Daug džiugesio teikianti šventė

Danutė Kriščiūnienė
,
PKNPM direktorė

Šventos Velykos – seniausia ir svarbiausia krikščionių šventė, kuria paminimas Kristaus prisikėlimas iš numirusiųjų po nukryžiavimo, tai laikoma viso krikščioniškojo mokymo pagrindu. Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinė mokykla (PKNPM) nuo 2005 m. yra katalikiškos krypties įstaiga, todėl šv. Velykų laukimui skiriama ypač daug dėmesio per visas pamokas ir popamokinius užsiėmimus. Šiais metais šis laikotarpis truko nuo balandžio pradžios iki Didžiojo penktadienio.

 

Ne tik mokytojai per pamokas, auklėtojai po pamokų vedė užsiėmimus apie šv. Velykas, bet ir svečiai. Jau prieš porą metų užsimezgęs gražus bendradarbiavimas su bendrija „Mažųjų ugdymas“ tęsiasi iki šiol. Nuostabia edukacine programa buvo sužavėti ne tik mokiniai, bet ir suaugusieji. Patys mažiausi – ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupės ugdytiniai – ir visi pradinių klasių mokiniai dalyvavo edukaciniame užsiėmime „Velykinis margutis“. Užsiėmimas, prasidėjęs teorija, baigėsi praktika ir geromis emocijomis.

 

Mažiesiems ugdytiniams socialinė pedagogė ekspertė Edita Kazlauskienė suorganizavo renginį „Velykų žaidimai“. Pasidaliję į komandas vaikai spalvino kiaušinius ir iš jų sukūrė vieną didžiulį margutį. Paskui, padedami muzikos ritmikos mokytojos metodininkės Reginos Liutkevičienės, dainavo, grojo, žaidė Velykų žaidimus, ieškojo paslėptų kiaušinių, o suradę – juos rideno. Renginio pabaigoje vaišinosi „kiškučių“ sausainiais.

 

Mokyklos edukacinėse erdvėse lauke mažieji dalyvavo fotosesijoje ir žaidė su didžiuliais spalvingais margučiais, kuriuos pagamino Neringos meno mokyklos mokiniai. Už šią dovaną esame dėkingi mokyklos direktorei Rasai Norvilienei. Kad būtų smagiau laukti šv. Velykų, mokiniai Velykų simboliais puošė savo klases, kabinetus ir kitas patalpas. Norisi padėkoti ir mokinių tėveliams, ypač devintokės Kamilės Židonytės mamytei už jos begalinį darbštumą ir norą prisidėti prie mokyklos patalpų puošybos. Taip pat Zitai Rimkuvienei, choreografei, vaikų ir jaunimo liaudies šokių ansamblio „Grandinėlė“ vadovei, 2009 m. ir 2012 m. Metų panevėžietės vardą pelniusiai ir šių metų LR Seimo Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliu už filantropinę veiklą, ypač jaunų žmonių saviraiškos skatinimą ir rėmimą, apdovanotai panevėžietei.

 

5–8 klasių mokiniai, padedami lietuvių kalbos mokytojos metodininkės Laimutės Beinarauskienės, surengė šventę „Atrieda Velykos“. Ją eilėraščiais apie pavasarį pradėjo du zuikiai – aštuntokė Miglė Tamonytė ir penktokas Pijus Jašinskas. Renginio organizatorė, tądien tapusi Velykų bobute, prisistatė pati ir pristatė pateiktis apie Velykų prasmę, margučių marginimo būdus ir spalvų reikšmes. Mokiniai sužinojo, kad dažniausiai lietuviai dažė ir dabar dažo kiaušinius viena spalva, margina karštu vašku, skutinėja. Buvo akcentuota, kad marginimo būdų yra labai daug ir įvairių, nes marginti mėgsta ir šeimininkės, ir vaikai. Velykų bobutė pateikė ir senovinių margučių raštų pavyzdžių. Buvo atkreiptas dėmesys į natūralius, gamtoje randamus dažus. Paminėta, kad išskutinėtos žalčių figūrėlės, saulutės, žvaigždės, paukščių pėdutės mena pagonybės laikus. Mokiniams buvo priminta, kad kiaušinių marginimas, Velykų bobutė, Velykų kiškiai, margučių ridenimas atėjo iš pagonybės laikų.

 

Kadangi per Velykas valgomi tradiciniai valgiai, nepamiršta aptarti ir tai, kas dedama ant Velykų stalo. Kiekviena klasė pristatė po dailyraščiu parašytą Velykų patiekalo receptą. Po šio namų darbo aptarimo Velykų bobutė kiekvienai klasei pateikė po praktinę užduotį, vienijančią klasės bendruomenę. Vieni kūrė Velykų puokštę, kiti margino kiaušinius su šakute, treti sodino svogūnus, dar kiti rašė velykinius palinkėjimus. Nors praktinės užduotys mokiniams visada patinka ir įneša daug gyvybės, tačiau pats smagiausias paprotys – margučių ridenimas. Jis patiko visiems: ir jaunesniesiems, ir vyresniesiems.

 

Žinias apie Velykų prasmę ir papročius vyresnieji mokiniai apibendrino per viktoriną. Jie minė mįsles, atsakinėjo į klausimus. Linkėjo vieni kitiems linksmų ir taikių šv. Velykų. Be išimties visų renginio dalyvių laukė saldūs prizai – šokoladiniai kiaušiniai. Tądien Velykų bobutė buvo be galo dosni…

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.