Dėmesys, meilė ir pagarba Žemei

Dalia Kuosienė
,
PKNPM biologijos, fizikos, gamtos ir žmogaus vyresn. mokytoja

Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinėje mokykloje (PKNPM) nuolat vyksta įvairūs aplinkosauginiai renginiai. Kovo–balandžio mėnesiais vyko įvairūs renginiai, atkreipiantys mokinių dėmesį į Žemę.

 

Vandens paminėjimo dieną kalbėta apie vandens svarbą. Buvo priminta, kad vandenį reikia taupyti, nes jo ištekliai yra riboti, ir tai, kad ne visi žmonės pasaulyje jo turi. Mokiniai dalyvavo STEAM kūrybinėje laboratorijoje „Stebuklingas vanduo“, tyrinėjo įvairias vandens savybes, stebėjo, kaip maišosi karštas ir šaltas vanduo. Mokiniai skirtingomis spalvomis nudažė vandenį ir stebėjo, kur greičiau vyksta difuzija. Tyrinėjo ledo ir vandens savybes, aiškinosi, kodėl ledas neskęsta vandenyje, nors jis – kietas kūnas. Mokiniai tyrinėjo ir įvairias vandens optines savybes, tris vandens būsenas, piešė vandens apytakos ratą gamtoje. Po stebėjimų ir tyrimų jie suprato, kad vanduo – ypatinga medžiaga ir su ja reikia elgtis pagarbiai.

 

Minint Žemės dieną, kiekvienas mokinys gamino po mažą gaubliuką, kurį labai kruopščiai spalvino, kirpo, klijavo. Paskui kiekvienas mokinys sakė linkėjimus Žemei. Smagu buvo klausyti, kaip mokiniams rūpi Žemės ateitis ir kad jie pasiryžę prisidėti prie Žemės saugojimo.

5–10 klasių mokiniams vyko protmūšis. Jiems reikėjo atsakyti į įvairius klausimus aplinkosaugos tematika. Mokiniai turėjo pagalvoti, kaip saugoti gamtą, ką patys gali padaryti, kad būtų galima gyventi švariau.

 

Mokiniai žiūrėjo filmuotą medžiagą apie klimato kaitą. Jiems buvo įdomu pamatyti, kaip pasikeičia miškas, kai įsikiša žmogus. Vaikai matė, kaip atrodė miškai prieš šimtą metų, kokie ten augo medžiai, kokie gyveno gyvūnai. Jie galėjo palyginti, kaip atrodo dabar: mažesnė augalų įvairovė, mažiau miško gyventojų, kai kur miškas neatpažįstamai pasikeitė, kai kur miškų nebeliko, o vietoj jų atsirado ariami laukai ir miesteliai. Mokiniai darė išvadas ir pastebėjo, kad labai pasikeitė gyvūnija ir augmenija, atsirado daugiau augalų, gyvūnų, įrašytų į Lietuvos Raudonąją knygą, kuriuos reikia saugoti.

 

Mokykloje vyko užsiėmimas „Kuriame ateitį, žaisdami žaidimą „Siek darnaus tikslo“. Mokiniai varžėsi, kas pirmas pasieks tikslą, turėjo atsakinėti į įvairius klausimus apie klimato kaitą, gyvybę sausumoje ir vandenyje, gerą sveikatą, švarų vandenį, pramonę, inovaciją, infrastuktūrą ir daugelį kitų klausimų.

 

Pasak mokyklos direktorės Danutės Kriščiūnienės, smagu buvo matyti, kad mokiniai labai aktyviai įsitraukė į visas veiklas, daug sužinojo ir turiningai praleido laiką. Dar smagiau, kad turi įvairių idėjų, kaip patys gali prisidėti prie gamtos puoselėjimo. „Mokykloje vykstantys renginiai skatina mokinius būti atsakingiems, dėmesingiems Žemei, mylėti ir rūpintis tuo, kas mus supa“, – teigė direktorė.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.