Dvasinės aplinkos mokykloje formavimas STEAM projektų veiklomis

Laima Gužienė
,
Kauno rajono Šlienavos pagrindinės mokyklos tikybos, technologijų mokytoja

Praėjus adventui, šv. Kalėdoms ir atėjus Trijų karalių šventei, labai norėtųsi dar kartą prisiminti prakartėlės atsiradimo istoriją. Taigi, 1223 m. Grečio miestelyje, Riečio slėnyje, Pranciškus paprašė vietinių žmonių, kad paruoštų vietą šv. Kalėdų šventimui kalno oloje – suręstų ėdžias, prineštų šieno, atvestų jautį ir asilą, o toje oloje būtų aukojamos šv. Mišios. Tai buvo pirmasis istorijoje užfiksuotas Betliejaus istorijos atvaizdavimas. Šv. Pranciškus davė pradžią pamaldumui į Kristaus žmogiškumą, kurį geriausiai išreiškia Jo gimimas, padėdamas formuotis dvasinei aplinkai, tinkamai atsirasti prakartėlės pamaldumui.

 

Kauno rajono Šlienavos pagrindinėje mokykloje dvasinė atmosfera kuriama puoselėjant prakartėlių gaminimo tradiciją. Jau treti metai, kai pamokose vykdomi STEAM (gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, meno ir matematikos taikymo) projektai „Mano prakartėlė“, rengiamos prakartėlių parodos tiek mokykloje, tiek parapijoje, rengiami renginiai, kurių metu klebonas apdovanoja gražiausių prakartėlių autorius. Taip pat aktyviai dalyvaujama kasmečiame respublikiniame Pranciškoniškame prakartėlių konkurse „Pasitik kūdikėlį Jėzų su šv. Pranciškumi“.

 

Šiais metais antroje ir penktoje klasėse buvo vykdomas STEAM projektas „Mano prakartėlė“. STEAM projekto veiklos skirtos penktos klasės mokniams darbui grupėmis kuriant prakartėles, tačiau koją pakišo mokymasis nuotoliniu būdu, kai bendraklasiai nebegalėjo susitikti kurti ir užbaigti pradėto bendro darbo. Bet pradinėje klasėje tikslą įgyvendinti pavyko. Pradinių klasių mokytoja Dalia Bajarūnienė ir aš, tikybos mokytoja Laima Gužienė, vykdėme matematikos, dailės, pasaulio pažinimo STEAM veiklas dorinio ugdymo pamokose. Kūryba liejosi per kraštus…

 

Pirmiausiai antrokai prisiminė šv. Kalėdų istoriją. Tada matavo įvairias talpas, dėžes ir dėžutes, skaičiavo grūdus, dažė ir piešė, klijavo kruopas, sėklas ir kitas augalines medžiagas, kūrė faktūrą prakartėlės dekorui, matavo smilgų aukštį, konstravo tvartelio karkasą, lipdė šventosios šeimos personažus ir kitus prakartėlės veikėjus, kūrė aprangos detales. Žingsnis po žingsnio gimė kūdikėlis tvartelyje, šalia atsirado Marija, Juozapas, piemenys ir gyvūnėliai, į kai kurių vaikų tvartelius atvyko ir trys išminčiai. Vaikai buvo labai kūrybiški ir nuoširdžiai džiaugėsi kruopštaus darbo rezultatu.

 

Na, o mūsų mokyklos devintokų vykdytas technologijų, tikybos, dailės ir muzikos STEAM projekto „Kalėdų laukimas“ kūrybinis darbas su žmogaus dydžio figūromis iš šieno – eksponuojamas Šlienavos parapijos bažnyčios šventoriuje prie pat bažnyčios centrinių durų (apie jį rašėme čia).

 

Šis devintos klasės mokinių kūrybinis objektas apsigyveno mūsų parapijos klebono Antano Mickevičiaus iš eglišakių pagamintoje pastogėje.

Mokymosi nuotoliniu būdu metu 9 klasės mokinė Gabija Gradeckaitė sugiedojo ir įrašė kalėdinę giesmę „Tyliąją naktį užgimė Jėzus“, kuri, subtiliu skambesiu ir jautrumu, suteikė prakartėlei iš šieno dar daugiau prasmės, kalėdinės nuotaikos ir sakralumo.

 

Maloniai kviečiame pasidairyti po prakartėlių parodą „Mano prakartėlė“, kuri eksponuojama Šlienavos parapijos bažnyčioje ir STEAM projekto kūrybinių darbų parodą „Kalėdų laukimas“ Šlienavos parapijos šventoriuje.

 

Tikimės, kad prakartėlių gamyba tiek mokykloje su bendraklasiais, tiek ir namuose, kai kuriama šeimoje kartu su broliais, sesėm ir tėveliais, tikrai turėtų pasitarnauti, kad būtų atgaivinta esminė ir centrinė šv. Kalėdų žinia. Kokia ji? Šventos Kalėdos yra Dievo gimimo Žemėje ir mūsų širdyse šventė. Prisiliesdami savo rankomis ir širdimi prie Jėzaus gimimo istorijos, ją kurdami ir kūrinius eksponuodami mokyklos ir krašto bendruomenei, tikrai prisidedame prie dvasinės aplinkos formavimo ir kūrimo.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *