Dar daugiau galimybių Šiaulių miesto savivaldybės viešąją biblioteką pasiekti virtualiai

Atsižvelgdama į dabartinius pokyčius visuomenėje, Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka ėmėsi naujų sprendimų, kaip patenkinti lankytojų poreikius ir maksimaliai palaikyti ryšius su jais. Biblioteka inicijavo ir įgyvendina Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės iš dalies finansuojamą projektą „(Ne)atrasta biblioteka: edukacinių veiklų gidas“, kuriuo siekiama didinti bibliotekos paslaugų pasiekiamumą ir prieinamumą nuotoliniu būdu, virtualioje erdvėje pristatyti aktualias bibliotekos paslaugas ir sudaryti sąlygas su jomis susipažinti.

Nauji virtualūs užsiėmimai

 

Jau per pirmąjį karantiną, taikydamasi prie esamos situacijos, biblioteka parodė galinti pasiūlyti naujų, kūrybingų, alternatyvių veiklų savo lankytojams: buvo organizuojamos sąveikiosios viktorinos, konkursai, žaidimai-iššūkiai, virtualios knygų apžvalgos, savarankiški skaitmeniniai mokymai, pateikiamos naudingos nuorodos, ir pan.

Pastebėjus išaugusį virtualių paslaugų poreikį, parengtas ir įgyvendinamas projektas, kurio metu plečiamos bibliotekos informacinės paslaugos, o įvairaus amžiaus lankytojams siūlomi nauji, sąveikiosiomis technologijomis grįsti sprendimai.

Siekiant išlaikyti sąlytį su kultūra, kiekvienas, aplankęs edukacinių veiklų gidą, galės virtualiai „pasivaikščioti“ po biblioteką, išgirsti, pamatyti, kaip atrodo jos erdvės, susipažinti su teikiamomis paslaugomis ir pasitikrinti gebėjimus ir žinias virtualiose veiklose, rungtyniauti tarpusavyje.

 

Gide – populiariausios veiklos

 

Biblioteka kasmet kinta, modernėja ir savo lankytojams siūlo vis naujų paslaugų. Tad siekiant, kad jomis galėtų naudotis kuo daugiau vartotojų, jos perkeltos ir į virtualią erdvę. Internetiniame edukacijų gide galima išbandyti „Saulės“ filiale (K. Korsako g. 10) esančių Šeimų erdvės, Komiksų centro, Užsienio kalbų mokymosi centro siūlomas, šiuolaikiškai pateiktas veiklas. Naujus sprendimus virtualiai pateikia ir kiti filialai: „Šaltinėlio“ filialas (Trakų g. 20A) siūlo išbandyti Kamishibai ir Šešėlių teatro stebuklus, aplankyti naujai įkurtą Karaokės erdvę; Rėkyvos filialas (Energetikų g. 7) pristato orientavimosi žaidimą „Rėkyvos lobių paieška“ ir su juo susijusias edukacijas; Vaikų literatūros skyrius (Gvazdikų takas 8) kartu su „Šaltinėlio“ filialu kviečia į edukacinius užsiėmimus pasitelkiant Kultūros ministerijos ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos projekto „Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje viešosios interneto prieigos infrastruktūroje“ metu gautas naujas priemones – kūrybinius rinkinius, kuriuos sudaro programavimo, inžinerijos ir kūrybinis paketai.

Iki karantino paskelbimo, visos šios paslaugos lankytojų buvo labai mėgiamos, todėl siekiama suteikti galimybę su jomis susipažinti ir virtualiai, pasiūlyti alternatyvių edukacinių užsiėmimų pandemijos laikotarpiu, o neturint galimybių – atvykti į biblioteką, kai baigsis karantinas.

Bendradarbiavimas su mokyklomis

 

Švietimo įstaigos vienos pirmųjų susidūrė su virtualaus ugdymo(si) iššūkiais ir turėjo imtis virtualių veiklų. Biblioteka, galvodama apie mokyklų bendruomenes, suteikia galimybę mokiniams dalyvauti bibliotekos organizuojamose edukacijose ir nuotoliniu būdu. Virtualiame edukacinių veiklų gide jie gali dalyvauti tiek individualiai, tiek bendrai rengiamose viktorinose, spėlionėse, dėlioti dėliones ar rinktis kitus užsiėmimus. Jų turinys kaskart bus keičiamas, pildomas, net adaptuojamas mokiniams pagal tam tikras aktualias pamokas.

Sąveikusis bibliotekos gidas pritaikytas, kad juo būtų galima naudotis išmaniaisiais telefonais, planšetėmis bei įprastais kompiuteriais, tad kiekvienas, turintis išmanųjį įrankį, gali užsukti ir rasti naudingų veiklų.

Elektroninių knygų prieiga

 

Biblioteka neužmiršta ir bene svarbiausios savo misijos – knygų, skaitymo sklaidos. Tad, bendradarbiaudama su „Vyturio“ leidykla, sudaro sąlygas visuomenei naudotis elektroniniais knygų ištekliais. Skaitytojai, neturintys galimybės pasiimti popierinės knygos iš bibliotekos, gali pasinaudoti virtualiame gide „Vyturio“ leidyklos siūlomais internetiniais leidinių ištekliais ir skaityti juos el. formatu. Tokiu būdu biblioteka kviečia ne tik susipažinti ir išbandyti edukacines veiklas nuotoliniu būdu, bet ir skatina neužmiršti skaitymo džiaugsmo.

Laukiant gražiausių metų švenčių, biblioteka kviečia jau dabar aplankyti virtualųjį Edukacinių veiklų gidą bibliotekos svetainėje www.smsvb.lt.

 

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.