„Duonelė ant mūsų stalo“

Tradicija tampantis projektas „Duonelė ant mūsų stalo“, skirtas Duonos dienai paminėti, vėl subūrė Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centro mokinius į įvairias neformaliojo ugdymo veiklas. Šiais metais į projektą, kuris sudaro galimybę stiprinti mokinių tautiškumą bei puoselėti senąsias lietuvių tradicijas, įsitraukė ir Pasvalio specialiosios mokyklos mokiniai bei mokytojai.

 

Mokiniai kasdien valgo duoną, bet retai susimąsto, kaip ji atkeliauja ant mūsų stalo ir kiek darbo reikia įdėti. Duonos kepimo veiklose projekto dalyviai buvo supažindinti su duonos gamybos procesu nuo grūdo iki mūsų stalo, sužinojo, kokių produktų reikia kepant tradicinę lietuvišką ruginę duoną. Teorines žinias mokiniai galėjo pritaikyti praktikoje: vadovaudamiesi receptu svėrė, matavo ingredientus, maišė tešlą, nekantriai laukė, kol ji iškils, ruošė formeles ir formavo duonos kepaliukus.

Per projektą mokiniai susipažino su duonos kepimo papročiais ir tradicijomis. Įgytas žinias vaikai parodė Pasvalio specialiojoje mokykloje vykusioje viktorinoje. Pasiskirstę į mišrias komandas, mokiniai atsakinėjo į klausimus, minė mįsles ir minkles, kūrė duonos kelio iliustracijas. Viktoriną vainikavo pačių vaikų keptos duonelės degustacija, ją paskaninant naminiu medumi.

Vasario 5-ąją, Duonos dieną, Pasvalio specialiosios mokyklos mokiniai lankėsi Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje, o Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centro auklėtiniai – Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje ir dalyvavo Šv. Agotos mišiose, per kurias buvo šventinama duona. Mokiniai, dalyvavę Šv. Agotos mišiose, turėjo galimybę stebėti įspūdingus fejerverkus.

Per projektą organizuotos netradicinės veiklos sudarė mokiniams sąlygas tyrinėti praktiškai veikiant ir kuriant, mokė bendrauti ir bendradarbiauti, puoselėti senąsias lietuvių tradicijas, vertybes, suteikė gerų emocijų.

 

Rūta Rumbutienė, Lina Markuckienė

Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centro auklėtojos

Diana Trinkūnienė

Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centro mokytoja

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.