Džiuginantis ir įpareigojantis apdovanojimas

Dovilė Šileikytė
,
„Švietimo naujienų“ korespondentė

V. Birenienė, G. Dervinis, D. Savičienė, Ministras Pirmininkas S. Skvernelis, švietimo ministrė J. Petrauskienė,
prof. V. Kavaliauskas, L. Ronkaitienė, D. Paleckienė ir S. Šabanovas

 

Metų mokytojų būrį papildė dar šeši pedagogai – vakar, balandžio 19 d., Švietimo ir mokslo ministerijoje Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis bei švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė geriausiems mokytojams įteikė Metų mokytojo (2017 m.) premijas. „Visi esame neatversta knyga – visuomenė ir mokytojai praplečia mūsų gebėjimų, žinojimo, kompetencijų horizontus. Mokytojo profesija – pati kūrybiškiausia ir atsakingiausia, mokytojo rankose esantis kūrinys yra žmogus. Švietimo sistemos kokybės raktas yra mokytojas“, – sveikindama mokytojus kalbėjo ministrė J. Petrauskienė.

 

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga skirtos ne penkios, kaip įprasta, o šešios Metų mokytojo premijos, taip pat pirmą kartą įteikta Lituanistinio švietimo mokytojo (dėstytojo) premija. Ji atiteko Vidui Kavaliauskui – Gruzijos technikos universiteto Lietuvių kalbos ir kultūros centro vadovui, lietuvių kalbos dėstytojui.

2017 m. mokytojais paskelbti: Klaipėdos Simono Dacho progimnazijos fizikos mokytoja ekspertė Virginija Birenienė, Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centro profesijos mokytojas metodininkas Gintautas Dervinis, Alytaus Dzūkijos pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja metodininkė Dalia Paleckienė, Skuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja ekspertė Laimutė Ronkaitienė, Visagino „Verdenės“ gimnazijos pradinio ugdymo mokytoja ekspertė Danguolė Savičienė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos geografijos mokytojas metodininkas Simonas Šabanovas.

 

Virginija Birenienė atsiimdama apdovanojimą sakė, kad mokytojo darbas nėra lengvas, bet tai geriausias darbas pasaulyje, prisiminė savo mokytojo kadaise jai pasakytus žodžius, jog pedagogo profesija yra reikalingiausia – be jos nebūtų nei gydytojų, nei ministrų, nei kitų mokytojų. Pedagogė nesinaudoja vadovėliais, jau kelerius metus neužduoda privalomų namų darbų ir su mokiniais viską suspėja per pamoką, atlieka daug tyrimų. Mokymo medžiagą mokytoja kuria pati ir skelbia ją elektroninio aplanko sistemoje – per pamokas vaikai prie jos prisijungia suvedę kodus. Šiais mokslo metais pedagogė dalyvauja integruotame gamtos mokslų kurso programos projekte, jos sukurtais 35 pamokų planais gali naudotis visų projekte dalyvaujančių Lietuvos mokyklų mokytojai. 2017 m. ji išrinkta inovatyviausia fizikos mokytoja.

 

Pasak Gintauto Dervinio, šis apvanojimas yra svarbiausias jo ir visos mokyklos bendruomenės darbo įvertinimas, nors tapti pedagogu jis neplanavo, šiuo keliu pradėjo eiti jau būdamas brandaus amžiaus, bet dabar pripažįsta, kad darbas jam patinka. Gal tai pašaukimas? Nors šio žodžio prisipažįsta kiek bijantis. Mokytojas – Tarptautinio profesinio meistriškumo konkurso „EuroSkills“ mechatronikos ekspertas, jo vadovaujamos mechatronikų komandos kasmet nuo 2011 m. dalyvauja nacionaliniuose konkursuose, užima pirmąsias vietas. Pedagogas buvo vienas iš iniciatorių, parengusių pirmąją Lietuvoje plastikų gamybos mašinų derintojo modulinę programą ir jos projektinį kvalifikacijos aprašą. Mokytojas ugdymui naudoja virtualią aplinką, yra elektronikos, automatinio valdymo pagrindų pratybų sąsiuvinių autorius.

 

Dalia Paleckienė prisipažįsta, kad jai patinka spinduliuojančios vaikų, kuriems viskas įdomu, akys – jos ir atvedė pedagogę į mokyklą. Mokant pradinukus tenka ne tik mokyti, bet ir paguosti, pradrąsinti, pasirūpinti kasdienėmis smulkmenomis. Mokytoja yra parengusi savitą pradinio ugdymo sistemą, dalijasi patirtimi su kolegomis iš visos Lietuvos. D. Paleckienė naudojasi naujoviškais integruoto ugdymo vadovėliais, per pamokas išbando informacines technologijas ir naujoves. Pedagogė yra būrelio „Skaitmeniniai išminčiai“ vadovė, kuria įvairias užduotis, vaizdines bei grafines priemones ir testus. Mokiniams geriau mokytis padeda jos sukurti minčių žemėlapiai, interaktyvūs metodai, „voratinkliai“, „mąstytojo raktai“ ir kt.

 

Laimutė Ronkaitienė apdovanojimų ceremonijoje pirmiausia dėkojo tėvams, kurie savo pavyzdžiu išmokė dirbti sąžiningai, iki galo, ir prisipažino, kad jos vaikystės svajonė buvo tapti mokytoja. Pamokas ji veda kūrybiškai, naudoja netradicinius mokymo metodus. Mokytoja yra parengusi kvalifikacijos tobulinimo programų, pavyzdžiui, trumpųjų stažuočių programą „Įdomių, kūrybiškumą skatinančių užduočių taikymas dėstant lietuvių kalbą I–IV gimnazijos klasėse“. Apdovanota tarptautine stažuote Nyderlanduose už aktyvų dalyvavimą projekte „Kūrybinės partnerystės“, III–IV gimnazijos klasėse dėsto pasirenkamąjį dalyką „Retorika“, parengė jo programą. Nemaža dalis pedagogės mokinių dalyvauja ir laimi jaunųjų filologų, skaitovų konkursuose, vėliau renkasi studijuoti filologiją ar žurnalistiką.

 

Danguolė Savičienė sakė: „Malonu būti įvertintai, malonu auginti mažą žmogų, būti šalia jo, diegti tas vertybes, kurias perdavė tėvai ir mokytojai.“ Savo mokiniams ji kartoja, kad žmogus viską gali, jei tik nori ir randa būdų, kaip siekti savo svajonės. Pedagogė sukūrė analogų Lietuvoje neturinčias mokymo priemones vaikams, turintiems rankų judėjimo negalią. Šios priemonės gali būti naudojamos lietuvių kalbai ir matematikai mokyti pradinėse klasėse. Mokytoja kartu su mokiniais atlieka daug tiriamųjų darbų, už tai buvo nominuota inovatyviausių 2017 m. mokytojų rinkimuose. Per pedagogės vedamas pamokas dažnai aktyviausi būna patys mokiniai, o mokytoja tik pataria ir padeda mokytis.

 

Dr. Simonui Šabanovui kiekviena diena yra atradimai, be jų diena beprasmė, todėl visus kvietė atrasti, džiaugtis ir niekada nesustoti. Jis studijavo Islandijoje, Ispanijoje, Suomijoje, suformavo unikalią jaunųjų mokslininkų ugdymo sistemą, skatina mokinius atlikti įvairius tyrimus – nuo socialinių reiškinių iki gamtos. Jo vedamos pamokos vyksta ne tik gimnazijoje, bet ir už jos ribų: Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje ar Molėtų observatorijoje, o kelionių su mokiniais geografija driekiasi iki pat JAV Tenesio valstijos, Argentinos ir Urugvajaus, neaplenkiant ir Lietuvos. Mokytojas yra geografijos vadovėlių, mokslinių straipsnių autorius, rengia inovatyvias mokymo priemones, interaktyvioje internetinėje sistemoje klase.eduka.lt sukūrė geografijos klausimynus, iš anglų kalbos išvertė vaikams skirtas edukacines knygas. Jo mokiniai įsivertina mobiliosiomis programomis, ugdymo procese kūrybingai pritaikomos įvairios išmaniosios programos, „Arcgis Online“ sistema, interaktyvieji žemėlapiai, 3D erdvės technologijos. Savo mokykloje išrinktas Metų mokytoju po 3 metų nuo darbo pradžios.

 

Renatos Česnavičienės nuotraukos

 

Prof. Vidas Kavaliauskas dėkojo už tai, kad jo darbai buvo pastebėti ir įvertinti, sveikino apdovanotus mokytojus, pasakojo apie savo įkurto Lietuvių kalbos ir kultūros centro veiklą. Lietuvių kalbos dėstytojas Gruzijoje sėkmingai propaguoja lietuvių kalbą, centras kasmet pritraukia vis daugiau studentų: jie moka 20 lietuviškų dainų, dalyvaudami tarptautiniame festivalyje su profesoriumi pastatė lietuvišką spektaklį. Septyni studentai pasirinko magistrantūros studijas Lietuvoje, dalyvavo ir apdovanojimų ceremonijoje, kur lietuviškai sveikino savo dėstytoją ir atliko dvi – gruzinišką ir lietuvišką – dainas.

 

Kitą savaitę pradėsime skelbti interviu su Metų mokytojais.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.