Daržovės – sveikatos šaltinis

Jūratė Jasevičė
,
vyresn. mokytoja

Kauno lopšelio-darželio „Pušaitė“ „Zuikučių“ grupėje vaikai skatinami domėtis sveika gyvensena, įtraukiant juos į praktinę veiklą. Stebėdami, pažindami gamtą, vaikai ne tik patiria malonumą, atradimo jausmą, bet kartu pasijaučia gamtos dalimi.

 

Įkvėpti pavasario nuotaikos, „Zuikučių“ grupės ugdytiniai grupės palangę puošė daržovių ir prieskoninių žolelių daigais. Kartu su mokytojomis ir padėjėja vaikai kūrė žaliąją palangę, daigino daržoves ir gėles, prieskonines žoleles ir kitus augalus, įgijo nemažai praktinių žinių.

 

Prieš įkurdami žaliąją palangę, vaikai domėjosi augalais: susipažino su pagrindinėmis augalo dalimis, sužinojo svarbiausias augalų dygimo ir augimo sąlygas. Laistydami augalus, ugdytiniai stebėjo, kaip iš sėklos išauga augalas, aiškinosi, kodėl vieni sudygo anksčiau, kiti vėliau, tyrinėjo jų augimo tarpsnius, pajuto bendrumą su gamta, atsakomybę už šalia esančius augalus. Taip pat vaikai pastebėjo, kad augalai, pasėti ir pasodinti vienu metu, sudygsta ir auga skirtingai, augdami linksta į šviesos pusę, nepalaisčius vysta. Ar visada augalui augti reikalinga žemė? Norėdami tai sužinoti, į vandenį įmerkė svogūno galvutę, vatoje „pasodino“ pipirnę.

 

 

Žaliosios palangės kūrimas grupėje gamtos pažinimą pavertė patrauklia bei įdomia veikla vaikams. Vaikai aiškinosi, kaip vadinasi daigeliai, matavo ir lygino svogūnų „laiškų“ ilgį, aiškinosi daigų lapelių formą bei spalvas, skaičiavo daigelių lapelius ir piešė patikusius. Apie augalų teikiamą naudą sveikatai vaikai sužinojo ir kūrybinių sveikatinimo dienų „Vitaminų sumuštinis“, „Sveikatos arbatos“ metu. Vaikai gaminosi sumuštinius su užaugintomis daržovėmis (svogūnų laiškai) ir arbatas su prieskoninėmis žolelėmis.

 

Pradėję pažinti pasaulį nuo palangės, vaikai, kartu su mokytojomis ir padėjėja, atšilus orams, augalus persodino į lauko lysvę, darželio šiltnamį ir toliau stebėjo, augino, rūpinosi, džiaugėsi, laukė derliaus.

 

Visą vasarą vaikai smagiai vaišinosi savo užaugintomis daržovėmis (salotomis, svogūnų laiškais, žirniais, agurkais, pomidorais), ruošė sveikuolių salotas, aiškinosi ir atrado jų naudą sveikatai.

 

Rudenį vaikų nekantriai laukė žaliakasės morkos bei pats skaniausias sveikuoliškas morkų pyragas. O svarbiausia – vaikai atrado, koks nuostabus ir naudingas žmogaus sveikatai gamtos pasaulis.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.