto 45-oje vidurinėje mokykloje, kurioje dalyviai buvo svetingai pasitikti mokyklos bendruomenės narių įspūdingu mokinių parengtu koncertu. Po mokyklos direktorės sveikinimo kalbos įvyko mokinių pažinčių žaidimai, ekskursija po mokyklą, kurios metu mokiniai pasakojo apie latvių tradicijas ir pasikeitė dovanomis. Vėliau dalyviai buvo suskirstyti į komandas ir gavo užduotį – kiekviena turėjo parengti muzikinį numerį baigiamajam koncertui. Komandos iškart ėmėsi veiklos – 2 valandas uoliai repetavo kūrinius: grojo muzikiniais instrumentais ir dainavo. Likusį laiką mokykloje vyko meistriškumo kursai – dekoracijų nuotraukos rėmeliui gamyba iš medinės šakelės, vielos ir įvairiaspalvių karoliukų. Vakare visi dalyviai nacionalinės latviškos virtuvės restorane turėjo puikią galimybę susipažinti iš arčiau.

 

Rugsėjo 27 diena prasidėjo konferencija, kurios metu buvo pristatyti menininkai iš įvairių šalių.

Mūsų gimnazijos mokiniai supažindino dalyvius su kroatų skulptoriumi, fotografu ir dailininku Stefanu Lupino: įdomiai papasakojo apie jo biografiją ir žymiausius kūrinius. Kad dalyviai geriau suvoktų Stefano kūrybą, buvo pasiūlyta atlikti praktinį kūrybinį darbą – iš vielos pagaminti vienos iš pateiktų skulptūrų interpretaciją.

Kroatų komanda parengė pateiktį apie Apšvietos epochos poetą, švietėją Kristijoną Donelaitį, pristatė jo biografiją, atskleidė jo asmenybės pagrindinius bruožus. Vėliau dalyviai gavo praktinę kūrybinę užduotį sukurti naują vieno euro monetos dizainą pagal pateiktą didaktinės poemos „Metai“ (1818 m.) ištrauką.

Latvijos komanda pristatė italų dailininką Luidži Russolo. Praktinio kūrybinio darbo metu dalyviai, pasiskirstę vaidmenimis, turėjo nutapyti dailininko paveikslo kopiją: vienas žmogus detaliai, nerodydamas kitiems, apibūdino nutapytą paveikslą, kurį pagal žodinį aprašymą kitas komandos narys nupiešė.

Italų komanda pristatė latvių skulptorių Janį Aivarą Karlovą. Praktinė kūrybinė užduotis komandoms –  pasirinkus vieną iš trijų skulptūrų, parengti jos interpretaciją iš molio.

Mūsų komanda sukūrė simbiozę – visų trijų skulptūrų interpretaciją.

Turkijos ir Graikijos atstovai parengė puikų pasirodymą, kurio metu dainavo dainas turkų ir graikų kalbomis. Po konferencijos mokiniai važiavo į universitetą, kuriame vyko latvių tautinių šokių vakaras. Dalyviai, mokydamiesi šokti, smagiai leido vakarą.

 

Rugsėjo 28 dienos rytą projekto dalyvius pasitiko latvių komanda. Visi kartu nukeliavo į miesto centrą, kuriame mokinių laukė orientacinis žaidimas. Susiskirstę komandomis ir žaisdami mokiniai tyrinėjo miestą – buvo aplankytos populiarios ir svečių mėgstamos Rygos vietos. Dalyviams, surinkusiems kontrolinius taškus, įteikti apdovanojimai už pasiekimus žaidime.

Po orientacinio žaidimo dalyvių laukė išvyka į Rygos zoologijos sodą, kur kiekvienas galėjo pasirinkti norimą veiklą ir smagiai leisti laiką. Po išvykos visi mokiniai susitiko aktų salėje ir žaidė įdomius Latvijos komandos sugalvotus žaidimus bei dalyvavo jų parengtuose konkursuose.

 

Rugsėjo 29 dieną mokykloje vyko dirbtuvės „Menas yra gyvenimas, gyvenimas yra muzika“, kurių metu buvo tęsiamos pirmadienio užduočių repeticijos. Kol vieni grojo muzikos instrumentais ir dainavo, kiti kūrė rėmelį nuotraukai. Po pietų mokiniai kartu su mokytojais autobusu nuvyko į Latvijos miestą Jūrmalą. Šiame nuostabaus grožio kurortiniame mieste dalyviai turėjo progą pavaikščioti pajūriu, taip pat pasigrožėti architektūra, pabendrauti su vietiniais gyventojais apie vykstančius meno renginius. Sugrįžus į Rygą, antrame mokyklos pastate dalyvių laukė ukrainiečių liaudies muzikos koncertas ir tradicinės ukrainiečių virtuvės vaišės.

 

Rugsėjo 30 dieną po pusryčių visi „Erasmus+“ projekto dalyviai susitiko mokykloje, kur iki pietų vyko generalinė muzikinių kūrinių pristatymo repeticija. Komandas sudarė skirtingų šalių atstovai, kiekvienas komandos narys turėjo muzikinį instrumentą, kuriuo mokėsi groti visą projekto savaitę. Įvykusiame baigiamajame koncerte kiekvienas dalyvis atskleidė savo muzikinius talentus, gebėjimą puikiai, kūrybiškai ir sklandžiai dirbti komandoje, nuoširdžiai bendrauti su kitų šalių atstovais. Koncerto dalyviams buvo įteiktos padėkos už dalyvavimą. Vakare „Erasmus+“ projekto dalyviai – mokytojai ir mokiniai – susirinko vienoje jaukioje Rygos kavinių atsisveikinimo vakarienei. Jos metu visi smagiai leido laiką, dalydamiesi projekto savaitės patirtimis ir įspūdžiais ir dėkodami svetingiems projekto partneriams iš Latvijos.

 

Projektą finansuoja „Erasmus+“ 2 pagrindinio veiksmo Strateginių partnerysčių programa (Nr. 2020-1-IT02-KA229-079931_5).

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.