„Diena Vilniuje“

Rasa Vaičiulytė
,
Projekto vadovė bei idėjos autorė, Ansamblio Klezmer Klangen Vilne vadovė, N. Vilnios muzikos m-klos mokytoja metodininkė

Jau antrus metus rudenį įprasminame žydiškos kultūros festivaliu vaikams ir jaunimui „Diena Vilniuje“. Šiemet, kaip ir pernai, renginys vyko Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje. Simboliškai, bet kartu ir tikslingai pasirinkta vieta, nes būtent čia buvo žydų teatras. Aplinka įkvepia, bet kartu ir įpareigoja įsigilinti į tai, ką darai. Šis renginys skirtas skatinti vaikus ir jaunimą per meną pažinti svarbią Lietuvos istorijos dalį – žydų kultūrą, įsitraukiant į veiklas ir kuriant. Kitas tikslas – per šalia esančios tautos kultūros pažinimą, įvertinti savo etninę kilmę. Taip skatinti toleranciją kitoniškumui, kartu neprarandant savo etniškumo.

 

„Diena Vilniuje“ – edukacinio muzikinio, dailės, istorijos, teatro ir literatūros projekto „Istorija per muziką“ dalis. Jau ketvirtus metus jį inicijuoja ir vykdo VšĮ Menopolis bei žydiškos muzikos ansamblis Klezmer Klangen Vilne, bendradarbiaudamas su ugdymo bei kultūros įstaigomis. Projektu stengiamasi įtraukti atokiose Lietuvos vietose gyvenančius bei mažai dalyvaujančius kultūrinėje veikloje vaikus ir jaunimą, skatinti jų pažinimą, užimtumą bei kūrybingą švietimą.

 

Šiais nenuspėjamais metais teko daug iššūkių, bet „Diena Vilniuje“ įvyko. Programoje skambėjo iškilaus Lietuvos žydų kūrėjo, neseniai iškeliavusio anapilin Anatolijaus Šenderovo kūryba fortepijonui, kurią atliko Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokyklos mokiniai. Šis repertuaras gana retas pianistiniame pedagoginiame repertuare, todėl buvo puiki proga jį parodyti ir atskleisti kompozitoriaus kūrybiškumą gausiai susirinkusiai publikai. Ypač simboliška kompozitoriaus muziką groti jo vardu pavadintoje salėje. Antrojoje koncerto dalyje skambėjo klezmer muzika bei dainos jidiš kalba, kuria iki Antrojo pasaulinio karo kalbėjo bemaž pusė vilniečių. Labai džiaugiamės, kad galime bendradarbiauti su Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazija, kurios mažųjų dainininkų choras „Simcha“(vad. D. Gudelienė) puikiai iliustravo žydų liaudies dainas, kartu su ansamblio Klezmer Klangen Vilne soliste Ramune Buikaite. Ypač smagu muzikinėje programoje matyti jaunuolius – Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos vaikinų ansamblį „BROS“ (vad. L. Terasius), kurie betarpiškai ir nuoširdžiai įsiliejo į programą, atlikdami dainas jidiš kalba kartu su kitais koncerto dalyviais.

 

Praėjus muzikinei daliai, pamatėme ir išgirdome, kuo garsus Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus – dalyvavome edukacinėje veikloje, kurioje sužinojome dalelę didelės žydų istorijos bei pamatėme unikalius litvako Samuelio Bako darbus.

 

Viso renginio metu buvo eksponuojama projekto dalyvių dailės darbų paroda, kurioje buvo atspindėtos žydų šventės ir kasdienybė. Parodoje dalyvavo Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos, Raseinių r. Ariogalos gimnazijos bei Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos mokiniai. Dėkojame juos ruošusiems mokytojams Jolitai Šlepetienei, Lijanai Raginskienei bei Voldemarui Barakauskui.

 

Niekas nepraeina veltui, todėl tikimės, kad ir ši diena liko dalyvių bei žiūrovų širdyse kažkuo įsimintina. Jau kitą rudenį vėl susitiksime Vilniuje – istorinėje Šiaurės Jeruzalėje. Ne veltui mūsų miestui skirtas toks brangus kiekvienam žydui vardas. Turime puoselėti tai, ką jis istoriškai užaugino ir auginti jaunąją kartą kūrybingą ir atsakingą už savo ir savo miesto, šalies ateitį.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.