Daugeliui dar atrodo, kad elektrikai tik laipioja po stulpus…

Elektriko darbas vis dar laikomas išskirtinai vyrišku, todėl šioje srityje dirbančių moterų tikrai nėra daug. Tačiau būsimoji elektros inžinierė Saulė Gudžiūtė griauna stereotipus. Ji ne tik viena iš nedaugelio merginų, Kauno technologijos universitete (KTU) studijuojančių šioje srityje, Saulė taip pat siekia paneigti visuomenėje sklandantį mitą, kad elektrikai tik laipioja po stulpus ir sukioja kištukinius lizdus.

 KTU nuotrauka

Elektros energijos poreikis tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje didėja, todėl turi būti tobulinamos technologijos elektros, galios elektronikos ir energetikos srityse. Atitinkamai auga ir šios srities specialistų poreikis. Jungtinių Amerikos Valstijų Darbo statistikos biuro duomenimis, elektros inžinerija patenka tarp inžinerijos krypčių, kuri ir ateityje išliks viena perspektyviausių, atsižvelgiant į nuolat augantį darbo vietų skaičių ir specialistų atlyginimus. Remiantis statistika, per ateinančius metus elektros inžinierių darbo vietų skaičius padidės bent 9 proc.

„Šiuolaikinei inžinerijai reikia įvairių žmonių, turinčių įvairių požiūrių ir gebėjimų. Tai leidžia sukurti naujus, originalius, žmonijai reikalingus inžinerinius sprendimus“, – pastebi S. Gudžiūtė.

Ypač aktuali šiuolaikinei rinkai sritis

 

Elektros inžinierių darbas stipriai susijęs su šiuolaikinėmis technologijomis. Jie dirba su įvairiais komponentais, įrenginiais, sistemomis – nuo mažų mikroschemų iki didelių sistemų ir elektrinių veikimo. „Tai yra gana plati specialybė, kurią studijuodamas įgauni ne tik fizikos ir matematikos žinių, bet ir stiprius chemijos, ekonomikos bei programavimo pagrindus“, – tikina KTU Elektros ir elektronikos fakulteto (EEF) studentė S. Gudžiūtė.

Šie specialistai turi elektrotechnikos, elektromechanikos, elektros energetikos žinių, išmano galios elektroniką, energijos keitiklius, elektros mašinas, elektros tinklus ir elektrines, elektros rinką, geba projektuoti ir eksploatuoti elektros, energetikos ir elektronikos įrangą, spręsti jos gamybos problemas. „Šiais laikais į inžinerines specialybes stojantys studentai yra labai skirtingi, tai yra didelis pliusas“, – įsitikinusi Saulė, priklausanti KTU talentų akademijai GIFTed, kurioje talentingiems studentams sudaromos galimybės tobulėti ir realizuoti savo gebėjimus mokslo ir verslo srityse.

Lyčių stereotipų nepaiso

 

Mergina pasakoja, kad rinkdamasi specialybę bandė atsižvelgti į tai, ką visada mėgo daryti ir kas ją domino labiausiai. „Man visada patiko suprasti, kaip veikia daiktai, kodėl jie būtent taip, o ne kitaip sukonstruoti, kaip juos būtų galima patobulinti, – sako ji. – Nusprendusi stoti į KTU, svarsčiau kelias skirtingas inžinerines specialybes. Kiekviena iš jų turėjo skirtingus aspektus, kurie mane domino, o elektros inžinerija juos visus sujungė.“

Daugumos stereotipiškai vyriška laikomą profesiją pasirinkusi mergina tikina nekreipusi į tai dėmesio, o ir savo aplinkoje nejaučianti šio požiūrio, nors grupėje ji – vienintelė mergina. „Dėstytojai vertina studentą pagal jo žinias ir įdedamą darbą, todėl kiekvienas turi vienodas galimybes gerai pasirodyti ir gauti gerus pažymius. Tai priklauso tik nuo to, kiek pastangų esi pasiryžęs įdėti“, – mano KTU EEF studentė.

Visgi ji pripažįsta – šioje srityje moterų kol kas daug nepastebėjo: „Mano studijos dar tik prasidėjo, tad mūsų fakultete esu sutikusi tik kelias dėstytojas, dirbančias inžinerijos srityje.“

Plataus profilio specialistai

 

Saulė tikina dar niekada nesusidūrusi su neigiamu požiūriu. „Jaučiuosi visiškai lygiavertė kitiems savo bendramoksliams.“ Šiuo metu didžiausi jai kylantys iššūkiai – mokslų ir papildomų veiklų suderinimas. „Kadangi gerai moku anglų kalbą, prisidedu verčiant straipsnius, projektų paraiškas ir ataskaitas. Versdama techninius tekstus įgaunu specialybės žinių ir drauge plečiu savo akiratį“, – sako mergina.

Tačiau S. Gudžiūtė atkreipia dėmesį į dar vieną visuomenėje egzistuojantį mitą, susijusį su elektros inžinierių darbu, – esą elektrikai tik laipioja po stulpus ir sukioja kištukinius lizdus. „Galbūt tai buvo tiesa prieš daugelį metų, tačiau dabar didelė dalis šios specialybės profesionalų puikiai išmano ekonomiką, informacines technologijas, domisi naujausiais technologiniais pasiekimais – ne tik Lietuvos, bet ir užsienio, geba juos taikyti darbinėje veikloje“, – pažymi KTU EEF studentė.

Klaidina visuomenėje vyraujanti nuomonė

 

Paklausta, kodėl moterys vis dar retai renkasi karjerą inžinerijos srityje, S. Gudžiūtė sako, kad kiekvienam žmogui yra nedrąsu išeiti iš savo komforto zonos ir bandyti kažką naujo. „Manau, kad daugumai merginų inžinerinės specialybės tiesiog nekelia susidomėjimo, – teigia ji. – Galbūt toks įspūdis susidaro girdint kitų nuomones, kad inžinieriai visą dieną tik sėdi prie kompiuterio ar kažką konstruoja užsidarę savo kabinete.“

Pasak elektros inžinerijos studentės, iš tikrųjų inžinieriai dirba komandose kartu su kitais specialistais, generuoja idėjas ir, pritaikydami kiekvieno turimas žinias, sprendžia konkrečias problemas, priima sprendimus. „Manau, kad artimiausioje ateityje iš esmės turėtų keistis požiūris į šias sritis“, – sako S. Gudžiūtė.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.