Dovanojo pusšimtį gerų darbų

Andrius Grygelaitis
,
Vilkaviškio krašto laikraščio „Santaka“ žurnalistas

Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinė mokykla praėjusius metus užbaigė kiek kitaip nei kitos ugdymo įstaigos. Mokykloje vietoje tradicinio šventinio karnavalo suorganizuotas… gerų darbų maratonas.

Nuo dėmesio iki dovanų

 

Idėja metus užbaigti gerų darbų gausa kilo tarpusavyje bediskutuojant mokyklos administracijos narėms: direktorei Dainai Juškauskienei ir jos pavaduotojoms Eglei Domantienei, Jolitai Botyrienei ir Inai Paulikaitienei. Kadangi pernai Salomėjos Nėries pagrindinė mokykla šventė 50 metų jubiliejų, buvo sugalvota pratęsti šiai progai skirtus renginius ir gerais darbais nudžiuginti ne tik įstaigos bendruomenę, bet ir viso rajono gyventojus.

„Atsižvelgdami į mokyklos amžių, sugalvojome, kad vietoje įprasto Kalėdų karnavalo šiemet padarysime pusšimtį gerų darbų. Šią idėją labai palaikė visa mūsų bendruomenė. Įstaigoje yra 21 klasių komplektas, todėl kiekvienas iš jų gavo užduotį padaryti po du gerus darbus. Juos atlikome ir mes, administracija, taip pat – mokytojų metodikos grupių nariai. Galiu nuoširdžiai pasakyti, kad tokios vieningos ir susitelkusios mokyklos bendruomenės jau seniai neteko matyti“, – džiaugėsi direktorė D. Juškauskienė.

 

Bene labiausiai Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos iniciatyva turėtų džiaugtis kai kurie Vilkaviškio miesto vaikų lopšelių-darželių ugdytiniai. Jiems mokiniai vežė dovanų knygų, atšvaitų, organizavo žaismingas viktorinas ir kitokio pobūdžio renginius, kartu su mažaisiais gamino lesyklėles, žaidė įvairius žaidimus ir kt.

Dovanų gavo ir kitos įstaigos. Štai Pilviškių bendruomenės namai sulaukė gausybės minkštų žaislų, Vilkaviškio centre esantis knygų namelis-bibliotekėlė papildytas knygomis, o naujų leidinių padovanota ir pačios mokyklos bibliotekai.

Nemažai vaikų nusprendė, kad geriausias darbas – dėmesys kitiems. Dalis jų lankė ir artėjančių švenčių proga sveikino Vilkaviškio ligoninės pacientus, įvairiais kepiniais pradžiugino miesto grupinio gyvenimo namų gyventojus, surengė koncertą ir vaišes Didvyžių socialinės globos namuose gyvenantiems ir dirbantiems žmonėms. Keksiukais bei sausainiais vaišinti ir centrinėje miesto dalyje apsilankę vilkaviškiečiai, jiems išdalyti pačių mokinių padaryti kalėdiniai angelai.

 

Dalis vaikų dovanomis ir dėmesiu nusprendė pradžiuginti gyvūnus. Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos mokiniai nuvežė maisto Marijampolės savivaldybėje įsikūrusių gyvūnų globos namų „Mindraja“ globotiniams, taip pat morkų, obuolių ir net arbūzų nugabeno žirgyno „Uosijos žirgai“ ristūnams.

Tarp išskirtinių gerų darbų būtina paminėti išpildytas kai kurių vaikų svajones, kai jiems buvo nupirkta drabužių ir batų, taip pat – suteiktas būstas išgelbėtam kačiukui.

„Šis laikotarpis, kai buvome susitelkę į gerų darbų darymą, neabejotinai prisidėjo prie vaikų vertybių ugdymo, tolerancijos vienų kitiems, supratimo, kad duoti ir padėti gali būti smagiau nei gauti. Pavyzdžiui, mes su klase savo pačių keptus kalėdaičius nešėme ligoninės Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus pacientams. Daugumą mokinių užplūdo tokios emocijos, kad jiems ėmė drebėti rankos ir kojos, virpėjo balsas, kalbantis su ligoniais. Vėliau vaikai prisipažino buvę labai sujaudinti. Visa tai padeda į gyvenimą žvelgti kiek kitomis akimis“, – teigė J. Botyrienė.

 

Išskirtinė klasė ir mokytojų paslaptingumas

 

Nors visos klasės darė po du gerus darbus, 6c klasės mokiniai nusprendė pasidaryti specialų advento kalendorių ir atlikti bent po vieną gerą darbą kasdien. Jie lankė ligonius, Vilkaviškio parapijos „Carito“ nariams padėjo rinkti labdarą, saldainiais ir meduoliais vaišino mokyklos bendruomenės narius, talkino įstaigos bibliotekos ir valgyklos darbuotojoms, valė koridorius, kabinetus, aplink mokyklą rinko šiukšles ir kt.

Nuo mokinių stengėsi neatsilikti ir pedagogai. Jie nupirko mokymosi priemonių įstaigos pailgintos darbo dienos grupės lankytojams, Vilkaviškio parapijos labdaros valgyklėlei padovanojo reikalingų buitinių priemonių, dalyvavo kraujo donorystės akcijoje, vienišiems seneliams dovanų numezgė vilnonių kojinių. Administracijos nariai kiekvienai klasei įteikė įrėmintus patarimus ir palinkėjimus, kuriais vadovaujantis gyventi visiems taptų daug lengviau ir smagiau.

 

Daugelį nustebino kūno kultūros mokytojų iniciatyva. Jie nuvykę į Gudkaimio globos namus įtraukė į bendrą mankštą visus šios įstaigos gyventojus, skyrė nemažai laiko bendravimui su jais.

Kol daugelis buvo susikoncentravę į gerus darbus, mokykloje vyko ir dar viena smagi akcija. Socialinių pedagogių iniciatyva pedagogai žaidė paslaptingą žaidimą „Angelai“. Jo principas panašus į keitimąsi dovanomis. Mokytojai ištraukė lapeliuose užrašytus vieni kitų vardus ir paslapčia net dvi savaites darė kolegoms gerus darbus. Per šį laikotarpį atėję į darbą pedagogai ant savo stalų neretai rasdavo įvairių dovanėlių, išklausė daugybę komplimentų, sulaukė nemažai sveikinimų ir t. t.

Ne vienerius metus

 

Gerus darbus Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos bendruomenė daro jau ne pirmus metus. Įstaigos socialinės pedagogės Virginijos Aleknavičienės iniciatyva šiemet jau trečią kartą suorganizuota akcija „100 dovanų socialinei valgyklėlei“, kai Vilkaviškio parapijos labdaros valgyklėlei aukojama įvairių maisto produktų.

Dar ilgiau, net aštuonerius metus, mokykloje vykdoma šalyje gimstantiems vadinamiesiems ankstukams skirta akcija. Per ją visi mokyklos bendruomenės nariai įtraukiami į mažyčių vilnonių kojinyčių mezgimą. Aišku, dažniausiai jas mezga ne patys vaikai, o jų mamos ir senelės.

Idėjos iniciatorė lietuvių kalbos mokytoja Vaida Kriščiūnienė džiaugėsi, kad kasmet ši akcija sulaukia vis didesnio populiarumo. Štai prieš aštuonerius metus mokiniai atnešė vos 12 porų kojinyčių, pernai jų buvo jau 253, o šiemet – net 305. Nors akcija skirta ankstukams, močiutės ir mamos kojinaičių, kepurių primezgė ir daug didesniems kūdikiams. Šie mezginiai taip pat bus padovanoti naujagimių skyriams.

 

V. Kriščiūnienė teigė, kad dabar prašyti numegzti kojinyčių jau nebereikia. Vaikai patys nuo rudens pradeda klausinėti, ar reikės mezginių.

„Darydami gerus darbus kitiems, nemažai nuveikėme ir savo mokyklos labui. Visas šis laikotarpis dar labiau suvienijo mūsų bendruomenę, padėjo suvokti svarbiausias vertybes. Neabejoju, kad ir ateityje įgyvendinsime panašias idėjas“, – teigė E. Domantienė.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.