Dailės kūriniais įprasminti Pasaulio lietuvių ir Žemaitijos metai

Violeta Irniūtė
,
Mažeikių Merkelio Račkausko g-jos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja

Saulėtą gegužės 4 d. rytą į Mažeikių Merkelio Račkausko gimnaziją rinkosi Lietuvos mokinių dailės olimpiados dalyviai ir jiems padėję ruoštis mokytojai. Iš viso į renginį iš įvairiausių miestų ir miestelių suvažiavo net 64 mokiniai, įveikę mokyklos ir rajono etapus. Šių etapų dailės olimpiados tema „Mano Lietuva: minime Pasaulio lietuvių metus“ – tai ir galimybė atspindėti mūsų krašto gyvenimo grožį ir tradicijas Europos bei viso pasaulio kultūros kontekste.

 

Olimpiados dalyvius, organizatorius ir vertintojus pirmiausia pasveikino gimnazijos vaikinų vokalinis ansamblis „Bros“. Direktorė Asta Žukauskienė Cicerono žodžiais paskatino kiekvieną pažinti savo gebėjimus ir palinkėjo patirti mažytę šventę Žemaitijoje. Olimpiados organizavimo čia, Žemaitijoje, galimybe pasidžiaugė, sėkmės ir kūrybinio polėkio linkėjo atidarymo šventėje dalyvavę svečiai: Mažeikių r. savivaldybės mero pavaduotoja Sigutė Bernotienė, Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Nijolė Zakalskienė, Seimo nario Kęstučio Bartkevičiaus padėjėjas-sekretorius Česlovas Čyžas. O į kūrybines dirbtuves jaunuosius dailininkus palydėjo gimnazijos šiuolaikinio šokio grupės „Allegro“ pasirodymas.

 

Olimpiados organizavimo komisijos pirmininkė Liliana Rukienė pristatė šių metų olimpiados pokyčius ir reikalavimus, supažindino su vertinimo komisija, kuriai pirmininkavo Meno ir edukacijos centro direktorė, dailės mokytoja ekspertė Virginija Armanavičienė, ir visi kibo į darbus. Jaunieji dailininkai turėjo atlikti ir pristatyti kūrybinį darbą tema „Žemaitijos aviacija“, papildytą žemaitiška hiperbole: „Jė žemaitis ožsėspėrs, ėr i debesi ispėrs“ (suprask: užsispyręs žemaitis gali ir į debesį įspirti, kita vertus, žemaitiškas atkalumas lėmė ir aviacijos proveržį Lietuvoje). III etapo tema įprasmino ir Žemaitijos metus, ir simboline prasme pačius kūrėjus skatino polėkiui. Kol Merkelio Račkausko gimnazijos fojė mokiniai atliko kūrybines užduotis, jų mokytojams organizuoti užsiėmimai Mažeikių muziejuje ir gimnazijos menų ir technologijų centre, kur patirtimi dalijosi M. Račkausko gimnazijos dailės mokytojai: ekspertė Asta Milėškienė ir metodininkas Raimondas Milėška. Jų užsiėmimo tema – tapyba naudojant netradicines medžiagas. O pasinėrus į darbus turbūt ne bėda, kad Žemaitijos dangus prapliupo lietumi…

 

Po pietų mokiniai ir mokytojai turėjo galimybę pažinti Mažeikių kraštą. Kai olimpiados užduotys jau buvo baigtos ir pietūs suvalgyti, mokiniai keliavo po Židikų–Renavo apylinkes. Renavo dvaro ponios, kaip tyčia, nebuvo namuose, tad ponios tarnaitė Rima (istorijos mokytoja Rima Meldaikienė) atskleidė dvaro paslaptis. Mokytojai, lankydamiesi Viekšnių miestelyje, turėjo galimybę įsigilinti į olimpiados temą, nes jie ne tik sparčiai „aplėkė“ vaistinės muziejų, bet ir apžiūrėjo Lietuvos aviacijos pradininko Aleksandro Griškevičiaus memorialinį muziejų. Dar pabendravo su paveikslus iš įvairių spalvų žemės ir smėlio tapančia Sniegena Chriščinavičiene ir paviešėjo pas žinomą žolininkę Jadvygą Balvočiūtę.

 

Olimpiados organizavimo komisijos pirmininkė L. Rukienė atkreipė dėmesį, kad šių metų olimpiada ypatinga – ne tik sutilpo į vieną dieną, bet ir šventė 25 metų jubiliejų, todėl po kūrybinio darbo ir ekskursijų dalyvius kvietė pasivaišinti tortu.

Šeštadienio pavakarę dienos darbus ir įspūdžius vainikavo padėkos ir apdovanojimai. Dailės olimpiados vertinimo komisijos pirmininkė Virginija Armanavičienė paskelbė nugalėtojus. Laimėtojų daug, bet juk ir olimpiados pradžių pradžioje – Pavasarinėje akademijoje – mokiniai būdavo sveikinami kaip nugalėtojai. Pasak gimnazijos dailės mokytojų A. ir R. Milėškų, geriausių rezultatų pasiekia mąstantys, užsispyrę, kūrybingi ir darbštūs jaunieji dailininkai.

 

Algirdo Vilko nuotraukos

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro vardu už puikų olimpiados organizavimą padėkota ir Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriui, Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijai, šios gimnazijos dailės mokytojams: ekspertei A. Milėškienei ir metodininkui R. Milėškai. Paminėti ir olimpiados rėmėjai: UAB „Meno mūza“, UAB „Savaitė“, UAB „Intento“, UAB „Apskaitos ir audito žinios“, UAB „Jadvygos žolės“, UAB „Santarvės laikraštis“, VšĮ „Mažeikių laikraštis“, UAB „Roventa“, Mažeikių muziejus.

 

25-oji Lietuvos mokinių dailės olimpiada baigėsi, tačiau ji paliko minčių apie tai, kuo graži mūsų Tėvynė ir talentingi pasaulio lietuviai, koks gilus ir neaprėpiamas Žemaitijos dangus, kiek daug kūrybinių proveržių laukia į meno kelius ateinančio jaunimo.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.