Dalinkimės knygelėmis ir skaitykime kartu

Rasa Ramančiuckienė, Ieva Nikitinienė
,
Jonavos vaikų l.- d. „Pakalnutė“ ikimokyklinio ugdymo mokytojos

Atverkime vartus į nepaprastą, kupiną nuotykių ir spalvų knygų šalį. Anot Astridos Lindgren, „Knyga, knyga, dar kartą knyga. Niekas taip neišjudina ir neugdo vaiko fantazijos kaip knyga“. Skaitymo nauda neišmatuojama – ji vaikus supažindina su supančiu pasauliu, moko jį suprasti, kritiškai vertinti, lavina mąstymą, atmintį, turtiną vaizduotę, žadina kūrybiškumą, ugdo dėmesio koncentraciją.

 

Skatindama skaityti, Jonavos vaikų lopšelio-darželio „Pakalnutė“ bendruomenė lapkričio pradžioje paskelbė akciją „Dalinkimės knygelėmis ir skaitykime kartu“, kurios metu vaikai buvo raginami paskirti knygelę perskaityti draugui, keistis, dovanoti ir skaityti namuose su tėveliais, broliais, sesėmis, seneliais. Jei nuo mažumės vaikai draugaus su knygelėmis, tai ir jų emocijų pasaulis bus turtingesnis.

 

Darželio ugdytiniai noriai ir su užsidegimu įsitraukė į šią akciją. Vaikai iš namų nešė knygeles, keitėsi su draugais, pasakojo knygelės įsigijimo istoriją, dalinosi jau perskaitytų knygų įspūdžiais, rekomendavo paskaityti draugui. Patys mažiausi įstaigos vaikučiai taip pat keitėsi savo iš namų atsineštomis knygelėmis ir tuo pačiu mokėsi dalintis.

 

Prasidėjus akcijai „Dalinkimės knygelėmis ir skaitykime kartu“ „Ančiukų“ grupės ugdytinės Aurėjos Biliūnaitės šeima padovanojo įdomios tematikos knygų kolekciją – ugdančią, padedančią pažinti ir mokytis skaityti. Ugdytiniai kiekvieną dieną klausosi įdomių, pamokančių istorijų, grožinės literatūros kūrinių, pažintinių istorijų, enciklopedinių žinių. Miela, kad knygelėmis gali džiaugtis ir kitų grupių ugdytiniai, vaikai noriai jomis dalijasi.

 

„Nykštukų“ grupės bendruomenė džiaugiasi vaikų noru mylėti knygas, jomis dalintis su draugais ir bendradarbiavimu tarpusavyje. Vaikų išsakytos mintys apie knygas:

  • Knygas mylėti reikia, mėtyti negalima, joms gali skaudėti. Knygose galima surasti daug mums reikalingos informacijos (Danielius)
  • Knygeles reikia skaityti, noriu išmokti skaityti, nes aš eisiu į mokyklą. Myliu mamą ir tėtį, man jie skaito pasakas (Arnas)
  • Knygeles reikia skaityti, mylėti, man jas skaito mama (Eglė)
  • Knyga „Ką žmonės dirba“ man labai patinka. Knygose gyvena daug pasakų veikėjų, aš turiu namie daug knygų ir dalinuosi knygelėmis su grupės draugais (Markas)
  • Patinka knygelės, mes grupėje, namuose skaitom, vartom knygeles. Knygučių negalima plėšyti, jos verks tada (Dominykas).

Savo mintimis dalinasi Domas: „Knygos reikalingos vartyti ir sužinoti, jas reikia mylėti. Mama skaito man pasakas, tada linksmai leidžiam laiką visi kartu su knyga“.

 

Ugnė sako, kad knygos reikalingos išmokti skaityti, sužinoti naujų įdomių dalykų. Knygučių plėšyti negalima, jas reikia gražiai laikyti lentynose. Labai patinka keistis su grupės draugais knygelėmis, skaityti su mama ir linksmai leisti laiką kartu su šeima.

 

„Varliukų” grupės ugdytiniai, dalyvaudami šioje akcijoje, taip pat dalinosi savo atsineštomis knygelėmis su draugais. Tai sustiprino grupės bendruomenę. Grupė pasipildė naujomis tėvelių dovanotomis knygelėmis. Akcijos metu buvo ugdoma ir pagarba knygai. Vaikai susipažino su popieriaus gamybos keliu, surengė popietę „Pagydykim knygelę“, vaidino pasakas. Džiugu, kad grupėje vis dažniau galime pamatyti vaiką, savarankiškai pasirenkantį ir vartantį knygas, smalsų.

 

Vaikų lopšelis-darželis „Pakalnutė“ bendradarbiauja su poete Z. Gaižauskaite. „Meškučių“ grupės bendruomenė myli šios poetės eilėraščius.

 

Visi kartu, tėveliai ir mokytojai, turime siekti, kad vaikai suprastų, jog knyga gali tai, ko negali jokie šiuolaikiniai technikos stebuklai.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.